Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Biskupové by pro kardinála Vlka uvítali ocenění. Zeman ho ale „neskousne“

Autor: ČTK, mah - 
9. června 2017
17:30

Zástupci českých biskupů ocenili návrh poslanců, kteří chtěli vyznamenat zesnulého kardinála Miloslava Vlka. Sněmovna navrhla, aby bývalá hlava české katolické církve získala „metál“ při státním svátku 28. října. Prezident Miloš Zeman ale věc odmítl, s kardinálem měl spory. Vedení České biskupské konference (ČBK) konstatovalo, že to je v prezidentově kompetenci.

„Tento způsob návrhu vyznamenání je zcela v duchu zákona o udělování státních vyznamenání, je však v kompetenci prezidenta republiky, který z návrhů přijme, či koho dalšího navrhne sám na vyznamenání,“ uvedli ve společném prohlášení předseda ČBK kardinál Dominik Duka a místopředseda arcibiskup Jan Graubner.

„Jako zástupci katolických věřících jsme vždy potěšeni, když je vyznamenán člověk, který osvědčil svou víru i občanské postoje, a ukázal tak svým spoluobčanům dobrý příklad života,“ uvedli.

Zeman: Vlk prohloubil spory státu s církví

Podle Zemana udělal Vlk všechno pro to, aby spory mezi církví a státem byly co největší. Podle kolegia projektu Paměti národa, který shromažďuje vzpomínky pamětníků totalitních režimů, prezident o kardinálovi účelově lže a tím, že odmítá vyznamenání udělit, si vyřizuje osobní účty.

„Je to lež pronesená člověkem, který se nestydí vyznamenávat bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti, někdejší komunistické ministry, vydírá ministra kultury ohledně vyznamenání jeho strýce, někdejšího vězně koncentračních táborů Jiřího Bradyho,“ komentovalo kolegium Zemanovo rozhodnutí. Jeho členy jsou třeba socioložka Jiřina Šiklová, teolog Tomáš Halík nebo šéf Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Vlk, který zemřel po těžké nemoci letos 18. března ve věku 84 let, v minulosti Zemana kritizoval. Naposledy loni na podzim za okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Bývalý pražský arcibiskup kvůli tomu vyzval k neúčasti na ceremoniálu 28. října na Pražském hradě. Tehdy také uvedl, že lidé by v budoucnu měli lépe vybírat kandidáty na prezidenta. Vlk rovněž ostře kritizoval dohodu mezi Pražským hradem a katolickou církví o majetkovém vyrovnání, označil ji za protizákonnou a protiústavní. Zeman se pak nezúčastnil Vlkova pohřbu.

Rozloučit se s kardinálem Vlkem přišly davy lidí včetně duchovních z Thajska:

Video  Tělo kardinála Vlka bylo uloženo do hrobky. Loučit se přišly davy lidí i duchovní z Thajska  - Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

1kena ( 9. června 2017 18:16 )

. Drzost této sebranky, parazitující bezpracně na našich daních, je nehorázná!! Tato organizace, která se ustavila na koncilu v Nikei za účelem kořistění na jiných a celou historií lidstva od té doby ji provázejí nejhorší zločiny, nemá se státem, který si platíme, nic společného. Jenom se z něho, potažmo z nás, přiživuje a krade nám naši práci a náš majetek. Ať se tito parazité vyznamenávají třeba mezi sebou a jejich cirkusácká představení v kostelech ať jim financují jenom ti, kdo jim naletěli. Stát (to je my) nemá důvod je platit, natožpak vyznamenávat. S vírou v Boha nemají jejich šaškárny nic společného.

gogo56 ( 9. června 2017 18:14 )

chcete odluku církve od státu tak nač je vám státní vyznamenání , není vám to blbé !udělejte si svoje , majetky jste pogabali a ještě vyznamenání copak jste se zasloužili o rozkvět státu když ho brakujete , majetek jste nikdy neměli všechno jste sebrali lidem , kostely postavili panovníci , faráře jsem na stavbě nebo poli , lese nikdy neviděl, a to jsem věřící asi půjdu do pekla že!

kristinn ( 9. června 2017 18:11 )

a načo je Vlkovi nejaké pozemské vyznamenanie? Jeho si predsa ocení Boh za jeho celoživotný postoj, dobré i zlé...

Zobrazit celou diskusi