„S Babišem nejsme stejná krevní skupina,“ tvrdí bruselský kritik Telička

Autor: Tomáš Polák - 
21. 6. 2017
05:15

Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vyzýval během vládní krize společně s kolegou Petrem Ježkem k rezignaci. Dnes je europoslanec Pavel Telička (ANO) ovšem opět na jeho straně. V rozhovoru ve Studiu Brusel rozepře s Babišem teď podrobněji rozebral. Prý nejsou přátelé ani stejná krevní skupina, navzájem se ale respektují.

Na rozdíl od většiny politiků zvolených za hnutí ANO se Pavel Telička vůči lídrovi Andreji Babišovi několikrát kriticky ozval. Během vládní krize ho dokonce spolu s kolegou Ježkem vyzval k rezignaci. „Šlo o tak zásadní věci, že jsme cítili potřebu se ve vztahu k panu Babišovi v té věci vyjádřit, zároveň v mailu nabídnout v podobě otázek i konstruktivní řešení,“ uvedl Telička.

Europoslanci se pak s Babišem sešli a chtěli vysvětlení i kolem uniklých nahrávek. Na nich tehdejší vicepremiér konzultuje s bývalým novinářem MF Dnes články proti politickým protivníkům. „Dovedu si představit, že mohla (nahrávka – pozn. red.) být sestříhaná, že některé odpovědi mohly být na úplně jiné otázky, já nevím,“ uvedl Telička, který chce nechat celou záležitost vyšetřit. „Ale je záhodno, aby se veřejnost a my všichni dozvěděli, jak to skutečně bylo,“ dodal.

Video S Babišem nejsme stejná krevní skupina, říká europoslanec Telička - Tomáš Polák
1080p 720p 360p

Telička: Problémem je okolí Babiše

Podle Teličky by politik média vlastnit neměl. „Je lepší se tomu vyvarovat, protože i když uděláte tlustou čáru a zcela se odříznete, tak ten politik je zranitelný, protože to kdykoliv můžete vytáhnout,“ konstatoval. Podle Teličky je ovšem upřená pozornost pouze na Andreje Babiše, ale už se tolik neví o propojenosti dalších politiků nejenom s ekonomikou ale i mediální sférou. Být konkrétní ale odmítl.

Hrozbou politického zneužití médií v České republice se 1. června zabýval Evropský parlament. Bod nesl název „Prohlášení komise - riziko politického zneužívání médií v ČR“. „Naštěstí jsou tady i větší ostudy, nicméně to považuji za nešťastné. Myslím, že to bylo zbytečné a optikou méně znalých kolegů jsme se dostali do kategorie zemí, jako je Maďarsko a Polsko, a to je opravdu velký rozdíl,“ podotkl Telička.

Video Pavel Telička o schůzce s Andrejem Babišem - Andrea Ulagová, Jan Jedlička
1080p 720p 480p 360p 240p

Kvůli Teličkovým výrokům byl prý Babiš naštvaný. „Evidentně nebyl nadšený. Možná byla cítit určitá výčitka. Určitou rozladěnost jsem tam cítil v tom osobním rozhovoru, i když byl složitý ale velmi věcný,“ řekl Telička. „Problém není Andrej Babiš, ale spíš jeho okolí,“ dodal.

„Na skleničku nechodíme“

S Babišem má prý Telička čistě profesionální vztah. „Nemyslím si, že jsme přátelé. Nechodíme spolu na skleničku. Asi nejsme stejná krevní skupina, ale uměli jsme vždy jednat věcně. Já k němu chovám respekt a cítil jsem ho z jeho strany,“ řekl Telička. Podle něj teď záleží hlavně na tom, jaký volební program hnutí předloží. „Pro mě je podstatné, aby lidé věděli, na co mohou spoléhat v těch dalších pěti až deseti letech,“ dodal.

Europoslanec v květnu rezignoval na pozici zahraničněpolitického mluvčího ANO a předsedy jeho zahraničněpolitické komise. Prý se vytratil účel, pro který byla komise vytvořena. Na začátku ale podle něj komise fungovala dobře.

„Podařilo se, alespoň z mojí pozice, vytvářet určitý vliv na uvažování a rozhodování nejvyšších představitelů včetně Andreje Babiše,“ řekl Telička. „Postupem času ovšem ale to prostředí konsensuální a zároveň ten vliv začal slábnout a poslední výroky Andrej Babiše a některých dalších už nebraly v potaz mé názory a názory komise,“ myslí si ale.

Doporučujeme
kacko ( 28. června 2017 09:33 )

Telička a jemu podobní to je neštěstí tohoto národa. Jak to říkal p. min. zahr. Zaorálek. Tady se 25 let dělalo daňové peklo pro chudé 98% a daňový raj pro bohaté a firmy. Až musel přijít jeden z největších kapitalistu tohoto státu a začal se v tom šťourat, protože už se na to nemohl dívat.

1pravda1 ( 21. června 2017 11:55 )

Ty se u těch výsledků zdenkku pos-ereš Podle uniklých Sobotkových emailů ovlivňují průzkumy socani ke svému prospěchu.... ANO volby vyhraje, TOP00 a KDU s přeběhlým čípkem Gazdíkem, se do Sněmovny nedostanou a tebe klepne.

brugal ( 21. června 2017 11:37 )

Babiš je jiný než ostatní miliardáři,že? Věříš tomu?

1pravda1 ( 21. června 2017 11:32 )

Bakaly, Řebíčky? Dej si studený hadr v tom vedru, píšeš hovadiny a už to jde vidět!

brugal ( 21. června 2017 11:28 )

Ale jo,stejně se tu jásalo,když ČSSD válcovala ODS a TOPku - ti neschopní pořád doufají,že je někdo spasí a pomůže jim.Ale doufat v různé Babiše,Bakaly nebo Řebíčky není asi moc chytré.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa