Výbor dal zelenou povinnému čipování psů. Má bojovat proti množírnám

Autor: ČTK, Mii - 
3. května 2017
12:28

Sněmovní zemědělský výbor ve středu podpořil novelu veterinárního zákona, která mimo jiné zpřísňuje podmínky pro chov psů. Odmítl pozměňovací návrh, který chtěla přijmout Komora veterinárních lékařů. Naopak dal souhlasné stanovisko k pozměňovacímu návrhu ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a poslance Herberta Pavery (TOP 09), který zavádí od roku 2020 povinné značení, respektive čipování psů.

„Jde o první krok proti všem, kteří množí zvířata,“ řekl ČTK Pavera. Návrh již dříve přinášel povinnost registrace chovatelům, kteří mají více než pět dospělých fen. Podle pozměňovacího návrhu by se měli všichni psi čipovat v době prvního očkování proti vzteklině, což je podle Pavery kolem půl roku věku zvířete. Zatím by za neočipování psa podle zákona neměl být žádný postih, objevit by se mohl v budoucnu.

Čip by měl pomoci nejen majitelům zaběhnutých psů, ale také zájemcům o nového mazlíčka. Dá informaci, zda nejde o psa, který pochází z míst, kde se čipuje ročně několik vrhů zvířat. Pavera navíc podal pozměňovací návrh i do novely zákona o ochraně zvířat proti týrání, v němž dává možnost ministerstvu zemědělství jasněji definovat vyhláškou podmínky pro chov psů, například jasně vymezený prostor podle hmotnosti zvířete.

V ČR je podle důvodové zprávy k návrhu 1,5 milionu psů, velká část z nich však již čip má. Pořizovací cena čipu závisí na jeho typu, mohla by se pohybovat mezi 120 a 450 korunami, míní poslanci. Za čipování si soukromí veterináři účtují od zhruba 300 korun do 550 Kč.

Porážka hospodářských zvířat nově

Výbor naopak po silném odporu ústředního ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda nepodpořil návrh poslanec Petra Kudely (KDU-ČSL), kterým chtěla zákon pozměnit Komora veterinárních lékařů. Podle komory současný návrh nejasně definuje kompetence veterinárního lékaře. Podle Semeráda by ale po přijetí takové novely nemohli například vojenští veterináři diagnostikovat zvířata v laboratořích, státní úřední veterináři by pak nemohli vykonávat preventivní veterinární činnosti.

Podle novely budou mimo jiné útulky pro opuštěná zvířata povinně podléhat registraci kvůli zajištění veterinárního dozoru. Novela také povoluje možnost domácích porážek skotu mladšího šesti let. Na jednom hospodářství ale budou moci chovatelé ročně porazit jen tři kusy ve věku mezi dvěma až šesti lety.

Zkrátit se má rovněž nahlášení domácí porážky veterinářům z jednoho týdne na tři dny. Maso z telat budou moci kvůli vyššímu riziku kontaminace konzumovat pouze členové domácnosti chovatele. Novela rovněž legalizuje stav, kdy si výslužku zabijačky odnášejí osoby blízké chovateli. Norma upravuje i prodej produktů z prvovýroby, doplňuje jej o prodej nutrií.

Proti množírnám psů bojuje nejedna organizace. Psi v množírnách žijí v otřesných podmínkách:

Video  I krásné štěně může být z množírny. Lidé by si při koupi štěňat měli dávat pozor na prodejce.  - OBRAZ- obránci zvířat

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

balcarova3 ( 3. května 2017 14:08 )

tohle budou dodržovat zase jen ti poctiví - šmejdům to bude jedno a budou množit dál...a argument že čip usnadní najít majitele? - sama jsem měla psa čipovaného - a co vím tak se nikdo nezajímá zda čip je nebo ne - údajně měl být čip mezinárodní a četla jsem že registr není propojeny takže když se vám pes zabehne v jinem městě - už Vas nenajdou -prostě zase bič jen na ty slušny poctivce

agfor ( 3. května 2017 13:56 )

To je první krok. Jestli bude Blbiš u vesla, budou se čipovat lidi.

Nezadat ( 3. května 2017 13:19 )

andorea ( 3. května 2017 13:14 )

A to se bude týkat i voříšků? Pokud ano, kolik psů na to doplatí životem, protože majitel nebude chtít dát peníze za čip? A kolik zvířecích depozit a útulků skončí, protože je veterinární dohled "zařízne" někdy i nesmyslnou buzerací?

Pink ( 3. května 2017 13:04 )

Čipovat by se měli především politici,aby se mohli sledovat,kde se flákají.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud