Šumava bez dřevorubců a Zemanovy „oplzlosti“: Poslanci přehlasovali Senát

Autor: Václav Lang - 
1. března 2017
10:55

Poměrně vyhrocená byla opět debata o novele zákona o národních parcích. Poslanec TOP 09 František Vácha zkritizoval za oplzlosti prezidenta Miloše Zemana, který při projednávání minulý týden žertoval, že dřevorubci měli „přeříznout“ aktivistky bránící stromy na Šumavě. Poslanci nakonec přijali sněmovní verzi návrhu, která je víc nakloněná přírodě oproti šumavským obcím. 

Zeman před týdnem hájil ve Sněmovně senátní verzi zákona, která má přiřknout větší pravomoci obcím před národním parkem. Podle kritiků jde tato verze na ruku developerům oproti přírodě.

Ve své řeči prezident zkritizoval dřívějšího ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) a aktivistky z hnutí Duha, které se podle něj přivazovaly ke stromům na Šumavě. „A když tam přišli dřevorubci, tyto dívky jim bránily v pokácení těchto stromů. A místo toho, aby je tito dřevorubci přeřízli,“ přerušil tehdy svou řeč Zeman, jelikož jej přehlušil smích poslanců. „Mám samozřejmě na mysli ty stromy,“ doplnil posléze.

Jeho zamýšlený fór se pranic nelíbil poslanci TOP 09 Františku Váchovi, který jej ve středu označil za „uslintané nechutnosti“, které podle něj nepatří do Sněmovny. „Chci se ohradit proti přístupu prezidenta a především jeho oplzlostem, které jsme zde museli vyslechnout,“ řekl a obul se i do kolegů za „nechutný smích“ jeho žertu. „Nezlobte se na mě, ale vám tyto ubohosti skutečně připadaly vtipné?“ dotázal se.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček reagoval pro Blesk.cz takto: „Pokud pana poslance Váchu z krachující politické strany trápí slintání, nechť si svá ústa otře kapesníčkem.”

Odmítli senátní změny

Poslanci projednávali ve středu senátní vratku už podruhé, minulý týden ji nestihli dokončit. Kritici senátních změn se obávali toho, že úpravy ohrozí nejcennější části šumavské přírody a umožní vstup developerů a lobbistů do chráněných území. Ekologové, ochránci přírody, vědci či ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) proto vedli kampaň za přijetí původní sněmovní verze.

Ta ve středu také nakonec zvítězila. Poslanci napřed v hlasování odmítli sněmovní úpravy, posléze jich 117 ze 184 přítomných odsouhlasili původní sněmovní verzi. Ani poslanecká verze není dokonalá, ale „je to cesta ke stabilitě, cesta k tomu, abychom minimálně na 15 let stabilizovali situaci,“ řekl Brabec před závěrečným hlasováním. 

V senátní verzi je ochrana přírody v národních parcích na stejné úrovni jako udržitelný rozvoj samospráv nebo turistika. Podle Brabce je ale lepší sněmovní verze, kde se další účely parku podporují jenom v případě, že nejsou v rozporu s ochranou přírody. Pro sněmovní verzi se v minulých dnech vyslovila i platforma Vědci pro Šumavu, akademici, někteří umělci či ředitelé národních parků. Výzvu k odmítnutí senátního návrhu a podpoře původní sněmovní verze zákona podepsalo podle organizátorů za čtyři týdny 45 tisíc lidí.

Senát chtěl změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Odpůrci sněmovního znění se totiž obávali dopadů normy zejména na šumavské obce, hrozilo by podle nich v nejzazším případě i jejich vylidnění. Problém ale senátoři také viděli v nemožnosti zásahu horské služby na území parku.

Prezident Zeman se rozhodl novelu zákona vetovat. Zatím ale neuvažuje o ústavní stížnosti v případě, že by Poslanecká sněmovna přehlasovala i jeho veto.

vaber ( 2. března 2017 09:21 )

přírody na planetě prospívala stovky milionů let bez zásahu člověka ,nyní celá planeta vysychá, skoro všechny pouště byly kdysi zelené, sladká voda z pevniny odtekla do oceánů a hladina stoupla o mnoho metrů, v koloběhu vody je stále méně vody protože slaná se špatně vypařuje , obrovská území se proměnila na pouště, když vysychal Sahel nikdo si toho nevšímal, když vyschla Střední Asie svedlo se to na Rusko nyní je na řadě Evropa ,vysychání bude pokračovat

gabreta ( 1. března 2017 17:15 )

Ano. Přírodu je třeba chránit. To znamená, že v hospodářském lese, je třeba hospodařit. A Šumava byla vysázena smrkovou monokulturou, jako hospodářský les! To je podstatná věc. V momentě, kdy se blbci rozhodli, že ze smrkového lesa uměle vytvoří divočinu, tak je to konec zelené Šumavy a stane se z ní nevlídná, suchá pustina. Co je nejhorší, že je to přírodní zásobárna vody, která pomalu vysychá. Důkazem je, že zmizel původní pramen Vltavy, který už je poněkolikáté přendán tam, kde je voda. Ale původnímu, který pamatovala moje matka před válkou, je ten dnešní už na hony vzdálený. Zvláštní je, že po dlouhý léta, kdy hraniční část Šumavy obhospodařovala armáda, je považován kupodivu za nejzachovalejší lokalitu!! Jak je to možný, když se tam v lese těžilo, pásl se dobytek a proháněla se tam těžká technika? Dneska se tam nesmí ani pěšky a musí se uměle vytvářet hrázky na potůčcích a dělat opatření za miliony, aby tam příroda neodumírala rychleji, než se stačí obnovovat? To ale ekoteroristy a zelenej dobytek nezajímá. Jen třískají peníze z grantů a tváří se jako odborníci na přírodu, bez jdinýho kousku zodpovědnosti za to, co tady zanecháme potomkům!!

vaber ( 1. března 2017 14:36 )

člověk ničí přírodu a nechápe že je součást přírody ,když zničí přírodu zničí sám sebe , většině těch co chtějí ze všeho vytřískat jen peníze je to ale jedno , věří ,že peníze je zachrání až bude příroda zničená, nefandím zeleným je to pomatená ,zmanipulovaná skupina ale přírodu před člověkem je třeba chránit, pokud to nepochopí špatně dopadne

Profesor ( 1. března 2017 13:10 )

No protože dřevorubciu bývají švarní statní chlapci, tak se aktivistkám mohli líbit. No a pak se raději (ty aktivistky) mohly též věnovat "dřevorubecké" činnosti a mohli být spokojeni všichni, dřevorubci, aktivistky i ty stromy, které mohly nikoliv přeříznuty, ale podříznuty . No a ta lobistická korupční instituce, resp. poslanci místo podpory kůrovce mohli jít do hospody na pivo. Daňového poplatníka by to vyšlo laciněji

fannyy ( 1. března 2017 12:25 )

Kdyby ale tohle řekl ten co pořád jen chrápe tak to by pukali smíchem a plácali ho po zádech za to jak je vtipný, TOP je maras pryč s něma ,

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud