Syn Michalákové Denis už je i norským občanem. U Zaorálka sepisují ostrý list

Autor: ČTK, Mii - 
12. července 2017
19:30

Příběh odebraných synů Češky Evy Michalákové má v Norsku novou kapitolu. Ministerstvo zahraničí chystá další diplomatickou nótu pro Norsko, jelikož starší z chlapců Denis (12) získal norské občanství. České úřady chtějí norskou stranu upozornit na to, že hoch zůstává dál i českým občanem. S odvoláním na mluvčí ministerstva Irenu Valentovou to ve středu uvedl web iRozhlas.cz.

Podle webu iRozhlas.cz ministerstvo dostalo oznámení o udělení norského občanství staršímu chlapci od českého velvyslanectví na konci června. Ambasádě informaci zaslalo norské ředitelství cizinecké služby. Hoch má nyní občanství dvě.

Ministerstvo zahraničí Norsku kvůli kauze zaslalo už několik nót, nyní to chce kvůli udělení občanství staršímu ze synů udělat znovu. „Norsko musí respektovat, že chlapec je zároveň i českým občanem, tedy Norsko musí respektovat pravomoci českých orgánů ve vztahu ke svému občanovi, včetně pravidel mezinárodního práva o konzulární ochraně poskytované Českou republikou svým občanům,“ uvedla mluvčí Irena Valentová.

Dvě děti ve dvou různých rodinách

Norská sociální služba odebrala české matce a otci dnes dvanáctiletého Denise a osmiletého Davida v roce 2011 kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Hoši vyrůstají odděleně ve dvou rodinách. O zbavení Michalákové rodičovských práv k oběma synům rozhodly předloni norské úřady, otci práva ponechaly.

Matka s odvoláními u vyšších instancí neuspěla a chystá stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Její minulou stížnost štrasburský soud nepřijal. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že ČR teď Michalákovou ve Štrasburku podpoří.

Premiér na jaře řekl, že se Česko pokusí poměry bratrů Michalákových v Norsku prošetřit. Česká strana měla také znovu požádat norské úřady o to, aby chlapci měli vazby s českým prostředím a učili se česky.

VIDEO: Michaláková vypráví o tom, jak silné pouto mají její synové

Video  Vzpomínky plné slz: Michaláková vypráví o tom, jak silné pouto mají její synové.  - TV Barrandov

Michaláková se vrácení synů domáhá i v Česku. Hodonínský okresní soud před pár týdny ale řízení o úpravě péče po rozvodu rodičů zastavil. Zdůvodnil to tím, že hoši žijí v Norsku, takže mu nepřísluší o nich rozhodovat a řeší to norské instituce. Stejně postupovali hodonínští soudci už v roce 2015, případ jim ale vrátil krajský soud. Advokáti rodiny poukazovali na to, že i když chlapci i matka bydlí v Norsku, mají české občanství.

Norové o případu mlčí

Právníci a zastánci Michalákové mluví o tom, že žena o rodičovská práva v Norsku přišla proto, že o případu informovala ve sdělovacích prostředcích. Český rozhlas ale už dřív citoval z rozsudku norského krajského soudu, podle něhož matka využívala média na úkor soukromí svých synů.

Norské úřady se k případu od počátku nevyjadřují. Informace o kauze poskytují podporovatelé Michalákové. Podle některých médií a expertů tak není možné si udělat jasný názor jen podle stanoviska jedné strany. Norské velvyslanectví už dřív na svém webu napsalo, že média nemusí věc představovat „na základě všech relevantních informací“ a norské instituce kvůli povinnosti mlčenlivosti a s ohledem na ochranu soukromí chlapců nemohou „reagovat na nesprávná tvrzení“.

VIDEO: Co si o norské kauze myslí prezident Miloš Zeman?

Video  Zeman k norské kauze  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tgbg ( 13. července 2017 07:45 )

Blahopřeji Norsku, že té čůze ty děti odebralo a že z nich udělá své občany. Michaláková mohla žít v Česku i s dětmi. Vybrala si Norsko, tak ať teď nefňuká.

amgal ( 12. července 2017 20:45 )

za dvě blbky se vydalo 15mil. a na chlapce naši politici kašlou.

yorika ( 12. července 2017 20:36 )

... dál je to vše ztracené, ty děti už mají vymyté mozky, Norsko prostě je jedna velká zlodějna dětí, tak jako Němci poněmčovali, tak Norové rozšiřují svůj národ a potomky cizinců, ty děti neučí rodnému jazyku, ty děti už neví zhola nic o svém původu, pojedou dál, nikdo je nezastaví, berou děti matkám už v porodnici, je to byznys ...

rentierskej ( 12. července 2017 19:43 )

 fuj, takový hyenismus: KRÁST DĚTI RODIČŮM! možná by se norové neměli *** jen do zadku, pak by se začali znovu i sami množit!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud