Sobotkův odchod neznamená návrat Zimoly. Názor nezměníme, říká Hamáček

Autor: Jakub Veinlich - 
15. 6. 2017
20:30

Sociální demokracie se nadechuje po zemětřesení ve vedení. Bohuslav Sobotka už není předseda strany, zůstal ale premiérem. Jako úřadující předseda povede oranžové do voleb Milan Chovanec a hlavním volebním tahákem má být Lubomír Zaorálek. Nově ČSSD hledá také volebního manažera. Jan Birke funkci položil. Podle našich informací jím měl být předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. V rozhovoru pro Blesk.cz to ale Hamáček popřel. Kampaň chce posunout nutně už do další fáze. Zdá se vám v úvodu moc jmen? Podle ČSSD je prý vše srozumitelné. 

Blesk.cz: Pane Hamáčku, předsedo Poslanecké sněmovny a místopředsedo ČSSD. Co se to teď u vás ve straně děje a proč jste se rozhodli mít čtyři měsíce před volbami vlastně tři hlavní tváře?

Jako politické grémium jsme akceptovali rozhodnutí předsedy strany Bohuslava Sobotky rezignovat na svou funkci a doporučit jako volebního lídra a kandidáta na premiéra za sociální demokracii Lubomíra Zaorálka. A ve chvíli, kdy se tímto krokem uvolnilo místo předsedy sociální demokracie, tak s ohledem na stanovy a výsledek posledního sjezdu sociální demokracie, se té funkce ujímá Milan Chovanec. Takže to je postup, který je v souladu se stanovami.

Blesk.cz: Na druhou stranu, není to pro vás složitá a možná i schizofrenní situace v rámci ČSSD? Máte teď za šéfa dosavadního statutárního místopředsedu – tedy Milana Chovance – ale asi pro vás jako pro sociální demokracii není natolik silný, aby mohl být tou celorepublikovou tváří?

Já jsem to vnímal jako návrh předsedy, který učinil po konzultacích s jednotlivými aktéry, a předseda Sobotka se rozhodl doporučit Lubomíra Zaorálka. Já jsem přesvědčený, že Lubomír Zaorálek bude velmi dobrým volebním lídrem.

Bohuslav Sobotka 14. června oznámil, že odchází po 6 letech z funkce předsedy ČSSD: 
Video Sobotka odchází z vedení ČSSD: Musíme se změnit, voliči neoceňují naši práci. - Jan Jedlička

Blesk.cz: A Milan Chovanec by nebyl dobrým volebním lídrem?

Já si myslím, že Milan Chovanec by zřejmě zvládl roli volebního lídra, nicméně beru to i jako nějakou dohodu, která vznikla mezi jimi třemi.

Blesk.cz: Jak to vysvětlit voličům, kteří v tom možná mohou mít trochu zmatek? Teď budou vnímat premiéra, pak někoho, kdo tu stranu nějakým způsobem vede a zároveň je i volebním manažerem, a teď tu budou mít ještě volebního lídra…

Já myslím, že to vysvětlení je jednoduché. Sociální demokracie se musela rozhodnout, kdo ze 14 krajských volebních lídrů bude tím celostátním. Rozhodla se, že jím bude Lubomír Zaorálek. Milan Chovanec z pozice úřadujícího předsedy sociální demokracie bude řešit tu dennodenní agentu strany. Nicméně co se týká voleb, tak tou tváří volební a tou, která bude prezentovat priority sociální demokracie, bude Lubomír Zaorálek.

Blesk.cz: Právě Lubomír Zaorálek po středečním grémiu strany říkal, že má nějaké představy, jak zvednout volební preference. Vy jako vedení jste s Lubomírem Zaorálkem mluvili a nastínil vám, jakým směrem se hodlá ubírat a jakým způsobem ty preference čtyři měsíce před volbami začít zvedat?

Lubomír Zaorálek požádal jak novináře, tak obecně veřejnost o dva dny na přípravu, protože my máme v sobotu naši programovou konferenci, a já očekávám, že to je přesně ten moment, kdy z jeho úst zazní konkrétní návrhy a představy.

Blesk.cz: Ano, on požádal veřejnost a novináře, tím pádem tedy i Vás?

Ano, i nás…

Lubomír Zaorálek je teď také adeptem ČSSD na premiéra. Tím ho chtěl prezident Miloš Zeman jmenovat také během vládní krize letos v květnu. Jan Hamáček to komentoval ve Studiu Blesk. 

Video Místopředseda ČSSD Jan Hamáček o tom, že by jeho kolega Lubomír Zaorálek nahradil Sobotku v roli premiéra. - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Blesk.cz: Vy sám očekáváte jaké kroky, které by mohly vést ke zvednutí preferencí? V současné době máte jako vládní strana okolo deseti procent hlasů a jste až na čtvrtém místě v rámci některých volebních průzkumů.

Já hlavně očekávám, že se pod vedením Lubomíra Zaorálka posuneme do té další fáze volební kampaně. To znamená do fáze, kdy budeme navrhovat konkrétní sociálnědemokratické programové priority a řešení. My jsme dosud hlavně komunikovali vládní priority – respektive věci, na kterých se dohodla vláda a byly vládními prioritami, což je samozřejmě výsledek nějakého kompromisu. Teď v té ostré volební kampani, nebo v tom jejím finále, budeme hovořit čistě o sociálnědemokratických řešeních. To znamená, budeme říkat, jak chceme valorizovat důchody, co chceme udělat pro pracující, co chceme udělat pro rodiny s dětmi – bude to sada konkrétních nabídek a řešených čistě sociální demokracií. A myslím, že Lubomír Zaorálek je ideální osobou, která to může takto prezentovat.

Blesk.cz: A je podle Vás dobré, že se v této fázi kampaně mění volební manažer? Místo Jana Birkeho to má být prozatím Milan Chovanec.

To je rozhodnutí Jana Birkeho. Já to rozhodnutí respektuji a jsem přesvědčený, že budeme schopni velmi rychle najít náhradu. Koneckonců ta kampaň je víceméně připravena. Výsledkem je, že sociální demokracie hledá nového volebního manažera, a já si dovedu na té funkci představit několik lidí, ale nechci teď žádná jména komentovat.

Blesk.cz: Vy se na tu roli, řekněme, necítíte? Podle našich informací bylo totiž ve hře i vaše jméno.

Žádnou oficiální nabídku jsem nedostal. Jsem navíc lídr ve středních Čechách a jsem také předseda Poslanecké sněmovny, takže jsem dostatečně vytížený.

Blesk.cz: Počítáte s tím, že se kvůli přeskupování sil ve vedení ČSSD mohou otevírat ještě některé kandidátní listiny pro volby do Poslanecké sněmovny, které budou 20. a 21. října?

Ne, já už pro to nevidím prostor. Zejména tam, kde už ty kandidátky byly schváleny, a tam, kde ten nominační proces proběhl do konce. Nevidím prostor a ani důvod. A pokud vím, tak chybí jen kandidátka Jihočeského kraje, kdy musí proběhnout celostranické hlasování.

Blesk.cz: Právě v Jihočeském kraji jde o místo na kandidátce pro bývalého hejtmana Jiřího Zimolu, který chce být na posledním 22. místě. Vidíte prostor pro to, aby se vrátil na kandidátku, tak jak to Jihočeši požadují?

Jediný orgán v rámci sociální demokracie, který to v této fázi může řešit, je předsednictvo. To znamená, pokud chce někdo něco navrhnout, tak tak může učinit na předsednictvu. Nicméně předsednictvo strany už jednou rozhodlo a já si nemyslím, že se od té doby událo něco, co by motivovalo členy předsednictva ten názor změnit.

Jiří Zimola skončil kvůli vysokým odměnám pro svého známého – šéfa Jihočeských nemocnic, který mu stavěl na Lipně dům. O tom, že chce zůstat na kandidátce, promluvil pro Blesk.cz i v dubnu po schůzce s prezidentem Zemanem. 

Video Zimola chce do Sněmovny. 

Blesk.cz: Například bývalý statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek napsal na svůj facebookový účet: „Teď je čas zmobilizovat celou sociální demokracii a zapojit všechny sociální demokraty se zkušenostmi a potenciálem, bez ohledu na minulé názorové rozdíly. V příštích měsících nejde o funkce po volbách, ale o značku, která patří k pilířům české politiky už 140 let – a stojí za to za ni zabojovat.“ Je tu prostor pro to zapojit do kampaně i bývalé výrazné tváře, jako například byl Michal Hašek?

Já jsem přesvědčený, že do kampaně a do té práce před volbami by se měli zapojit všichni ti, kteří se cítí být sociálními demokraty. Určitě nikdo nebude odmítán.

Blesk.cz: Tedy pokud se bude chtít nějak Michal Hašek zapojit, tak vy mu v tom bránit nebudete?

Michal Hašek je jedním ze snad 20 tisíců členů sociální demokracie. On sám vystupuje svými slovy, jako řadový člen ČSSD, takže když se bude chtít zapojit do kampaně, tak bude vítán.

Rival Bohuslava Sobotky Michal Hašek gratuloval v březnu staronovému šéfovi ČSSD ke zvolení. Teď volá bývalý hejtman k mobilizaci sociálních demokratů: 

Video Michal Hašek komentuje vítězství Bohuslava Sobotky. - Blesk/Jiří Nováček

Blesk.cz: Jak budou vypadat ty příští měsíce v sociální demokracii pod vedením tří mužů?

V sobotu představíme volební program, který bude základem předvolební diskuse, volební tým představí i grafickou stránku té kampaně a já očekávám, že ostrá fáze té kampaně přijde někdy až v druhé polovině prázdnin.

Blesk.cz: Je to tak, že Lubomír Zaorálek i Milan Chovanec přebírají plnou odpovědnost za výsledek sociální demokracie v podzimních volbách?

Ano, Lubomír Zaorálek jasně řekl, že na sebe bere jasnou odpovědnost za výsledek podzimních voleb a v podobném duchu mluvil i Milan Chovanec.

Milan Chovanec v květnu při rozhovoru pro Blesk.cz mluvil o tom, že Sobotkovi rozmlouvá rezignaci na post předsedy ČSSD. Nezdařilo se. 

Video Chovanec: Rozmlouvám Sobotkovi, aby rezignoval na šéfa strany. - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Blesk.cz: A mimořádný volební sjezd sociální demokracie, kde si zvolíte nového předsedu, by měl být hned po volbách?

Já jsem taková slova zaznamenal z úst Milana Chovance. My ale máme ve stanovách jasně popsanou proceduru, a je tedy na členské základně, jak se rozhodne.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hejhej ( 16. června 2017 13:15 )

1pravda1: Výstižný názor

borjar ( 16. června 2017 02:30 )

Prodali uhlí , prodali vodu . Dost bylo socanů !

1pravda1 ( 15. června 2017 23:16 )

Takže se nic nezmění, jen Sobotku neuvidíme často, Zaorálek bude žvanit - to on dělá ze všeho nejraději, a Chovanec je arogantní jako vždy, měl by si koupit novou košili, ta co má na sobě už mu praská a ani ji u krku už nezapne. Jinak se zeptejte Kalouska, co máte dělat, když jste hlasovali na jeho rady ve sněmovně proti vlastnímu koaličnímu partnerovi, který byl nejlepším ministrem financí a hledal vám peníze na uplácení voličů. Vy sami bez něho byste se svým programem udělali sekyru do rozpočtu 200 mld. Poděkovat se slušelo a ne okopávat a závidět volební preference. A program si můžete ušetřit - Stop církevním restitucím, to vám nikdo nezapomene a Babiš, Zimola a další ve sněmovně je chtěli alespoň zdanit, ale báli jste se KDU a možná i Kalouska.

Nezadat ( 15. června 2017 23:10 )

Nezadat:Mimo téma ,ale stojí za zhlédnutí o čem české demokratické media mlčí. http://www.cum.sk/v/Uuys/jean-claude-juncker-ozrali-jak-prase

hejhej ( 15. června 2017 21:56 )

Většina voličů, alespoň doufám, nezmění názor na socany a nebude je volit. U socanů se musí kejvat a odmítají jiné názory: řídí se komunistickým heslem: kdo nejde s námi, jde proti nám. Navíc nesnesou chytřejší, nyní jim bude velet největší blb rychlostudent a lhář Chovanec.

Zobrazit celou diskusi
Další videa