Drcení prstů na ministerstvu, kde sídlilo gestapo. Z mučírny je kancelář

Autor: Zuzana Štíchová - 
10. 6. 2017
06:40

Nenápadná budova ministerstva průmyslu a obchodu v pražské ulici Politických vězňů je dnes plná úředníků. Před 75 lety tam sídlili jejich krutí kolegové. Úředníci gestapa v tzv. Pečkárně vyslýchali desetitisíce lidí, mučení nebylo nijak výjimečné. Řada jich praktiky německé tajné státní policie dokonce nepřežila. Skutečná mučírna se po válce změnila v kancelář, její kopie se ale v budově stále nachází.

Drcení prstů, vrážení jehel pod nehty, mlácení nebo betonová samotka s několika centimetry vody. Petschkův palác se stal v době okupace jedním z nejobávanějších míst nejen v Praze, ale po celém protektorátu. Budovu pro sebe totiž zabralo gestapo. Výslechy nepřežily stovky lidí.

Na počest jejich památce zřídili přeživší v suterénu budovy, která dnes patří ministerstvu průmyslu a obchodu, památník. Má přiblížit hrůzy, které v té době zadržení museli podstoupit. Na výslech čekali často i několik dní. Místnost, kde byli tou dobou zavřeni, pojmenovali vězni Biograf. Zírali totiž z dřevěných lavic do bílé stěny, kde se jim před očima odehrával jejich život, a možná i důvody, proč na gestapu skončili.

Podívejte se do prostor přístupných jen po předchozím objednání v dalším dílu seriálu Když promluví zdi.

Kdo vyrobil obušek z lidských kostí? A jak vypadalo čekání na výslech?

Video Když promluví zdi: Památník Pečkárna - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

„Když se tam nevešli, tak stáli vězni a čekali na výslechy podél zdi. Občas některý ten strážný jen tak z legrace, pro své vlastní potěšení, narazil hlavu toho vězně prostě proti zdi,“ popsal 1. místopředseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Emil Kulfánek. Právě svaz v současnosti památník spravuje. Podívejte se, jak Biograf vypadá:

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Zatčení prominenti, jako třeba protektorátní premiér Alois Eliáš, se ale v Biografu neobjevili. Jejich zadržování a vyslýchání mělo být tajné, proto byli zavřeni v 11 celách k tomu určených. V jedné z nich je dnes například vystavena rakev, v níž byla dopravována do krematorií těla těch, kteří výslechy a mučení nepřežili.

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Jedním z nejmorbidnějších svědků gestapáckých metod je pak obušek vyrobený z lidských kostí. Vystaven je po boku vest s ocelovými pružinami, kterými Němci poranili vyslýchaným vnitřní orgány, aniž by to bylo navenek zjevné.

Čí odpověď se nelíbila, toho poslali do mučírny

„Vyslýcháni byli v kancelářích v jednotlivých patrech. Když se vyšetřovatelům nelíbily odpovědi těch zatčených nebo vězňů, kteří sem byli přiváženi, tak je poslali do mučírny, která se nacházela v prvním poschodí této budovy,“ přiblížil Kulfánek. V někdejší mučírně je dnes zcela obyčejná kancelář a kopie hrozivé místnosti se tak přesunula do památníku:

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Ze slavných osobností si obávanou Pečkárnou prošli třeba Vlasta Burian, Karel Hašler, Vladislav Vančura, Alfons Mucha nebo Julius Fučík, který zvěčnil gestapácké praktiky ve slavné sbírce dopisů Reportáž psaná na oprátce.

Dům Petschkova paláce si tajná státní policie vybrala z bezpečnostních a strategických důvodů. Byla v něm totiž dříve banka. Stát budovu znárodnil v roce 1948. Poté zde bylo ministerstvo zahraničního obchodu, nyní je jedním ze sídel rezortu průmyslu a obchodu.

Nahlédněte do památníku:

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA
Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Další díly seriálu najdete zde: Když promluví zdi

Doporučujeme
joudajoudovy ( 12. června 2017 07:58 )

verim, ze k velikosti majetku smuclerky se budova ministerstva prumyslu a obchodu v politickych veznu stava nenapadnou? ale kazdy rodily prazak vi, ze budova svou rozlohou vubec neni zanedbatelna a proto se jmenuje petschkuv palac a zabira cely ulicni blok. mimo jine, za svobodu, zde behala zrzava herka V.katerogie stepanova a ta by vas blivy pekne sepsula, ze degradujete jeji sportovni vykony.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud