Maštálka po kolapsu kritizuje EU: Pokud naroste diktát Bruselu, můžeme odejít
Jiří Maštálka (KSČM) jako jediný český europoslanec nepřijal pozvání do Studia Brusel, a to kvůli dlouhému zotavování z nemoci. Loni v září totiž zkolaboval a musel se podrobit akutní operaci aorty. Maštálka tak s redakcí Blesku komunikoval přes e-mail. V rozhovoru se kriticky vyjádřil vůči „diktátu Bruselu“ a nastínil i možnost czexitu.
Evropská komise se nakonec rozhodla zahájit s Českou republikou řízení pro porušení unijní legislativy kvůli tomu, že nepřijímá uprchlíky dle stanovených kvót. Řízení se týká také Polska a Maďarska. Česku hrozí až několikamiliardové sankce. Nebylo by přeci jenom lepší požadovaný počet uprchlíků přijmout?
V žádném případě by nebylo dobré se podřídit současnému mechanismu kvót. Je to otázka principiální, paní kancléřka Merkelová se nás „solidárně“ také neptala, když zvala uprchlíky z Blízkého východu do Evropy. Byl to krok krajního nerozumu. Je sice pravda, že teroristické činy ve většině případů páchají jedinci, kteří již obdrželi občanství v jednotlivých zemích EU, ale to neznamená, že v dalších pokoleních se na území střední a východní Evropy neobjeví podobná individua. Navíc nebyla to Česká republika, která by se jakýmkoliv způsobem podílela na „karafiátových revolucích“ od Tunisu až po Sýrii. Naše země jen utrpěla vážné hospodářské škody, protože naše vztahy se Syrskou arabskou republikou jsou velice korektní a obchodně výhodné. Pan Juncker (předseda Evropské komise – pozn. red.) by nás neměl nechat tahat „horké kaštany“ za nerozumné rozhodnutí některých členských zemí. Kromě toho právě v těchto dnech budeme muset ocenit fakt, kolik legálních nebo nelegálních „turistů“ z Ukrajiny bude přijato na pracovním trhu Česka–Maďarska–Polska.
V souvislosti s řízením se kriticky vyjádřil bývalý prezident Václav Klaus. Podle něj je na čase, aby se Česko začalo připravovat na odchod z Evropské unie. Je i podle vás tohle na tolik vážný spor, aby Češi uvažovali o czexitu?
Pokud Brusel nepřehodnotí politiku vůči členským zemím a bude narůstat jeho arogance a diktát, pak uvažování o odchodu z tohoto klubu může být reálné. Přes všechny výhody, které setrvání České republiky v EU přineslo. Lze jen litovat, že od původní myšlenky „otců zakladatelů“ se současná bruselská administrativa vzdaluje. Shodou okolností máme možnost si to připomenout v době, kdy jsme obdrželi zprávu o úmrtí jednoho z architektů Evropské unie – německého kancléře Helmuta Kohla. Osobnosti jeho formátu nám velmi citelně chybí.
Podle europoslance Jana Kellera (ČSSD) by uprchlíci v Česku znamenali vysoké bezpečnostní riziko. Souhlasíte s tím?
Pan kolega Keller má zajisté pravdu. Zatím v České republice nemáme programy, které by napomohly integraci uprchlíků do většinové společnosti, a už vůbec ne systém kontroly, zda se nejedná o „spící agenty“.
V rámci Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů jste se zabýval směrnicí o omezení zbraní, kterou Evropský parlament nakonec schválil. Momentálně se ale česká vláda rozhodla proti ní podat žalobu k Soudnímu dvoru EU. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) směrnice zavádí nepřiměřená a nepraktická opatření pro držitele zbraní. Jak myslíte, že bude Česko úspěšné?
Jediné, jak by bylo možné zabránit projednávání směrnice o zbraních, tak bylo zablokovat její projednávání od samého začátku. Nebo uplatnění tzv. žluté karty v roce 2015. Vzhledem k tomu, že se ani jedno neudálo, je těžké plakat nyní nad „rozlitým mlékem“ a žít v naději, že podání k Evropskému soudu něco vyřeší. Takový postup od všech, kteří ho prosazují, lze považovat za předvolební trik.
Vy jste byl přímo u jednání, kde se o podobě směrnice debatovalo. Jaké země měly největší zájem o její prosazení a proč? Jedním z důvodů, proč Komise na směrnici tlačila, byl také boj proti terorismu. Pomůže podle Vás směrnice v tomto ohledu?
Terorismus v evropských státech měl minimální vliv na tvorbu směrnice, protože většina teroristických činů byla spáchána nelegálními zbraněmi. Politické elity některých zemí, např. Velké Británie, ale i Německa, se snažily využít hysterie okolo teroristických aktů co nejpřísnější verzí směrnice o zbraních. Svědčí to o jejich mravní úrovni.
Jste jediný europoslanec, kterého se nám nepodařilo pozvat do Studia Brusel, odkud jsme již přinesli rozhovory se všemi českými europoslanci. Důvodem je Vaše dlouhodobá pracovní neschopnost. Už loni v září jste zkolaboval při jednání s vedením strany přímo v Poslanecké sněmovně. Následovala operace, po které jste uvedl, že se Váš stav zlepšuje. Jak jste na tom zdravotně teď? Uvažoval jste o tom, že byste z funkce europoslance ze zdravotních důvodů odstoupil?
Onemocnění nebylo rozhodně plánované. V době mojí nepřítomnosti v Bruselu jsem byl prostřednictvím mých asistentů přesně informován nejen o průběhu projednávání výše uvedené směrnice, ale podával jsem i pozměňovací návrhy. Na začátku nebylo možné odhadnout, na jak dlouho se stonání protáhne. Nyní předpokládám, že koncem června již budu v plném provozu v EP, takže Vaše otázka o vzdání se mandátu je bezpředmětná a věřím, že se uvidíme v některém z Vašich pořadů ve studiu v Bruselu.
Bohužel má pravdu ale protože je komouš, tak mu nikdo nevěří. Čas ukáže, ale aby už nebylo pozdě