Sídlo pražských celníků ukrývá vězení StB. Řádili tu už před převratem

Autor: Zuzana Štíchová, Daniel Vitouš - 
12. srpna 2017
06:10

Okolo oken do suterénu pražské celní správy chodí denně Washingtonovou ulicí tisíce lidí. Málokdo z nich ale ví, co se skrývá za zamřížovanými okénky půl metru nad zemí. Několik let sídlila v budově nechvalně proslulá Státní bezpečnost a suterén využívala jako cely. Vezmeme vás do nich v dalším dílu seriálu Když promluví zdi.

Každý zřejmě zná sídlo StB v pražské Bartolomějské ulici. Policie tu sídlí dodnes, i když už samozřejmě funguje jinak. Nepopulární estébáci ale provozovali své praktiky i jinde, třeba ve Washingtonově ulici nedaleko známé Pečkárny, tedy sídla nacistického gestapa.

V podzemí dnešní Celní správy tak najdeme trojici cel. Ponurou atmosféru rozbíjí jejich současné využití - jsou v nich totiž uloženy stovky šanonů. Suterén je využíván jako archiv. Podívejte se dovnitř v dalším dílu politicko-historického seriálu. Kdo celami prošel a jaký známý podraz tu komunisté domluvili?

Video  Když promluví zdi - Celní úřad  - Zuzana Štíchová, Daniel Vitouš, Jan Jedlička

Že šlo o cely dokumentují dnes už jen dveře s klapkami na výdej jídla a několika zámky. „Je to budova, která byla už někdy v září 1945 využita Sborem národní bezpečnosti a Státní bezpečností. Spousta lidí si myslí, že Státní bezpečnost vznikla až po roce 1948. Nikoliv. Ta vznikla hned po válce. Ten název existoval dokonce už za první republiky,“ prozradil pro Blesk.cz historik a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

„Začala ji využívat ještě před komunistickým převratem. Nicméně to hlavní využití samozřejmě nastává po únoru 1948,“ doplnil. Státní bezpečnost sídlila v budově do roku 1949 nebo 1950, poté se přestěhovala do Paláce Dunaj na Národní třídě.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Zda využívalo prostory před komunistickou policií také nacistické gestapo, není jasné. Minimálně praktiky ale v budově v tomto směru zůstaly. Mučírna nacistů byla totiž jen o pár desítek metrů dál, v Petschkově paláci.

Další díly seriálu najdete zde: Když promluví zdi

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Lotrando ( 12. srpna 2017 19:11 )

Tam musi byt Havel jakou mel prezdivku?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud