Jurečka je pro spojení ministerstev. Ekology děsí, že to pomůže velkým agrofirmám

Autor: simao, ČTK - 
4. 9. 2017
17:05

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) podporuje myšlenku sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí. Ekologické organizace jsou naopak proti. Nápad představilo hnutí ANO o víkendu ve svém předvolebním programu. Nápad na sloučení není nový, například v roce 2002 již o něm mluvila ODS, před volbami v roce 2010 i třeba Věci veřejné.

„Tato myšlenka je správná, kompetence by byly pod ministerstvem zemědělství. Trvalo by to několik let, v první řadě by bylo nutné změnit kompetenční zákon a následně další stovky předpisů. Myšlenku sloučení dlouhodobě podporuji, je zde zbytečná dvojkolejnost,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ekologické organizace se ale vyjádřily k záměru negativně. „Záměr nese obrovské riziko, že na společném úřadě převládnou zájmy velkých agrárních firem a těžby dřeva nad snahou chránit přírodu, čelit erozi půdy či ozdravit naše lesy a chránit divokou přírodu v národních parcích i mimo ně,“ uvedlo Hnutí Duha.

Agendy obou úřadů se podle něj sice prolínají, ale liší se v nich cíle a řešení. „Například v lesích sleduje ministerstvo zemědělství převážně hospodářské cíle a ministerstvo životního prostředí ochranu přírody a rekreace pro občany,“ vysvětluje.

Pro sloučení ministerstev je i ANO. Chce jich mít méně

Negativně se na nápad dívá také Aliance pro energetickou soběstačnost, která poukazuje na střet zájmů mezi ministerstvy. „Samostatné ministerstvo životního prostředí ve vládě hájí naši krajinu a tvoří nezávislou protiváhu agrárnímu resortu, který se zabývá především zájmy dřevařů a zemědělství,“ uvedl ředitel aliance Martin Sedlák.

„Ministerstvo životního prostředí má nezanedbatelnou kontrolní roli. Z českého legislativního procesu by tak vypadla důležitá role úřadu, který mimo jiné kontroluje práci jiných ministerstev, a to včetně ministerstva zemědělství,“ dodal Sedlák. Společný úřad by podle něj nemohl dělat obojí.

Hnutí ANO navrhuje, aby se počet ministrů snížil ze současných 16 na 13. Například problematika lidských práv a legislativy by se měla přesunout pod ministerstvo spravedlnosti, spojit by se měla právě i ministerstva zemědělství a životního prostředí. 

Video Diskriminace českých spotřebitelů: Méně masa v rybích prstech, slabší prášek na praní? - Zuzana Štíchová, Petr Soukup

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zdenek43 ( 6. září 2017 18:46 )

ale,ale ... to jsou zase k e c i --- a hl. pred volbama nedojde nikdy ke slouceni ministerstev ... protoze volic rozhodne, ze vladnout v CR je zapotrebi koalice se tremi politickymi stranami ...... a tady je ten problem .... kazdej ze tri politickych stran potrebuje k o r y t o ---- koryta ............ tek ty keci o slucovani --- populisus naentou .... a ten kdo vam to rika - ta toho rouhodne nevolte dopredu vi , ze vam l z e .........

tomik007 ( 4. září 2017 19:35 )

Tento pubertak v kombinaci s czobolandjanem nevesti nic dobreho pro ovczany

agfor ( 4. září 2017 17:35 )

Obává se oprávněně. Proč by to jinak chtěl Blbiš realizovat a zbytečných úředníků stejně neubyde.

Zobrazit celou diskusi
Další videa