Romy přirovnal k medúzám. Náměstek ministra přijde kvůli Facebooku o prémie

Autor: ČTK, var - 
15. 9. 2017
11:03

Náměstek ministra průmyslu a obchodu a kandidát ČSSD v Ústeckém kraji Karel Novotný přijde kvůli svému výroku o Romech o čtvrtletní odměny. Ministr Jiří Havlíček (ČSSD) mu také udělil výtku podle zákoníku práce, uvedl úřad v tiskové zprávě. Novotný přirovnal na Facebooku Romy k medúzám, protože jsou podle něj „otravný a k ničemu“. V pátek se za svá slova omluvil a nabídl rezignaci.

Náměstek Karel Novotný podle Aktuálně.cz ve facebookové diskusi napsal, že „cikáni jsou jako medúzy – otravný a k ničemu“. Komentář připojil k profilu skupiny Naštvané matky, která vystupuje proti migrantům, Romům nebo sexuálním menšinám.

Ministr Havlíček pohrozil náměstkovi odvoláním

Havlíček se v pátek ráno kvůli výroku s Novotným sešel. „Sdělil jsem mu, že svým chováním výrazně poškodil dobré jméno našeho ministerstva a porušil také pracovní řád, jehož součástí je i etický kodex zaměstnance ministerstva,“ uvedl Havlíček v tiskovém prohlášení.

Náměstka upozornil, že kdyby se situace opakovala, odvolal by ho z funkce. „Obdrží dnes proto výtku dle zákoníku práce a budou mu odebrány čtvrtletní odměny,“ vzkázal také Havlíček. 

Kající se náměstek

Novotný se za svá slova dnes omluvil a nabídl rezignaci. „Hluboce lituji, že jsem se v rámci diskuse na Facebooku nechal unést a vyjádřil se k romské menšině hanlivými výrazy. Uvědomuji si, že takové jednání je neslučitelné s mým postavením náměstka a že jsem mohl poškodit dobré jméno ministerstva,“ stojí v prohlášení.

„Chtěl bych se tímto velmi omluvit všem, které jsem svými výroky mohl urazit a poškodit. Jsem připraven za to nést osobní odpovědnost, a proto jsem nabídl panu ministrovi Jiřímu Havlíčkovi svoji rezignaci,“ dodal Novotný v prohlášení. Ministr Havlíček jeho veřejnou omluvu přijal. A doplnil: „Podobné výroky jsou neslučitelné s postavením, které pan náměstek na ministerstvu zastává, a zásadně je odmítám.“ 

Novotný je od roku 1998 členem sociální demokracie, v letech 2010 až 2014 působil jako náměstek primátora Mostu. V únoru 2014 se stal náměstkem ministra průmyslu pro sekci podnikání a oblast ochrany spotřebitele. Od července 2016, kdy úřad ještě vedl Jan Mládek (ČSSD), je politickým náměstkem. Ministerstvo má nyní devět náměstků. Na ústecké kandidátce ČSSD pro říjnové volby do Sněmovny figuruje Novotný na 13. místě.

Video Khamoro průvod: Romové pochodovali Prahou. - Eva Fornálová

Doporučujeme
Další videa
Články odjinud