Český poklad láká svět. Japonci chtějí naše lithium pro továrnu na baterie

Autor: Jaroslav Šimáček - 
4. července 2017
05:20

Pod Krušnými horami se skrývají evropsky velmi významné zásoby lithia, které přitahují i zahraniční pozornost. A ohledně využití „českého pokladu“ se už nyní vedou vášnivé spory. Ještě se nestihlo ani kopnout do země, a už se ozývá křik, že nám hrozí lithiová krádež. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček se tyto obavy snaží mírnit. O lithiu se zmínil v Japonsku i premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD). Japonci by jej totiž rádi použili do baterií pro elektromobily.

V České republice jsou Japonci druhými největšími investory a teď se otevírají i další možnosti spolupráce mezi oběma zeměmi. „Patříme mezi země, které se v rámci EU staly branou pro japonské investice,“ upozorňuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který s delegací zamířil do Japonska jako první šéf vlády po 12 letech.

Na evropský trh přes Krušné hory

Během Sobotkovy návštěvy přišla řeč i na jednu specifickou možnost spolupráce – v oblasti lithia. Česko totiž disponuje velkými zásobami v oblasti Krušných hor. Pod Cínovcem se bez nadsázky nachází poklad. Jen není úplně jasné, jakou má přesně hodnotu.

Lithium je cenným kovem používaným pro baterie do přenosných zařízení – pro mobily, notebooky či třeba různá odborná zařízení. A počítá se i s jeho čím dál tím větším využitím v automobilovém průmyslu, ve vozech s elektropohonem.

Právě továrnu na elektrolyt pro elektrická auta se chystají Japonci otevřít v Pardubicích. Konkrétně jde o japonskou firmu Central Glass, která už takové továrny má kromě své domoviny třeba i v Číně a Jižní Koreji. Nyní plánují expanzi na evropský trh a bránou sem pro ně může být právě Česko. 

Sobotka: Můžeme být lithiovým uzlem Evropy

Sobotka vidí v oblasti spolupráce s Japonskem do budoucna prostor. „ČR má potenciál stát se lithiovým uzlem Evropy. Tento potenciál dokládá i nedávné rozhodnutí japonské společnosti otevřít továrnu na výrobu lithiových baterií v Pardubicích,“ říká premiér.

S lithiem se pojí ale také několik problémů. V Česku ho zatím nemá kdo těžit a není ani jasné, jak výnosné to bude. Mezi laickou veřejností přesto panují obavy, aby nebyla těžba a zpracování lithia svěřena ryze zahraničním firmám. A aby ČR skutečně měla z tohoto „pokladu“ odpovídající profit.

VIDEO: Premiér Sobotka i ministr Havlíček se v Japonsku projeli i rychlovlakem

Video Jízda šinkanzenem: Česká delegace se Sobotkou v čele v japonském rychlovlaku - Blesk - Jaroslav Šimáček

Havlíček: Lithium je velmi cenná surovina

Na české obavy reagoval přímo v Japonsku ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). „Mohu je chápat, nicméně myslím, že zde stále existuje prostor, aby se některé státní instituce z ČR, případně státní podniky, do tohoto procesu zapojily,“ řekl Blesk.cz při rozhovoru v Tokiu.

Havlíček zmínil státní podnik Diamo, který dle něj intenzivně mapuje možnosti spolupráce se zahraničními partnery a šance na projektech spolupracovat společně.

Ministr průmyslu a obchodu si podle svých slov uvědomuje, že v Česku probíhá v poslední době poměrně intenzivní debata o možnostech využití lithia. „Lithium je strategickou a velmi cennou surovinou v dnešní době. Je to velmi perspektivní oblast spolupráce,“ říká.

„Je to všechno ve stadiu průzkumných prací. Soukromé firmy, které si požádaly o stanovení průzkumu, tak na tom intenzivně pracují. Dá se předpokládat, že během několika let, možná třech čtyřech let, by mohlo dojít i k faktické těžbě lithia,“ pokračuje ministr.

Japonská cesta? Proč ne, hlásí ministr

Ke spolupráci s Japonci v oblasti lithia pak Havlíček podotýká, že právě tato cesta se mu zamlouvá. „Svůj závod mají v Pardubicích, spolupracují s místními školami – jak se střední, tak vysokou školou. Myslím, že to je právě ta cesta, kterou bychom se chtěli do budoucna vydat,“ uvedl.

Japonci se nyní chystají v Pardubicích postavit novou výrobní halu, na její základní kámen slavnostně poklepali 1. června.

„My bychom hlavně rádi, aby se lithium, které se v Česku v budoucnu vytěží, také v České republice zpracovávalo a využívalo v rámci výrobního procesu. Jde o to, aby firmy, které budou s lithiem dále pracovat, to dělaly v ČR. Je to surovina, která má obrovský potenciál a z hlediska zpracovatelského průmyslu vysokou přidanou hodnotu,“ dodal pro Blesk.cz Havlíček.

I jeho resort by tak rád zabránil tomu, aby se vytěžené lithium zpracovávalo za hranicemi, což by český zisk z cenného kovu skutečně snížilo.

zdenek43 ( 4. července 2017 13:47 )

O severomoravském gigantu O K D a jeho ukradnutí a zpeněžení ze strany bývalých nejvyssích komunistů pred ocima : české vlády, obou komor parlamentu, vsech slozek policie ČR a českých tajných sluzeb : OKD bylo ovládnuto ekonomicky a financne neuveritelným způsobem. Mezi nejvetsími kriminálními úniky majetku v 90. letech 20. století v ČR bude mít tato operace významnou kapitolu. Koláckova skupina získala OKD za peníze získané úverem z IPB, který nebyl nikdy splacen a také za peníze samotných OKD. ++ V celé kauze hraje dominantní roli nekolik jmen vysokých komunistů. Soudruh Viktor Koláček je bývalý clen krajského výboru KSČ, clovek bezohledný a vulgární. Je ho otec byl clenem ÚV KSČ a rediteloval jednomu z nejvetsích dolů v rámci OKD, dolu Barbora v Orlové. Druhým muzem figurujícím v kauze ukradené OKD jako hlavní mozek je soudruh Petr Otava , bývalý clen krajského výboru komunistické strany. Dalsí je soudruh Martin Ulčák , bývalý predseda ÚV SSM , jehoz spolecnost Atlanta Safe byla vyuzita k vyvádení miliardových provizí pres úcty IPB z OKD na Kypr do spolecnosti vedené bývalým vysokým důstojníkem StB - Stanislav Pros. Spolecnost Metalimex byla zalozená k prelévání desítky miliard za uhlí z OKD . Nekolik vysokých bolseviků vymyslelo plán, jak ukrást OKD. Podnik s obrovským majetkem kolem 32 miliard korun a s jeste vetsími zisky...... -- ZLODEJ MLUVI O ZLODEJI -- Prezident Miloš Zeman se nechal slyšet, že bývalý vlastník OKD Zdeněk Bakala „patří zavřít“. Podle ministra Mládka zase zbaběle utekl. Babiš nechce Bakalu soudit, firma ale podle něj byla jasně vytunelovaná. „Z té firmy skutečně odešlo všechno. Pan Bakala slíbil že prodá byty horníkům, nesplnil ten slib. Slíbil to prodat za 40 tisíc, dneska má z toho nájem, odešly vagóny, vlečky, pozemky, teplárny. Celkem odešel majetek asi za 140 miliard. Považuji to za morální selhání,“ poznamenal šéf hnutí ANO.

zdenek43 ( 4. července 2017 13:41 )

kam se bude hrabat p r u s v i h ???? O K D ... Mostecka uhelna...... taky u T O H O?? s e d e l soudruh-pritel z CSSD Bohuslav S O B O T K A .... .. 2002 jmenován ministrem financí ve Špidlově vládě, ve které od 30. října 2003 zastával také post místopředsedy vlády. Funkci ministra financí zastával i ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka, v jehož kabinetu se stal současně 1. místopředsedou vlády........ 15. září 2004 schválila vláda Stanislava Grosse prodej 45,88 % akcií OKD vlastněných Fondem národního majetku. Následující den uzavřel Karbon Invest s FNM smlouvu na koupi akcií za 4,1 mld. Kč, takže poté vlastnil 95,89% akcií OKD. Dle médií byl státní podíl ve společnosti prodán hluboko pod svojí tržní cenou. P o l i t i c k y zodpovědným za privatizaci byl tehdejší ministr financí Bohuslav S o b o t k a /CSSD/. Ministerstvo financí 10. dubna 2014 přiznalo, že Evropské komisi v kauze OKD zaslalo zavádějící, či dokonce nepravdivé informace, na základě kterých pak Brusel privatizaci posvětil. Tuto zprávu pro Evropskou komisi zpracovali právníci kupující firmy Karbon Invest. samoooo, ze tam taktez S E D E L ??? - Ing. Jan M l á d e k, CSc. -- V letech 1991–1992 pracoval na postu poradce a později náměstka federálního ministra hospodářství a v období let 1992–1995 jako externí poradce ministra průmyslu a obchodu.....V období let 1998–1999 zastával funkci náměstka místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku a od roku 1999 do května 2001 byl prvním náměstkem ministra financí.....Již v letech 2004–2005 působil jako ekonomický poradce předsedy vlády a následně se stal přímo členem vládního kabinetu...... ++++ Za působení Jana Mládka na Ministerstvu průmyslu a obchodu byla poprvé od roku 2004 aktualizována Státní energetická koncepce. Plánuje vývoj tuzemské energetiky na příštích 25 let. ++++ Před listopadem 1989 byl členem KSČ (1986–1989). Od roku 1995 je členem České strany sociálně demokratické.

Milann ( 4. července 2017 13:39 )

Sobotkovy by měl parlament cokoli podepisovat bez jejích souhlasu, nedá se mu věřit a to kvůli Bakalovi a OKD s těmi tisíci byty.

tomik007 ( 4. července 2017 10:22 )

BOHUSZ - kdyby mohl prodat vzduch, tak uz obczane lapaji

zadnice ( 4. července 2017 09:50 )

Pozor na Sobotku, rozhoduje a tajně podepisuje věci o kterých se občané a dokonce i "polustraníci" dozví až ze zahraničních médií! Dokonce i přes zkaz parlamentu!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud