„Hrají s ČSSD modrou velrybu?“ Štěch po kanonádě za živnostníky bere zpátečku

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
16. června 2017
19:40

ČSSD si zasedla na živnostníky? Poté, co je před časem označil dnes už bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek za “parazity“, předseda Senátu Milan Štěch je chce nahnat do práce. Po vlně kritiky a výzvách k odstoupení svá slova ale mírní. Jeho stranický kolega Jeroným Tejc však mluví o tom, že to vypadá, jako by někteří sociální demokraté hráli nebezpečnou hru „modrá velryba“. Která končí i sebevraždou. 

„Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo-, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům,“ řekl druhý nejvyšší ústavní činitel ČR Milan Štěch ve čtvrtek na sjezdu odborového svazu Kovo v Olomouci.

Vlna kritiky přišla téměř okamžitě. Od opozice, ale i z vlastních řad. A to v době, kdy sociální demokraté mění narychlo vedení a předvolební strategii, aby odvrátili pád preferencí.

„Chce Milan Štěch dorazit živnostníky, nebo ČSSD? Zdá se, že někteří kolegové se rozhodli zahrát si se sociální demokracií obdobu Modré velryby. Bohužel,“ napsal na svůj twitterový účet poslanec Jeroným Tejc, který dlouhodobě kritizuje kroky vedení ČSSD a který prý i kvůli tomu ohlásil konec ve vysoké politice.

Předseda Senátu Milan Štěch však po velké vlně kritiky v pátek uvedl, že jeho čtvrteční slova o zvýšení odvodů na zdravotní a sociální pojištění pro živnostníky nebyla namířena proti nim.

Oznámil také, že nebude navrhovat zvýšení těchto odvodů na úroveň odvodů zaměstnanců. Podle Štěcha je ale třeba o problému rozdílných odvodů otevřeně diskutovat.

Nespravedlivost v odvodech?

„Moje vyjádření nebylo namířeno proti živnostníkům, jejich práce si velmi vážím a vždy podporuji zákony, které jim jdou vstříc,“ uvedl Štěch v prohlášení zveřejněném na sociální síti. Reagoval tím prý pouze na nerovnost v míře odvodů sociálního a zdravotního pojištění u zaměstnanců a u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a také na nedostatek pracovních sil, uvedl.

VIDEO: Šéf senátu Štěch řešil v týdnu i to, že senátor František Čuba nebyl kvůli nemoci už devět měsíců na hlasování. Pobírá přitom plat i náhrady.

Video Předseda Senátu proti Čubovi přitvrdil. „Je to trapné, navíc to nejde,“ sepsul návrh na zastavení platu Milan Štěch (ČSSD). - Blesk / Zuzana Štíchová

Předseda Senátu poukázal na to, že rozdíly v odvodech nepřinášejí rovné podmínky pro občany. Ačkoli zaměstnanci přispívají více než OSVČ, důchody jsou vypláceny podle stejných pravidel všem a také zdravotní péče je nároková plošně, poznamenal dnes Štěch. Nechce ale, aby Češi byli ve stáří odkázáni na nízké důchody a chudinské dávky.

„Připomínám, že jsem nepředložil a ani nehodlám předkládat nějaké novely zákonů k této problematice. Jsem však naprosto přesvědčen o nutnosti o věci otevřeně a seriózně diskutovat a hledat východiska, byť vím, že i v sociální demokracii se mnou někteří nesouhlasí,“ dodal Štěch.

Vyjádřil také obavy z možnosti, že na zdravotní péči a důchody nebude dostatek zdrojů. „Důchodový účet je každoročně v určitém deficitu a také dochází k tomu, že ti lidé, kteří si platí méně, OSVČ, když přijdou do důchodu, tak naříkají, jak nízké a chudinské mají důchody,“ řekl předseda Senátu později novinářům v Karviné.

Rozdíly tak podle něj není možné vyrovnat tím, že by se snížila míra odvodů u zaměstnavatelů. „Pokud se výběry u zaměstnavatelů sníží, oni by to chtěli, a myslím si, že ve směru k porovnání k těm třeba někdy konkurentům, kteří jsou v řadách OSVČ, by to bylo spravedlivé, ale kdyby se ty odvody snížily, tak nebude ani na tu úroveň důchodů, která je v České republice v současné době. A důchody nejsou na potřebné úrovni,“ řekl Štěch.

Distanc ČSSD

Předseda horní komory parlamentu na čtvrtečním sjezdu odborového svazu Kovo v Olomouci uvedl, že „velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ, nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využiti“.

Řekl, že mezi živnostníky jsou i ti, kteří pracují na živnostenský list jen kvůli nižším odvodům. Podotkl, že platí pouze jednu třetinu zdravotního a sociálního pojištění v porovnání se zaměstnanci. Podle Štěcha by při postupném sjednocení odvodových podmínek přibylo „několik desítek tisíc lidí, kteří by chtěli být zaměstnanci“.

Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec uvedl, že Štěchův nápad nepovažuje za realistický. Pravicová opozice, se proti tomuto plánu ohradila. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR požadovala Štěchovo odvolání z čela Senátu. „Bylo by to poněkud zlé v naší zemi, kdyby člověk za vyjádření svého názoru a vyzvání k diskusi měl být jaksi popotahován a trestán, a doufám, že to je omyl,“ komentoval to dnes Štěch.

Živnostníci jako paraziti

Kontroverzní výroky ohledně OSVČ nezazněly z úst představitelů ČSSD poprvé. V roce 2013 se musel tehdejší stínový ministr financí Jan Mládek omlouvat za slova o tom, že živnostníci nepřispívají do systému sociálního pojištění, a parazitují tak na zaměstnancích.

Slova pozdějšího ministra průmyslu odsoudil tehdejší premiér Petr Nečas (ODS), bývalý šéf ČSSD Bohuslav Sobotka i asociace živnostníků. Mládek se za slova omluvil s tím, že výrok myslel jinak. Za jeho výrok čelil i trestnímu oznámení.

Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, klesl v letošním prvním čtvrtletí o 10.000 na 971.000. Ze všech OSVČ klesl o 8000 na 570.000 počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Počet těch, kteří ji mají jako vedlejší, tedy pro ně podnikání není hlavním zdrojem příjmů, činí 401.000.

marais ( 17. června 2017 09:01 )

Štěch má totiž pravdu a živnostníky upozornil, že budou mít MALÉ DŮCHODY, tak ať si spoří do slamníku! Lidi i novináři jsou naivní.

mrd.bejka ( 17. června 2017 08:56 )

Štěch má pravdu, za komančů to byli sprostý meloucháři, teď si říkaj podnikatelé a živnostníci, všichni patří za katr anebo do fabrik. Ale on už si je Babiš po volbách srovná.

lakiz ( 17. června 2017 06:15 )

Doporučuji všem si najít na webu co je to za parazita ten Milan Štěch - mimo jiné v 26 letech se stal předsedou odborů ( 1979 ) - takovou funkci dostávali jen Ti nejkovanější, elitní komunističtí kádři - budoucí komančská elita - - od té doby ten parchant nikdy nedělal - je na lidech jestli jej nechají mlaskat, jako to dělal celý život a nebo jej odstaví od žlabu.

rada42 ( 17. června 2017 05:52 )

Všechny tyhle politické vyžírky do fabriky ... na co šáhli - to zpackali...Štěch je drzá vyžírka...

trkic ( 16. června 2017 22:21 )

Houby bere zpátečku,pustte si čt24 a toho komunistickýho blba.Podle odesačky udženije to maj socani v programu z roku 2014, odrbat živnostníky takže Štech se drží programu....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud