Party v náhradním sídle vlády trvaly celé dny. Hosty zamkli, aby neutekli

1080p720p360p
Autor: Zuzana Štíchová - 
8. 7. 2017
05:00

Hrzánský palác - tedy náhradní sídlo vlády - obývala začátkem 20. století dvojice významných českých malířů. Ferdinand Engelmüller a po něm pak Jan Slavíček. V bytě, který sloužil jako ateliér, plnil zejména Slavíček svou uměleckou pověst. Údajně tu totiž pořádal bujaré oslavy, které trvaly i několik dní. Aby nemohli hosté odejít, zahodil klíč od dveří.

Návštěvníci sem mají striktně vstup zakázán. Ani ve dny otevřených dveří totiž není někdejší byt malíře Jana Slavíčka v Hrzánském paláci přístupný. My jsme ale dostali výjimku, a tak vás můžeme dovnitř nechat nahlédnout alespoň virtuálně.

„Je to apartmán, který obýval významný český malíř Jan Slavíček, který zde tvořil od třicátých let. Neměl zde pouze byt, ale měl tu i ateliér. Ty obrazy s pohledem na Prahu tvořil právě od tohoto okna, které si zde prý tehdy poměrně necitlivě vyboural,“ prozradila průvodkyně Úřadu vlády Andrea Šlechtová.

Podívejte se do míst, kde se malovalo, pilo, tančilo a... více už se nedochovalo ani v historkách:

Video Když promluví zdi: Hrzánský palác Slavíček a TGM - Blesk TV
1080p 720p 360p

Necitlivý zásah snad ale Slavíčkovi lze odpustit, vždyť kdo by se nechtěl kochat takovýmhle výhledem.

Reprodukce jednoho z obrazů Jana Slavíčka, který nakreslil z Hrzánského paláce.Reprodukce jednoho z obrazů Jana Slavíčka, který nakreslil z Hrzánského paláce. | 

Známý malíř byl ale pouze jedním z trojice významných osobností, které přímo v těchto pokojích přebývaly. Před ním šlo o kolegu malíře Ferdinanda Engelmüllera, který tu zřídil malířskou školu a ateliér, který právě využíval i Slavíček. A takto teď vypadá ložnice:

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

V době svého úřadování na ministerstvu kultury tu bydlel i někdejší ministr Pavel Dostál. Ten vedl rezort od roku 1998 až do své smrti v červenci 2005.

O patro výš se nachází mnohem prostornější a luxusnější bydlení. Čtyřpokojový byt říkal „pane“ koncem 19. století pozdějšímu prvnímu československému prezidentovi. „Nejvýznamnějším nájemníkem byl Tomáš G. Masaryk, který zde žil s manželkou Charlottou v letech 1894 až 1896,“ upřesnila Šlechtová. A společně si mohli užívat i takovýhle výhled ze sousední terasy:

Post from RICOH THETA. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Součástí bytu v 5. patře Hrzánského paláce je i dnešní premiérská pracovna nebo Strahovský salónek, který je pojmenován po jedinečném výhledu na nedaleký klášter.

Možná vás zarazil údaj o počtu pater. Pokud jdete z Pražského hradu směrem k ministerstvu zahraničí nebo naopak, má totiž palác jen přízemí a jedno patro. Jak je to tedy možné? Kouzlo tkví v propojení budov v různých ulicích. Zatímco z Loretánské ulice má patro pouze jedno, z opačné strany, z Úvozu, jich má hned pět.

Další díly seriálu najdete zde: Když promluví zdi

Doporučujeme
aIIahakbar ( 8. července 2017 15:12 )

pomooc-hori ( 8. července 2017 15:05 )

tak to jsem hned klidnější

pomooc-hori ( 8. července 2017 11:50 )

a kolik vás tam je?

partyzanka_michell ( 8. července 2017 11:35 )

Kim-Čong-Ovar na rybníku rozráží si vlny, přitom žere jitrnice, už je skoro plný. žere, žere, pořád žere, kila jdou mu nahoru, pomalu už ale ztrácí svoji čáru ponoru. Až se nacpe jako prase, praskne jeho parník, světe div se tak tohle je Milouš-Ovar-státník.

zdenekk_informatik ( 8. července 2017 11:23 )

Já netopím, je léto!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud