Za pět let průměrná mzda 40 tisíc? Zaorálek: Je to reálné a danit bohaté je fér

Autor: Jaroslav Šimáček - 
18. června 2017
05:01

Zdaníme bohaté, k průměrnému platu vám přidáme tisíce. Sociální demokraté do svého programu zahrnuli velkorysé finanční sliby. Ve studiu Blesku tyto plány hájil volební lídr Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zdanil by více především lidi, kteří berou nad 80 tisíc. A velké firmy s obratem nad 100 milionů korun.

Slíbili průměrný plat „přinejmenším“ 40 tisíc korun do pěti let, uvažují o progresivním zdanění – především lidí, kteří berou více. Podle volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by měli být více zdaněni lidé s příjmem nad 80 tisíc korun.

40 tisíc průměrný plat? Prý reálné

„Tohle byla věc, kterou kalkulovali naši ekonomové, se kterými jsem o tom diskutoval. Spočítali jsme to a připadá nám to jako realistický odhad,“ říká Blesk.cz Zaorálek o průměrném platu, který by měl dle plánů ČSSD strmě růst. Nebo jde jen o utopii?

ČSSD tlačí výš nejen průměrnou, ale i minimální mzdu. Letos však již čelila kritice za to, že přišla se čtyřmi kategoriemi obyvatel dle výše příjmů, kteří by byli různě zdaněni. Tzv. progresivní zdanění (tedy podle výše jmění) má nyní ČSSD v plánu především u velkých firem s vysokými zisky nad 100 milionů korun.

Mají však platit více lidé, kteří berou 50 či 70 tisíc? „Ano, ale já jsem si přál, aby ta laťka byla posunuta výše. Aspoň na těch 80 tisíc korun. Chtěl bych, abychom střední třídu chápali šířeji,“ řekl ve studiu Blesku Zaorálek.

VIDEO: Zaorálek o progresivní dani, průměrné mzdě i útoku Štěcha na živnostníky

Video Zaorálek o zdanění bohatých, 40 tisících průměrného platu a kauze Štěch vs. živnostníci - Blesk - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

Poměrně dobře se dle Zaorálka v Česku žije těm velkým – od dvou procent boháčů, bank až po korporace. Zdanění bohatých mu přijde fér. Jeho cílem, stejně jako předvolebním slibem ČSSD, je dobrá země s dobrou prací.

„Ne takhle mizerně placená práce, jak je v některých firmách. Ale ve které by lidé měli pocit, že se tam realizují, že je to základ života, ve kterém má práce smysl a dává jim i čas, aby se věnovali rodině a třeba dětem,“ říká Zaorálek.

„Mně se zdá, že dnes tady v této zemi pracuje poměrně hodně lidí docela intenzivně, jenom si kladu otázku, jestli za tu práci něco odpovídajícího mají. Někteří dělají až do kuropění, přitom z toho života nic moc nemají,“ dodává.  

Štěch už to neudělá, věří Zaorálek

Nadzdvihlo ho však vyjádření šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD), který navrhl živnostníkům zvednout odvody, aby se část z nich stala zaměstnanci. „Zaskočilo mě to, že to učinil,“ přiznává Zaorálek.

Jednali o tom přitom i na předsednictvu strany. Lídr ČSSD by nyní byl rád, aby všichni členové znali program a respektovali ho. „My nechceme jít žádným živnostníkům ani OSVČ pracovníkům po krku,“ ujišťuje s tím, že s živnostníky chce naopak jednat o tom, aby v důchodu netřeli bídu s nouzí.

zdenek43 ( 19. června 2017 09:00 )

Kdy doženeme Německo.....Heslem socialismu bylo dohnat a předehnat vyspělý Západ. S příchodem kapitalismu jsme slevili, už nám stačil slib, že Západ jednou aspoň doženeme. A po pětadvaceti letech? Jen jestli jsme se tenkrát nenechali doběhnout. ++ B o h a t s t v í není tam, kde se pracuje a investuje. Bohatství je tam, kde se inkasují dividendy a kapitálové výnosy. Česká ekonomika je nastavena tak, aby sloužila, nikoli aby bohatla. Odpověď na otázku Kdy doženeme Německo? je tedy zřejmá… ++ Němci se naučili řešit problém vysokých mezd různými cestami. Vysokou produktivitou a dobrou organizací práce v první řadě. Důrazem na kvalifikaci pracovních sil. Němci nikdy nepropadli falešné modle „terciárního vzdělání“. Zatímco české školy chrlí ve velkém sociology, politology, manažery a odborníky na dotace, německé školy produkují strojaře, elektrotechniky, chemiky, případně operátory NC strojů, karosáře, lakýrníky a další užitečné profese. Kromě toho si Německo díky své výhodné geografické poloze udělalo levnou výrobní základnu ze zemí, jako jsou Česko, Slovensko a Polsko. S O U D R U Z I - P R A T E L E jasaji, kdyz v Cesku o t v i r a A M A Z O N - to bylo s l a v i - rijem 2013 anooooooo pred VOLBAMA 2013 ....Internetový obchod Amazon nejpozději příští rok otevře u Prahy a Brna dvě nová distribuční centra. Práci chce dát až deseti tisícům lidí. Firma otevře nové sklady proto, aby uspokojila rostoucí poptávku po svých službách v Evropě. noooooooooooooo ...... skutecnost ........ 9.2015 - Sklad Amazonu u Prahy začíná plný provoz, práci má 1500 lidí.... Amazon u Prahy nabírá. Nabízí méně, než má skladník na Ústecku.... „Vedoucí pracovník u nás bude mít 150 korun na hodinu, řadový 110 korun,“...Ve Středočeském kraji, na jehož hranici Dobrovíz leží, je navíc medián (138 korun na hodinu) i průměr (143 korun na hodinu) mzdy pro skladníka ještě vyšší. A i v Ústeckém kraji, na nějž se personalisté Amazonu také obrací, si skladníci podle tabulek Treximy

jarypadlo ( 19. června 2017 08:56 )

Zdanit bohaté znamená zavřít zloděje á-la Janoušek /kdepak vůbec je chlap jeden nemocnej???/,Rittiga,býv.ředitele DP Dvořáka a samozřejmě Kalouska a mnoho dalších nenažranců a zbytečných vyžírek typu Benda,Dienstbier,Šabatová,Pánek,Rozumek,ml.Stropnický-seznam by zabral celou diskusi.Pokud se to nestihne do voleb,je tenhle návrh jen hloupá fantazie nebo pohádka a skutek utek.

zdenek43 ( 19. června 2017 08:48 )

podle B E Z D E K O V Y KOMISE - - puvodni odhady Bezdekovy komise ohledne vyvoje mezd 2015 - 29.440 korun 2025 - 43.570 korun 2035 - 64.480 korun 2050 - 116.139 korun ////Současný šéf Asociace penzijních společností Vladimír B e z d ě k vedl v letech 2004–2005 a 2010 expertní skupiny vlády zabývající se přípravou důchodové reformy, ujalo se pro ně označení „Bezděkovy komise“.//// Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) Vláda Vladimíra Špidly (15.07.2002 - 04.08.2004) Vláda Stanislava Grosse (04.08.2004 - 25.04.2005) Vláda Jiřího Paroubka (25.04.2005 - 04.09.2006) ..... Od roku 2002 do roku 2006 byl ministrem financí České republiky . Sobotka byl také místopředsedou vlády od roku 2003 do roku 2004 a od roku 2005 do roku 2006. S K U T E C N O S T ....................S K U T E C N O S T ....... rok 2015 prumerna mzda 26. 467 korun .......TAKZE KDE UDELALI soudruzi??? chybu??? kdyz rikali? - pocitali? 29.440 korun ...............to se nam s o u d r u z i SEKLI?????? 2.973 korun A TED to??? poopravili???? a dnes p r i z n a va j i ???? ze za pet let prumerna mzda by??? mohla ???? byttttttttttt??? 40.000 korun .......... ale v roce 2004-2005 vykrikovali 43.570 korun...... STALE PLATI soudruzske - l z i v e ........ Z doby po nástupu do funkce je znám jeho výrok o nereálnosti předvolebních slibů ČSSD: „Ty sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí.“......Mgr. Bohuslav Sobotka /2002 jmenován ministrem financí ve Špidlově vládě, ve které od 30. října 2003 zastával také post místopředsedy vlády/

salto ( 19. června 2017 08:04 )

Střízlivé zhodnocení, ale pochopí to lidi?

kalina107 ( 19. června 2017 07:25 )

Lidi , jenom té bandě nevěřte a neuvěřte . Nikdo z nich už neřekl léta ani slovo které by bylo pravda . Ti neustále jenom lžou . A ten Štěch jenom prozradil o čem se ta horda baví a co plánuje . I chovanec slibuje , že DO VOLEB NEPŘIJME ANI JEDNOHO MIGRANTA . Ani to není pravda . Migranti sem proudí a po volbách se to bude akorát násobit . Na té úvodní fotce je v první řadě to nejhorší , nejprolhanější bahno , jaké se vůbec v ČR mohlo vyskytnout . Chybí ožralý Hamáček a fašista Štěch .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud