Vedení ČSSD se ujal „pučista“ z Lán. Co na Chovance v čele říkají jeho druzi?

Autor: Václav Lang - 
15. června 2017
14:55

Chystá se návrat rebelů? Donedávna platili za opozici uvnitř ČSSD, kterou se podařilo odstoupivšímu šéfovi Sobotkovi umlčet, teď se někteří z nich hlásí o slovo. Hlavní Sobotkův sok Michal Hašek volá po mobilizaci všech členů bez ohledu na názorové rozdíly, Jiří Zimola zase čeká na schůzku s novým vedením. Všichni oslovení jsou ale na slovo skoupí a nechtějí situaci příliš komentovat.

Po volbách v roce 2013 se Michal Hašek, Jiří Zimola, Zdeněk Škromach, Milan Chovanec a Jeroným Tejc sešli na utajované schůzce u prezidenta Zemana v Lánech. Měli domlouvat svržení Sobotky. Plán nevyšel, „pučisté“ se klidili z funkcí a jediný Chovanec si uchoval přízeň vedení. Teď nahradil Sobotku v čele strany.

S novým předsedou se nyní chce sejít jeden z účastníků lánské schůzky, bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, kterého Sobotkovo vedení vyškrtlo kvůli kauze s lipenskými chatami z jihočeské kandidátky. „Čekám, že oni sami budou mít zájem se setkat,“ uvedl pro Blesk.cz.

Premiér Bohuslav Sobotka ohlásil konec v čele ČSSD:

Video  Sobotka odchází z vedení ČSSD: Musíme se změnit, voliči neoceňují naši práci.  - Jan Jedlička

Na dotaz, o čem se s nimi bude chtít bavit a zda je ve hře i postup do vyšších pater stranické hierarchie, uvedl, že neví. Více středeční Sobotkův tah komentovat nechtěl s tím, že si napřed počká právě na setkání s novou garniturou. Nový šéf ČSSD Milan Chovanec na dotaz Blesk.cz ohledně případného setkání se Zimolou zatím nereagoval.

Hašek chce mobilizovat oponenty

Na slovo skoupí jsou i další členové ČSSD, kteří byli považováni za oponenty Sobotkova vedení. Pouze jeho kdysi úhlavní rival Michal Hašek vydal ve středu prohlášení, v kterém ocenil Sobotkovu práci a poděkoval mu.

Video  Michal Hašek komentuje vítězství Bohuslava Sobotky.  - Blesk/Jiří Nováček

Zároveň Hašek zavelel k mobilizaci všech členů bez ohledu na dřívější rozepře: „Politika je iracionální disciplína, kde neplatí vděčnost spolustraníků a voličů za odvedenou práci, a také tvrdé řemeslo. Teď je čas zmobilizovat celou sociální demokracii a zapojit všechny sociální demokraty se zkušenostmi a potenciálem, bez ohledu na minulé názorové rozdíly,“ uvedl. Nad rámec tohoto svého vyjádření ve čtvrtek odmítl v reakci pro Blesk.cz situaci komentovat.

Mlčí také jindy sdílný exsenátor Zdeněk Škromach. Ten na všechny otázky odpověděl tak, že je nechává bez komentáře. Stejně tak Jeroným Tejc: „V březnu jsem se rozhodl odejít z politiky a nekandidovat do Sněmovny pro nesouhlas s kroky vedení ČSSD. Na tom se nic nemění. Současné dění proto komentovat nechci,“ uvedl Tejc ve čtvrtek na dotaz Blesk.cz. Předtím na Twitteru napsal: „Volební manažer Honza Birke žádal, abychom se nestříleli do nohy. Obávám se, že jsme se střelili do hlavy.“

Video  Milan Chovanec obhájil post druhého muže ČSSD. „Bylo to o Tejcova prsa,“ poznamenal.  - Blesk / Zuzana Štíchová

Takto ve středu Sobotka oznámil svůj konec ve vedení ČSSD: 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

krupan10 ( 16. června 2017 09:14 )

jsou to chudáci

krupan10 ( 16. června 2017 09:04 )

to mě ani nepřekvapuje, že takový ksindl, jako jsi ty, volí politickou zrůdu Kalouska

Nezadat ( 15. června 2017 23:09 )

Mimo téma ,ale stojí za zhlédnutí o čem české demokratické media mlčí. http://www.cum.sk/v/Uuys/jean-claude-juncker-ozrali-jak-prase

jajanene ( 15. června 2017 18:00 )

Kalousek je nejspíš s odstupem nejinteligentnější ze všech našich politiků, ale taky ta největší špína a gesindl. Jestli si přeješ takovou svini, pak potěš pán Bůh...

zkzkz ( 15. června 2017 18:00 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud