Zaorálkovi lidé udeřili na Nory kvůli Michalákovým: Syn Denis je dál i Čech

Autor: jer, ČTK - 
14. července 2017
14:40

Ministerstvo zahraničí vedené Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) podalo v pátek Norsku další nótu kvůli případu bratrů Michalákových. Česká diplomacie v ní norskou stranu upozorňuje na to, že i po udělení norského občanství zůstává starší chlapec, dvanáctiletý Denis, dál také českým občanem. Ministerstvo o tom v pátek informovalo na svém Twitteru. Hoch má nyní dvě občanství, platí pro něj tedy i mezinárodní a česká pravidla, a to třeba o konzulární ochraně.

„Ministerstvo zahraničních věcí dnes prostřednictvím své ambasády v Oslu předalo Norsku diplomatickou nótu kvůli případu bratrů Michalákových a udělení norského občanství staršímu z nich. V jejím rámci upozorňuje, že chlapec nadále zůstává českým občanem,“ uvedlo ministerstvo.

Podle serveru iRozhlas.cz ministerstvo dostalo oznámení o udělení norského občanství staršímu chlapci od českého velvyslanectví na konci června. České ambasádě informaci zaslalo norské ředitelství cizinecké služby.

Případ Michalákových se táhne od roku 2011, kdy norská sociální služba odebrala české matce a otci dnes dvanáctiletého Denise a osmiletého Davida kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Hoši vyrůstají odděleně ve dvou rodinách.

O zbavení Michalákové rodičovských práv k oběma synům rozhodly předloni norské úřady, otci práva ponechaly. Matka s odvoláními neuspěla a chystá stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Její minulou stížnost štrasburský soud nepřijal. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že ČR teď Michalákovou ve Štrasburku podpoří.

Češi žádají: Ať se chlapci dál učí česky

Předseda vlády na jaře řekl, že se Česko pokusí poměry bratrů Michalákových v Norsku prošetřit. Česká strana měla také znovu požádat norské úřady o to, aby chlapci měli vazby s českým prostředím a učili se česky.

Michaláková se vrácení synů domáhá i v Česku. Hodonínský okresní soud před pár týdny ale řízení o úpravě péče po rozvodu rodičů zastavil. Zdůvodnil to tím, že hoši žijí v Norsku, takže to řeší norské instituce a jemu nepřísluší o nich rozhodovat. Stejně postupovali hodonínští soudci už v roce 2015, případ jim ale vrátil krajský soud. Advokáti rodiny poukazovali na to, že i když chlapci i matka bydlí v Norsku, mají české občanství.

Právníci a zastánci Michalákové mluví o tom, že žena o rodičovská práva v Norsku přišla proto, že o případu informovala ve sdělovacích prostředcích. Český rozhlas ale už dřív citoval z rozsudku norského krajského soudu, podle něhož matka využívala média na úkor soukromí svých synů. Norské úřady se k případu nevyjadřují. Informace o kauze poskytují podporovatelé Michalákové.

Podle některých médií a expertů tak není možné si udělat jasný názor jen podle stanoviska jedné strany. Norské velvyslanectví už dřív na svém webu napsalo, že média nemusí věc představovat „na základě všech relevantních informací“ a norské instituce kvůli povinnosti mlčenlivosti a s ohledem na ochranu soukromí chlapců nemohou „reagovat na nesprávná tvrzení“.

VIDEO: O případu bratrů Michalákových nejednou promluvil i prezident Miloš Zeman

Video  Zeman kritizoval norské „gangstery“: Unášejí naše děti  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flesch2z ( 15. července 2017 21:44 )

Zaorál má držku opravdu obrovskou, jen mu do ní nas...., protože stejně jen hov... udělá.

flesch2z ( 15. července 2017 21:40 )

Zapoměl jsi napsat, co sliboval Sobotka a neudělal nic, Zeman aspoň něco udělal. Sobotka se populisticky vrací k případu až před volbami a to zase jen na hubě, I když na hlasitější Zaorákovo hubě, ale pořád jen na hubě. Nic s tím neudělí, ani udělat nechce.

amgal ( 15. července 2017 20:22 )

hlavně když se zaplatilo 15 mil. za blbky, pro kluky neudělají nic.

zdenek43 ( 15. července 2017 19:14 )

ze to tem s o u d r u h u m dokola z e r e t e????????? . . . . to bylo kecu od soudruha-pritele - presidenta CR Milose Z E M A N A . . . Na začátku června roku 2015 se český prezident Miloš Zeman písemně obrátil na norského krále Haralda V. s výzvou k rychlému vyřešení celé kauzy. Ve svém dopisu zdůraznil, že tato kauza může mít dlouhodobě za následek narušení česko-norských vztahů a negativní vnímání Norska českou veřejností. 10-2015......Zeman pomstil děti Michalákových. Takto potrestal velvyslankyni Norska.... Zeman zrušil velvyslankyni Norského království účast na všech oslavách státního svátku 28. října, které Hrad pořádá. V lednu 2016 Zeman v pořadu Partie televize Prima mimo jiné uvedl, že má připravený návrh mezinárodní smlouvy, podle níž by děti s českým občanstvím byly v Norsku vydávány svým rodičům............ TO JE TEDY U D E R .......... BUBU BUUUUUU,,, uz se Norove bojiiiiiii..... a ted zase Zaoralek -- to zase bude........

robin5 ( 15. července 2017 07:14 )

Zaorálkovi lidé, včetně Zaorálka můžou udeřit pouze tak na buben, to až půjdou plašit do vinohradu špačky. Jinak je Zaorálek stále směšnější, jeho snahou "oslovit" voliče.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud