Babiše na schůzku do Lednice nepozvali. Na přidání učitelům se tam strany neshodly
Koaliční schůzka bez Andreje Babiše? Po odchodu šéfa ANO ze Sobotkovy vlády se tentokrát v rámci koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL jednalo v Lednici, kam na výjezdní zasedání vyrazila česká vláda. Babiš tam pozvánku nedostal, na což si na sociální síti postěžoval. Koalice měla přitom řešit mj. podporu pro zvýšení platů učitelů a dalších státních zaměstnanců. K výsledku nedošla.
Na dnešní jednání koalice nedorazili šéf hnutí ANO Andrej Babiš ani předseda poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek. Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec uvedl, že nedostali pozvánku. A sám Babiš to později potvrdil.
V Lednici se přitom dnes setkaly česká a slovenská vláda, po samostatné schůzi české vlády se uskutečnilo právě i koaliční jednání.
Mělo se jednat i o rozpočtu
Koaliční schůzky se nezúčastnili ani další šéfové poslaneckých klubů – Roman Sklenák (ČSSD) a Jiří Mihola (KDU-ČSL). Podle mluvčího vlády Martina Ayrera premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pozval kvůli rozpočtu jen vicepremiéry a ministry.
Hnutí ANO proto pondělní večerní jednání nepovažovalo za standardní koaliční radu, vedle Brabce vyrazili na jednání ministři obrany Martin Stropnický, financí Ivan Pilný a dopravy Dan Ťok. Koalice přitom měla jednat i o návrhu rozpočtu a například o požadavcích učitelů na zvýšení platů.
„Záměrem premiéra je dosáhnout shody koaličních ministrů na základních cílech rozpočtu, aby mohl být rozpočet včas schválen ve vládě a byl také včas předložen do Poslanecké sněmovny,“ uvedl Ayrer.
Babiš vytáhl své úspěchy
Andrej Babiš nesl to, že nedostal na koaliční schůzku pozvání, nelibě. Alespoň soudě podle jeho reakce na sociální síti. Využil však situace k propagaci toho, co sám ve vládě zažil a prosadil.
„Jak asi víte, pan premiér mě nepozval na bilanční schůzku, přestože jsem byl tři roky ministrem financí. Tak jsem si řekl, že si udělám bilancí sám, protože jsem tam udělal pár důležitých věcí. No, pár... je toho 40 stran,“ vzkázal na Facebooku Babiš a v pondělí večer zveřejnil dokument „Moje bilanční schůzka s premiérem (bez premiéra)“.
Vypočítává v něm, o kolik se oproti roku 2013 snížil státní dluh, jako jeden z dalších úspěchů si připisuje i další věci. „Utáhli jsme kohoutky, kterými státu unikaly daně ve velkém“ či „Posvítili jsme si na plýtvání státním majetkem“, hlásí Babiš v dokumentu, který začíná jeho příchodem na ministerstvo financí. Vypočítává i to, kolik jako poslanec předložil zákonů. Dokument se obšírně věnuje mj. i EET či daňovým změnám.
K platům učitelů se ještě vrátí
Kde však peníze chybí, to jsou nadále platy učitelů. Školské odbory přitom aktuálně hrozí tím, že pokud se nevyhoví jejich požadavkům, vyhlásí stávkovou pohotovost.
Odbory požadují od listopadu zvýšení platu učitelů v regionálním školství o 15 procent a u nepedagogických pracovníků o deset procent. Hnutí ANO se podle Brabce chce snažit, aby se nároky učitelů vzaly v úvahu, jak Brabec podotkl před schůzkou. „Chtěli bychom zohlednit učitele, oni dostali relativně nejméně přidáno. Navýšení deficitu ale není ideální varianta a existuje nekonečná řada možností,“ uvedl Brabec.
Vláda bude o zvýšení platů učitelů a dalších státních zaměstnanců dále jednat, pokračovat má v pondělí, řekl po koaliční schůzce novinářům Sobotka. Právě na zmíněně koaliční schůzce v Lednici se strany zatím nedohodly, všechny však shodně uvádějí, že učitelům přidat chtějí a že nechtějí zvyšovat plánovaný schodek rozpočtu na příští rok 50 miliard korun.
Zaorálek: Chceme jim přidat už od listopadu
Nejdříve se proto musí dohodnout na tom, odkud peníze vezmou, a poté se musí shodnout na míře zvýšení. Podle Sobotky je konečný termín na konci září.
Peníze na platy by měly jít nejpravděpodobněji z nevyčerpaných rezerv ministerstev a také z peněz, které do rozpočtu proudí díky vývoji ekonomiky, který je úspěšnější, než se předpokládalo. Členové koalice také vyzývají k dialogu. A odboráře, hrozící stávkou, ke klidu.
Sociální demokracie je přitom pro zvyšování platů už od listopadu, ostatní koaliční partneři chtějí i kvůli složitější administrativě přidávat až od ledna.
„Chceme přidat od listopadu 15 procent učitelům a deset procent hasičům, policistům a dalším zaměstnancům veřejné správy. Od ledna chceme přidat deset procent lékařům a zdravotním sestrám,“ uvedl ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.
„Roční dopad do rozpočtu navrhovaného růstu je 25 miliard korun. Proto považujeme za důležité si říct, jaké jsou možnosti. Až budeme mít výsledek, můžeme se bavit od kdy a jak je reálné platy zvýšit,“ zareagoval za ANO opatrněji místopředseda hnutí Brabec.
Parazit je Sobotka a Kalousek, Benda a Němcová a další, dvacet let ve sněmovně přilepení k poslanecké lavici a ani ty zákony neuměli udělat dobře! už aby se rozpustili v pracovním procesu, hoooodně daleko od sněmovny!