Herman úřaduje z ložnice, za oknem mu vyvěsili čínskou vlajku. Provokace?

Autor: Zuzana Štíchová - 
13. května 2017
06:30

Málokomu se poštěstí každý den úřadovat z ložnice. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) takové štěstí má. Sám ale žertuje, že v ní ještě nikdy nepřespával. Pro Blesk.cz prozradil, jak vypadala jeho kancelář dřív, kam vedou tajemné schody. I který jeho příbuzný se po chodbách paláce procházel před více než 250 lety. Pohled z okna mu prý kazí noví majitelé protějšího hotelu – Číňané. Trestají ho tak za setkání s dalajlámou?

Postel tu sice chybí, přesto se šéf resortu kultury Daniel Herman původem své kanceláře netají. Starý šlechtický rod Nosticů měl v jeho nynější kanceláři svou ložnici. O patro výše bydlely jejich děti a po točitých schodech v rohu kanceláře se dalo jít také na nádvoří. Dnes jsou schody zaslepeny nenápadných zrcadlem, kterého si bez upozornění téměř nevšimnete.

Blesk.cz - Spherical Image - RICOH THETA

„Moje pracovna je bývalá ložnice Nostického paláce, který byl postaven v 60. letech 17. století tehdejším nejvyšším kancléřem českého království hrabětem Janem Hartvikem z Nostic podle návrhů italského architekta Francesca Caratti ve stylu raného baroka,“ popsal Herman. A ukázal, kde původně postel byla.

Podívejte se na celou reportáž z ministrovy pracovny. Dozvíte se mimo jiné, který z jeho příbuzných chodil po chodbách paláce už v roce 1776: 

Video Když zdi mluví - Daniel Herman - Zuzana Štíchová, Petr Soukup
 „Musím říct, že jsem tady ještě nepřenocoval. Ale je to docela zajímavé,“ řekl Blesk.cz Herman s tím, že s návštěvami občas na téma kancelář v ložnici vtipkuje.

Blesk.cz - Spherical Image - RICOH THETA

Nosticův palác je sídlem ministerstva kultury až od roku 1998, resort dříve sídlil v místech dnešního Senátu. Předtím zde téměř 70 let pobýval nizozemský velvyslanec, šlo totiž o ambasádu.

Sám Daniel Herman se do budovy vrátil poté, co zde pracoval už pod ministrem Václavem Jehličkou v letech 2007 a 2008. I on měl sídlo v bývalé ložnici. Pro Hermana, který se úřadu chopil v roce 2014, to byla jasná volba.

Když jsem sem nastoupil jako ministr, tak jsem ani na chvíli neuvažoval o nějaké změně. Toto prostředí je mi příjemné a líbí se mi, ač tady máme třeba prostory, kde jsou třeba náměstci, které jsou srovnatelně krásné, třeba víc obložené dřevem. Z praktických důvodů, to křídlo je takové samostatnější, tak jsme o přesunu neuvažovali,“ vysvětlil Herman.

Podívejte se na pracovnu Daniela Hermana pohledem z jeho stolu:

Blesk - Spherical Image - RICOH THETA

Další díly seriálu najdete zde: Když promluví zdi

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

flesch2z ( 13. května 2017 12:27 )

Ten si s vlajkami hlavu neláme, páč pozná jen jednu s hákáčem.

Milann ( 13. května 2017 11:33 )

Asi radí Sralbotkovi jak se mají upalovat neposlušní mají s tím dobré zkušenosti už od Husa. a toto podvaraťáctví černo***níkům zůstalo až do dnes.

naidka ( 13. května 2017 10:49 )

Jestli měl Herman čínskou vlajku ZA oknem, tak si ji tam musel pověsit sám.

hejhej ( 13. května 2017 10:28 )

Odporný lhář Herman.

vlasta1 ( 13. května 2017 09:56 )

Nechápu jak se tato zrůda mohla stát ministrem ale u Lidovců je možné všechno ale on mu v příštích volbách pomůže vymyšlený strýček možná nyní zase tetička.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! S dospělými 1 dítěArrow

Zavřít