Horáček vzkazuje Nohavicovi: Jarku, rozmysli si metál od Zemana

Autor: simao - 
26. 9. 2017
19:13

Veřejně vyzval písničkáře Jaromíra Nohavicu, aby zvážil, zda vyrazí na slavnostní ceremonii na Hradě a z rukou prezidenta Zemana přijme vyznamenání. Textař a prezidentský kandidát Michal Horáček tak učinil poté, co prý Nohavicu nejprve soukromě kontaktoval. Znají se 30 let, Horáček Nohavicu upozornil, že s metálem dle něj přejímá i souhlas s tím, kdo mu ho dává. Sám sklidil souhlasné, ale i kritické komentáře.

Když zavítal na začátku září Miloš Zeman do Českého Těšína, nejen místní překvapil. „Každý host má přinášet dary a nevím, jestli vás to potěší, ale dárek, který dávám ze srdce Českému Těšínu, se jmenuje státní vyznamenání pro Jarka Nohavicu. Takže už jsem mu vzkázal, ať si 28. října v diáři nechá volný termín. Vím, že mu spousta lidí závidí, ale nezapomeňte, že právě proto, že něco umí, mu závidí zejména ti, kdo neumí nic,“ pronesl Zeman.

Vyznamenání bude tradičně předávat ve státní svátek na Hradě. Měl by ostravský bard Nohavica vyznamenání převzít? Prezidentský kandidát a textař Michal Horáček si o tom myslí své. Nohavicu, se kterým se zná 30 let, veřejně vyzval, aby tuhle „poctu“ od prezidenta Zemana zvážil. Nejde prý jen o něj, ale i o princip.

„Ahoj, Jarku. Tvoje písně jsou Tvoje, ale jsou i naše. Protože o nás trefně a neobyčejně vyprávějí, prolnuly se do naší životní zkušenosti, a tak i do nás. Tvoje je i rozhodnutí, jestli za svoje písně přijmeš ten metál, který ti prý pan prezident nabídne. Ale, jak už jsem řekl, netýká se jen Tebe. I pro nás něco znamená,“ uvedl Horáček.

Video Hůlka o vyznamenání od Zemana: Vyhrožovali mi kvůli němu smrtí! - Blesk TV

Vzkaz vyvěsil na svém profilu, již minulý čtvrtek však prý Nohavicu kontaktoval osobně. „Nemyslím, že umělec v plné tvůrčí síle by měl přijímat od mocných metály; jeho úkolem je nejen atakovat ustálené významy věcí a jevů, problematizovat musí i činy těch mocných,“ pokračuje Horáček.

Horáček: Chceš být Zemanovým partnerem?

A právě převzetí metálu od Zemana považuje za poněkud problematické. Naznačují to jeho další slova – podle Horáčka je přitom důležité mluvit o hodnotách, které zastává.

„Přijmout vyznamenání, to ustavuje partnerství. Možná na konci našich cest, když je celoživotní dílo hotovo a na odvážný kritický výboj už chybí pořádné rozhořčení nebo prostě síla, se na to přistoupit dá. Ale proč to dělat dřív? A pak: záleží i na tom, komu chceš být partnerem,“ upozornil Horáček. 

S jeho názorem prý má Nohavica právo naložit, jak uzná za vhodné. „Každý politik představuje nejen sám sebe, ale i své činy a jejich následky. Opravdu chceš – Ty, který tolik zpíváš o lidském porozumění, o respektu i k těm nejrůznějším ‚jiným‘, o empatii k těm nejkřehčím – prohlásit ‚hodnoty‘ stávajícího prezidenta i za svoje?“ táže se Horáček.

Video Michal Horáček o zpřístupnění Pražského hradu. Některé části by mohly být v určité dny zadarmo. A jak by se popasoval s návštěvou Číny a Ruska? - Blesk / Zuzana Štíchová

„Známe se tolik roků, a tak se Tě snad můžu zeptat: Nepočkáš si ještě? Na jinou příležitost, kdy do sebe ty hodnoty tak nenarazí? A dodávám: pak bych si Tě vážil nejen jako písničkáře,“ dodal Horáček v hojně sdíleném a „lajkovaném“ příspěvku. 

Čisté lustrační osvědčení

Čelil však i kritice. „Hlavně že Nohavicu kádruje spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař,“ uvedl jeden z diskutujících. Sám Horáček se brání: „StB mě nikdy nezískala, mám čisté lustrační osvědčení. Celý spis, který o mně vedli (tedy záznam o dvou schůzkách, kde se mě neúspěšně snažili naverbovat), jsem vystavil na svých stránkách.“

Horáček narazil na sociální síti i na další kritiku. Třeba ohledně toho, že měla být jeho slova určena jen Nohavicovi a nestát se otevřeným dopisem. Ale i kolem samotného nepřijímání vyznamenání.

„Nepřijmout státní vyznamenání v mých očích znamená pohrdat státem. Pan Nohavica si státní vyznamenání zaslouží a měl by ho přijmout. Lhostejno, jestli ho uděluje Kníže, Prognostik, Zeman nebo Tatrman,“ uvedla Naďa z České Lípy. „Já jsem prostě Jarek a s metálem si vytřu zadek. To by měl říct,“ zněl názor Honzy z opačné strany spektra. 

Video Tři oříšky od Zemana: Takhle to na Hradě vypadalo během předávání vyznamenání v roce 2015. - Blesk TV

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

balika ( 27. září 2017 20:02 )

Nohavica vzkazuje Čuráčkovi: "Polib mi pr*del!"

rentierskej ( 27. září 2017 16:47 )

buď v klidu: horáčka nebudou volit ani v praze. horáček je naprosto nepřijatelný i pro tu havloidní svoloč.

rentierskej ( 27. září 2017 16:45 )

nohavica je stejný blbec jako horáček. i když je každý z jiného ranku: srá/či to jsou oba.

rentierskej ( 27. září 2017 16:41 )

horáček sežral šalamounovo hov/no, že chce každému udělovat rady, o které nikdo nestojí?! horáčku, horáčku, že ty už nevíš KUDY KAM, blbe?!

uhrai ( 27. září 2017 15:30 )

bohuslave-sobotko, už byste si měl sestavit nový příspěvek. Tento jste už použil minimálně třikrát a na různé články a témata. Aby vám někdo nevytkl, že se opakujete!

Zobrazit celou diskusi
Další videa