
O sprostých poslancích i receptu na Babiše: Co prozradil šéf Sněmovny Hamáček?

Nakolik jsou vztahy mezi šéfy ANO a ČSSD na ostří nože? A je možné vyhodit sprostého poslance z jednání Sněmovny? Nejen na tyto otázky v rozhovoru pro Blesk.cz odpovídal její šéf Jan Hamáček (38, ČSSD).
Ojeb*l stát – to byla „ozdoba“ nedávné komunikace na sociálních sítích mezi šéfy koaličních partnerů: ČSSD a hnutím ANO. Tváří v tvář prý Sobotka s Babišem spolu ani nepromluví. Jak to je?
Oba dva pánové jsou úplně odlišné osobnosti. Jsem ale přesvědčen, že kdyby nebylo nekonečné trpělivosti Bohuslava Sobotky, tak už vládu v té současné konstelaci nemáme. Takže jestli za něco především patří dík Bohuslavu Sobotkovi, tak za to, že to s Andrejem Babišem vydržel.
Svého času zákonodárci ve Sněmovně hodnotili i zmenšená prsa Petry Buzkové… Změnil se slovník poslanců i jejich chování?
Mohu porovnávat buď s dřívějšími volebními obdobími, nebo s jinými parlamenty v Evropě a ve světě. Ve srovnání s jinými parlamenty jsme na tom dobře. Jsou takové, kde není daleko k fyzické inzultaci. Například polská opozice vlastními těly bránila ve fungování parlamentu. Co se týká slovníku, nemyslím si, že by to bylo k horšímu. Nevzpomínám si na situaci, kdy bychom museli někoho zásadně napomínat. Ty předchozí dvě Sněmovny byly tvrdší.
Jsou nějaké sankce, které můžete jako předseda za nevhodné chování udělit?
Čistě teoreticky můžete poslance vykázat z jednacího sálu. Ale nevzpomínám si ani historicky, že by to bylo potřeba použít.
Co je schopna Sněmovna do konce volebního období, tedy začátku října, ještě schválit?
Abychom stihli schválit zákony, tak buď už musí ležet v Poslanecké sněmovně, nebo musí dorazit do měsíce. To, co nepřijde do konce března, už Sněmovna nestihne projednat.
Je mezi čekajícími zákony takový, který by se dal stihnout a je ho nutně zapotřebí?
Je tu celá řada zákonů z ministerstva zdravotnictví, například změna vzdělávání zdravotních sester. To je zákon, který řeší problém, kdy jsou na zdravotní sestry kladeny možná až příliš velké nároky, což dělá problém v reálném životě. Zákon by vyňal podmínku, aby všechny zdravotní sestry měly vysokou školu.
Jak je to s odchodem kancléře Petra Kynštetra? Poté, co Blesk upozornil na několik přešlapů kancléře Poslanecké sněmovny, se vyrojily spekulace, že končí.
Informoval jsem organizační výbor Sněmovny o tom, že jsem dostal dopis od pana kancléře Kynštetra, který mě žádá, aby k 30. 6. tohoto roku byl uvolněn z výkonu funkce kancléře. On argumentuje tím, že je v této funkci od začátku fungování Poslanecké sněmovny, dokonce tu samou funkci vykonával i v České národní radě, a asi se rozhodl tuto etapu svého života ukončit.
Já jeho rozhodnutí respektuji. Pokládám ho za velmi kvalifikovaného státního úředníka. Nás teď čeká hledání jeho nástupce. Požádal jsem ho, aby připravil způsob výběru svého nástupce, to znamená výběrové řízení, jehož podmínky budou záhy zveřejněny. Poté, co výběrové řízení proběhne, jmenuji jeho nástupce.
Máte tipy?
Můžeme se podívat na výběrové řízení v Senátu a předpokládám, že podobný okruh lidí, který se hlásil tam.
Mohl by tam být i bývalý hradní kancléř Jindřich Forejt?
Já se obávám, že pan Forejt by to být nemohl, protože nemá vysokoškolské vzdělání.
Máte šance utkat se ve Středočeském kraji se šéfem hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. S čím ho chcete porazit?
Pokud budu zvolen lídrem středočeské kandidátky ČSSD, tak se utkám s Andrejem Babišem. Myslím si, že to může být zajímavý souboj. Chci pozitivní kampaň a stavět ji především na tom, jak chce ČSSD reálně zlepšovat život našich občanů. Zaměříme se zejména na rodiny s dětmi, zaměstnance i seniory.
Pane Hamáčku, zase budete slbovat nesplnitelné, jako před minulými volbami do PS. Vám už se věřit nedá, nejméně stávajícímu předsedovi Sobotkovi a jeho podržtaškám Chovancovi a Zaorálkovi. Tuto stranu nevolit - už dlouho sedí na prameni.
