
Miliardové pokuty kvůli nepřijetí uprchlíků? Keller: Raději než riziko

Češi se mohou stát brzy „ohroženým druhem“, a proto odmítají přijímat uprchlíky. Ve Studiu Brusel to řekl sociolog a europoslanec Jan Keller (za ČSSD). Podle něj by měla Česká republika dále trvat na svém odmítavém postupu ohledně migrační politiky i pod hrozbou několikamiliardové pokuty. Právě tu teď zvažuje Evropská komise vůči zemím, které nechtějí přijmout uprchlíky.
Evropská komise hrozí sankcemi kvůli nepřijetí uprchlíků. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nicméně potvrdil po jednání vlády, že se český odmítavý postoj na povinné přerozdělování měnit nebude. Česko přijalo zatím jen 12 řeckých uprchlíků, do září bych jich mělo přijmout zhruba 2600.
„Komise ve svém posledním návrhu pohrozila, že v případě, že jakékoliv země nepřijmou předepsaný počet žadatelů o azyl, budou muset za každého z nich zaplatit pokutu 250 tisíc eur (6,5 milionu korun, pozn. red.),“ uvedl Keller, podle kterého se tak nyní rozhoduje mezi „morem a cholerou“. Tedy: „Zda zaplatit pokutu v případě těch 2600 žadatelů, což by dělalo v přepočtu zhruba 15 miliard korun, nebo zda přijmout ty uprchlíky.“
„Radši méně cyklostezek“
Keller by jednoznačně raději volil sankce. Argumentuje situací ve Francii, kde podle něj v posledních letech dochází k vysoké radikalizaci muslimské komunity. „Následky jsou mnohem katastrofálnější než jakkoliv vysoká předepsaná pokuta, kterou konec konců bychom nakonec neplatili, ale byla by snaha, aby nám tento objem peněz byl odebrán z toho, co dostáváme na eurodotacích,“ osvětlil. „Osobně nemohu mluvit za žádnou stranu nebo frakci, ale myslím si, že je lepší přijít o peníze, postavit o několik cyklostezek méně a nenasadit si obrovské bezpečnostní riziko,“ doplnil.
Podle Kellera jsou zatím zdařilé teroristické útoky pouze vrcholem ledovce a muslimové si budují své paralelní struktury, které jsou nezávislé na fungování státu.
Europoslanec také okomentoval zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Sociologové ve svém březnovém průzkumu zmínili, že celkem 61 procent Čechů je proti přijímání migrantů ze zemí postižených válečných konfliktů. Pouze tři procenta lidí si myslí, že by Česko mělo uprchlíky přijmout a nechat je zde usadit, uvedlo CVVM. Podle Kellera lze hledat vysvětlení v české historii.
„Na rozdíl od Britů, Němců a Francouzů náš národ byl v minulosti opakovaně ohrožen rizikem svého zániku. Naše kultura, která má v celém světě zhruba deset milionů příslušníků, je na tom úplně jinak než kultury, jejichž jazykem se mluví na polovině zeměkoule,“ uvedl. Podle Kellera tak můžou být Češi relativně brzy „ohroženým druhem“. S nenávistí vůči cizincům podle europoslance ale nemá český postoj k migrantům nic společného.
Blíží se migrační krize ke konci? A v čem má podle Kellera Evropská unie největší slabiny? Podívejte se na celý rozhovor:
Video
Několik miliard pokuty kvůli nepřijetí uprchlíků? Raději než riziko, říká Keller
Video se připravuje ...
....a ten pablb kocábka. ten jak cítí zlatou žílu, sosák natahuje k sosání. Budeme rozpuštění vypuštění jako fond Trend.