Protest učitelů: Jestli platy nezačnete řešit hned, jdeme do stávky, slíbili kantoři vládě

Autor: Matěj Hynek - 
1. září 2017
11:54

Školské odbory a zástupci vysokých škol si vybrali první zářijový den k protestu proti nízkým platům učitelů. Sešli se kvůli tomu v Betlémské kapli, kam pozvali i zástupce vlády. Odboráři nejenom zopakovali své požadavky, ale pohrozili, že pokud se jimi vláda nebude zabývat, jsou připraveni zahájit stávku. K tomu je ráno ještě před začátkem protestu vyzývalo shromáždění vysokoškolských pedagogů, kteří se sešli před vstupem do Betlémské kaple.

Z ministrů na akci nakonec dorazil Lubomír Zaorálek (ČSSD), který zastupoval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), který v pátek vypovídal před soudem v kauze OKD. Pouze svého náměstka Petra Pavlíka za sebe poslal i nemocný ministr školství Stanislav Štech.

Osobně se nedostavil ani vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), kterého na setkání zastoupil jeho spolustraník Jiří Mihola. Jediný, kdo tak dorazil osobně byl ministr financí Ivan Pilný (ANO), který zároveň dostal první slovo u mikrofonu.

„Tuto akci vnímám jako otevřený dialog,“ zahájil smířlivě svou řeč. To představuje velký obrat oproti minulému týdnu, kdy prohlašoval, že protest učitelů nechápe.

„V dobách přidávání této vlády, které bylo v desítkách procent, dostali nejméně pedagogičtí pracovníci. To je určitě špatně,“ uvedl ministr. Plat učitelů osobně považuje za velice špatný. „Podporuji požadavky na to, aby se s dnešní situací něco udělalo,“ řekl také Pilný učitelům. Dodal ale, že jejich požadavky nejdou skloubit s realitou.

Pilný: Požadavky učitelů nejsou reálné

„Je problém s přidáváním začít od listopadu, protože požadavky na letošní rozpočet se zvyšují každým týdnem,“ zaútočil ministr financí na první část učitelského požadavku. S tím, aby se platy učitelů zvýšily už v listopadu podle něj mají problém i kraje.

Podle Lubomíra Zaorálka je důležité si uvědomit, že nejde pouze o zvýšení platů o 15 procent a navýšení rozpočtu vysokých škol. „Jde o postavení učitelů a postavení školství v této zemi,“ uvedl volební lídr ČSSD.

Podle něj výše platu značí, jak si kterých povolání vážíme. Současná situace podle něj značí především to, že jsme si učitelů přestali vážit. „Pro mě je těžké stát tady a rozhodovat, kdo je důležitý a kdo ne,“ dodal Zaorálek, s tím, že může řict jen svůj postoj. „Země, která nedokáže zaplatit své učitele, nemůže mít budoucnost,“ shrnul svůj pohled na věc. 

Odboráři jsou připravení vyhlásit stávku, pokud vláda nevyslyší jejich požadavky

To, že situace je kritická potvrdil svými slovy i předseda Školských odborů František Dobšík. „Po jednání z minulého týdne jsem byl odbory zmocněn k tomu, aby, pokud vláda neschválí naše požadavky, vyhlásil stávku,“ upozornil přítomné ministry.

Šéf odborářů tak naznačil, že trpělivost učitelů opravdu dochází. Podle Dobšíka by se vláda jejich požadavky měla zabývat hned na svém dalším zasedání 4. září. Pokud se tak nestane, měly by se odbory začít chystat na stávku.

„Není mi příjemné slyšet, že i v letech této vlády sváděly školy boje o své peníze,“ omluvil se odborářům za vládu Zaorálek. Dodal, že je přesvědčený, že vláda je schopná se s odbory dohodnout.

„Bojím se, že jinak budou učitelé odcházet ze své profese,“ dodal Zaorálek s tím, že to je nejhorší možnost. Budoucnost je podle něj ale stále otevřená. „Je velice důležité, že se tohle děje. Je třeba, abyste mluvili do toho, jak bude naše země vypadat,“ řekl na závěr učitelům.

Učitelé z vysokých škol vítají slova o stávce

To, že odbory začaly mluvit o stávce, uvítal i Pavel Himl, který svolal na ráno shromáždění před Betlémskou kapli. Tím chtěl poukázat právě na nedůrazný postoj odborů. Po dnešku ale může odcházet spokojený. „Je to nejsilnější prohlášení, které jsme za dlouhá léta, kdy se tady nic nemění, dostali,“ uvedl k tomu pedagog.

 Podle něj je nyní důležité, aby se k podobným krokům odhodlaly i vysoké školy. „Doufám ale, že odbory budou neústupné,“ zdůraznil Himl. Podle něj totiž ze strany škol nejde o první podobnou akci, žádná z předchozích ale k ničemu nevedla.

Himlovi vadí až příliš vstřícný postoj odborářů. „Já myslím, že na stávku byl čas už před rokem nebo dvěma, ten problém je dlouhodobý,“ vysvětlil pro Blesk.cz pedagog.

Video  Valachová o 400 milionech pro učitele, dramatické výzvě na vládě a „podepsání krví“  - Blesk - Jaroslav Šimáček

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zdenek43 ( 1. září 2017 22:11 )

ale..... to je zase TIATR soudruhu . . . . ODBORARI delaji pred volbama takovej tanecek , ze vlastne taky jsou duleziti . . . ze DONUTI????? ke zvyseni platu .... ANI O M Y L E M - - - je to dopredu dohodnuty tiatr . . . . SOUDRUZI u koryta se nazerou - protoze lid - luza si prijde k malo ??? penezum a zase ODBORARI se prizivuji , ze jakoooo???? to urychlili ........... NOOOOO A LUZA JE VOLI jako stekla - protoze ten TIATR vytvari dojem, ze se SOUDRUZI s t a r a j i ...... JINAK od roku 2004 - soudruzi plni plan , kolik vlastne LUZA-SPODNICH 10 milionu v CR budou pbirat P L A T v CR 2004 - vyvoj mezd v CR - BEZDEKOVA KOMISE ........ 2015 - 29.440 korun,,, 2025 - 43.570 korun,,, 2035 - 64.480 korun a v roce 2050 - 116.139 korun. 2004-Vlada SPIDLA - CSSD - ministr financi Bohuslav SOBOTKA . . . . . S K U T E C N O S T 2015 - prumerna mzda 26.467 korun,,, 2016 - 27.589 korun........ NOOOOO A PLAN??? soudruhu - pratele z CSSD pro VOLBY 2017.......... 17.6.2017........ Do pěti let bude průměrný plat 40.000 korun, slibuje ČSSD /2017-2022/ TAKZE soudruzi - pratele z CSSD VAS dobrovolne prodavaji ZAPADNI EVROPE jako - O T R O K Y a socky . . . ++ Německý Bild zveřejnil velké srovnání průměrných platů. A čísla jsou to opravdu tristní. Za profese, které jsou v Německu opravdu ceněné a lidé za ně mají vysoké příjmy, dostanete v Česku jen pár peněz...2016 Inženýr ekonomie bere v Německu 135 000 Kč. V Česku bere jen 32 303 Kč...Učitel na gymnáziu bere v Německu 127 305 Kč. V Česku bere jen 27 170 Kč...Sociální pracovník bere v Německu 92 799 Kč. V Česku bere jen 20 485 Kč...Zdravotní sestra bere v Německu 84 168 Kč. V Česku bere jen 19 471 Kč... ++potraviny nebo kosmetika jsou totiž mnohem levnější než v Česku. Nájmy se tam také moc neliší, je průměrný nájem v 30 let starém bytě v Berlíně 200 korun za metr čtvereční. Nejlevnější nájmy v Praze jsou na Praze 9, kde stojí metr čtvereční 216 korun.. VOLITE SOUDRUHY - budete stale S O C K Y

gabreta ( 1. září 2017 20:12 )

Kdy asi začnou stávkovat důchodci a invalidi, za zvýšení důchodů? Taky z nich 80% nedosáhne na průměrný důchod. A ve srovnání s průměrným důchodem v EU, jsou žebráci pod hranicí bídy!!

kukuku ( 1. září 2017 17:46 )

Při minulé stávce učitelů nakreslil Renčín vtip o dvou žácích stěžujících si na učitelku s podtextem: "Zúčastňava se stávky učitelů, nenaučila nás přechodníky".

agfor ( 1. září 2017 17:41 )

Měl by sis zopakovat školní docházku - děláš hrubky.

agfor ( 1. září 2017 17:39 )

Zase se jim zvýší platy ? Takže budou dětičky zase o něco blbější (a nebude to jen kvůli inkluzi - výmyslu ministerské slepicw).

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud