Miliardové pokuty kvůli nepřijetí uprchlíků? Keller: Raději než riziko

Autor: Tomáš Polák - 
7. června 2017
05:20

Češi se mohou stát brzy „ohroženým druhem“, a proto odmítají přijímat uprchlíky. Ve Studiu Brusel to řekl sociolog a europoslanec Jan Keller (za ČSSD). Podle něj by měla Česká republika dále trvat na svém odmítavém postupu ohledně migrační politiky i pod hrozbou několikamiliardové pokuty. Právě tu teď zvažuje Evropská komise vůči zemím, které nechtějí přijmout uprchlíky.

Evropská komise hrozí sankcemi kvůli nepřijetí uprchlíků. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nicméně potvrdil po jednání vlády, že se český odmítavý postoj na povinné přerozdělování měnit nebude. Česko přijalo zatím jen 12 řeckých uprchlíků, do září bych jich mělo přijmout zhruba 2600.

„Komise ve svém posledním návrhu pohrozila, že v případě, že jakékoliv země nepřijmou předepsaný počet žadatelů o azyl, budou muset za každého z nich zaplatit pokutu 250 tisíc eur (6,5 milionu korun, pozn. red.),“ uvedl Keller, podle kterého se tak nyní rozhoduje mezi „morem a cholerou“. Tedy: „Zda zaplatit pokutu v případě těch 2600 žadatelů, což by dělalo v přepočtu zhruba 15 miliard korun, nebo zda přijmout ty uprchlíky.“

„Radši méně cyklostezek“

Keller by jednoznačně raději volil sankce. Argumentuje situací ve Francii, kde podle něj v posledních letech dochází k vysoké radikalizaci muslimské komunity. „Následky jsou mnohem katastrofálnější než jakkoliv vysoká předepsaná pokuta, kterou konec konců bychom nakonec neplatili, ale byla by snaha, aby nám tento objem peněz byl odebrán z toho, co dostáváme na eurodotacích,“ osvětlil. „Osobně nemohu mluvit za žádnou stranu nebo frakci, ale myslím si, že je lepší přijít o peníze, postavit o několik cyklostezek méně a nenasadit si obrovské bezpečnostní riziko,“ doplnil.

Podle Kellera jsou zatím zdařilé teroristické útoky pouze vrcholem ledovce a muslimové si budují své paralelní struktury, které jsou nezávislé na fungování státu.

Europoslanec také okomentoval zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Sociologové ve svém březnovém průzkumu zmínili, že celkem 61 procent Čechů je proti přijímání migrantů ze zemí postižených válečných konfliktů. Pouze tři procenta lidí si myslí, že by Česko mělo uprchlíky přijmout a nechat je zde usadit, uvedlo CVVM. Podle Kellera lze hledat vysvětlení v české historii.

„Na rozdíl od Britů, Němců a Francouzů náš národ byl v minulosti opakovaně ohrožen rizikem svého zániku. Naše kultura, která má v celém světě zhruba deset milionů příslušníků, je na tom úplně jinak než kultury, jejichž jazykem se mluví na polovině zeměkoule,“ uvedl. Podle Kellera tak můžou být Češi relativně brzy „ohroženým druhem“. S nenávistí vůči cizincům podle europoslance ale nemá český postoj k migrantům nic společného.

Blíží se migrační krize ke konci? A v čem má podle Kellera Evropská unie největší slabiny? Podívejte se na celý rozhovor:

Video  Několik miliard pokuty kvůli nepřijetí uprchlíků? Raději než riziko, říká Keller  - Tomáš Polák


 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 8. června 2017 00:29 )

jinak dnse 2016-2017 resite TO co jste si Z A D E L A L I podepsanim LISABONSKE SMLOUVY . . . . zajiste si pamatujete , jak p r u t a h y podpisu te smlouvy dokonce prave soudruzi-pratele z CSSD chteli hnat presidenta Klaouse pred soud za VELEZRADU ........ ++ 2009-Proevropští politici přemýšlejí, jak přitlačit na prezidenta Václava Klause, aby podepsal lisabonskou smlouvu. Uvnitř ČSSD vzniká plán popohnat prezidenta před soud pro velezradu. Nebo mu "jen" odebrat pravomoci, protože není způsobilý svůj úřad vést. "Prezident je součástí moci výkonné a ta je podřízena moci zákonodárné. Jestliže prezident nekoná v souladu s ústavou a nerespektuje rozhodnutí moci zákonodárné, a ta je odvozena od vůle lidu, tak by bylo možné to kvalifikovat jako velezradu," řekla senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD). L I S A B O N S K A s m l o u v a Zrušení práva veta Česko ztratí možnost samostatně blokovat některé návrhy. Právo veta se zruší celkem v 70 okruzích. Nejpodstatnější z nich jsou ekologie, energetika a otázky spojené s p ř i s t ě h o v a l e c t v í m.

zdenek43 ( 8. června 2017 00:23 )

Česko přijalo zatím jen 12 řeckých uprchlíků, do září bych jich mělo přijmout zhruba 2600.........nepřijmou předepsaný počet žadatelů o azyl, budou muset za každého z nich zaplatit pokutu 250 tisíc eur (6,5 milionu korun, pozn. red.).... Tedy: „Zda zaplatit pokutu v případě těch 2600 žadatelů, což by dělalo v přepočtu zhruba 15 miliard korun, nebo zda přijmout ty uprchlíky.“ HALOOOOOOOOOOO zase polopravda....... Podle nových propočtů by Česká republika měla přijmout 5513 migrantů DO KONCE ROKU 2017. TAKZEEEEEEEEEEEEEEEEEEE uz jsme na 30 miliardachhhhhhhhh korunnnnnn. A TED soudruh-pritel ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), podle kterého by Česko přijmout 15 tisíc uprchlíků........ TO PROFLAKNUL 12.2015 TAKZE SE MUZEME vysplhat az na 100 miliard korun................. BACHY soudruzi-pratele z CSSD a soudruzi-StBaci ANO2011 - VAM lzou a rikaji polopravdy...........

vanyysek ( 7. června 2017 14:52 )

....a ten pablb kocábka. ten jak cítí zlatou žílu, sosák natahuje k sosání. Budeme rozpuštění vypuštění jako fond Trend.

vanyysek ( 7. června 2017 14:50 )

A co Kalousek, Kája Mařík kníže, Bělobrádek, Herman, Gazdík, Drahoš, Horáček i jejich přátelé z KSČM?

1kena ( 7. června 2017 08:06 )

- Uprchlíci? Před čím prchají? Jenom před svojí zbabělostí a leností udělat si svůj vlastní pořádek ve své vlastní zemi. Jejich základním motivem je vetřelecky kořistit a parazitovat na na práci, majetku a výdobytcích jiných lidí a společností. Čeština má podstatně výstižnější pojmenování pro tyto tvory, kteří se vetřou tam, kde nejsou žádáni - ne migrant, ale VETŘELEC!! Kořistění cizích hmotných statků je hlavním cílem všech parazitů a vetřelců. Ať už se jedná o současné nesprávně nazývané "migranty" nebo Němce za války nebo představitele historicky kumulovaně nejzločinnější organizace v dějinách lidstva - katolické církve. Nyní se jedná o totéž atakem z jižních částí světa proti evropským hodnotám, majetku a kultuře pod patronací buď zločinné nebo neskutečně hloupé Merk.lové.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud