Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Oblačno 3°C

Poslancům „zuje“ botičky z aut jejich imunita. „Ostuda,“ říká Plíšek

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek se svým stranickým šéfem Miroslavem Kalouskem  (Autor: internal)
Autor: Zuzana Štíchová - 
28. února 2017
20:55

Špatné parkování nemusí pro poslance znamenat to samé co pro obyčejné lidi. Čtveřice zákonodárců, kterým nasadili městští strážníci v blízkosti Sněmovny botičky minulý týden, se ale může vyhnout přestupkovému řízení. Mohou se totiž odvolat na svou imunitu. Na špatné parkování upozornil deník Právo. Podle člena mandátového a imunitního výboru Martina Plíška (TOP 09) by ale byla ostuda se imunitou v takovém případě ohánět.

„Za přestupky poslanec nebo senátor podléhá jen disciplinární pravomoci komory, jejímž je členem, pokud zákon nestanoví jinak,“ píše se v české ústavě, a tak by hříšníci z řad poslanců, kteří postavili minulý týden svá auta na ostrůvek nedaleko Sněmovny, mohli odejít bez trestu. Zatím prý ale nikdo o imunitu v této věci nepožádal. Blesk.cz to řekl člen výboru, který podobné prohřešky posuzuje, Martin Plíšek (TOP 09).

Je to jen na poslanci, jestli uplatní, aby se jeho přestupek řešil na mandátovém a imunitním výboru. Což může platit i na obotičkovaná auta, nebo když spáchá jiný dopravní přestupek kdekoliv jinde. V praxi se to ale neuplatňuje. Ten poslanec to zpravidla řeší jako jakýkoliv jiný občan. A měl by to tak řešit, například by měl zaplatit tedy pokutu nebo dostat body,“ řekl v rozhovoru.

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek se svým stranickým šéfem Miroslavem KalouskemPoslanec TOP 09 Martin Plíšek se svým stranickým šéfem Miroslavem Kalouskem | ČTK

Ne vždy se ale poslanci své ochrany zřeknou. Příkladem z poslední doby je například bourající poslanec ČSSD Štěpán Stupčuk. „Například pan Stupčuk. Také se řešil pan poslanec Šarapatka (nestr., dříve Úsvit). Oba dva poslanci ale nakonec řekli, že buďto chtějí být vydáni, nebo se pan Šarapatka odkazoval na omyl,“ přiblížil případy z poslední doby Plíšek.

Poslancům zrušili parkoviště, kvůli botičce ale imunitu nechtějí

Problémy s parkováním poslanců se mohou v budoucnu množit. Loni v létě totiž magistrát zrušil parkoviště na Malostranském náměstí, kde řada členů dolní parlamentní komory nechávala svá auta. Nebyli to ale jen oni, parkovali tam také okolní podnikatelé. Všichni společně musí hledat už více než půl roku místo někde jinde.

Problémy s botičkami nebo odtaženými auty ale poslanci zatím skrývají. K odtahu auta ze zákazu zastavení na rohu Sněmovní ulice se webu Lidovky.cz před několika týdny přiznal pouze poslanec ANO David Kasal. Ten se dokonce rozčílil a imunitou se oháněl, tvrdil, že se nachladil a onemocněl.

Až na imunitní výbor se ale jeho stížnost nedostala, takže si to zřejmě nakonec rozmyslel. „Parkování kolem Sněmovny jsme na výboru neřešili,“ informoval Plíšek. „Byla by to spíš každého ostuda, kdyby špatné parkování chtěl řešit cestou mandátového a imunitního výboru. Stejně tak nepokládám za správné, aby dopravní přestupky nebo účast v dopravní nehodě chtěl řešit v mandátovém a imunitním výboru,“ dodal.

Botičkami strážníci šlápli vedle

Že strážníci neměli právo botičky poslancům rozdat, je ale přesvědčen Bronislav Schwarz, který je poslancem a také bývalým ředitelem městské policie v Mostě. Počínání strážníků rozporoval pro deník Právo. „Zádržným systémem strážníci zneužili svou pravomoc,“ řekl. Zmínil ale, že policisté mohli nechat auta odtáhnout.

Na poslaneckých kartách, které umisťují zákonodárci za skla svých vozů, podobná formulace skutečně stojí. Pokud poslanec dle instrukcí za sklo umístí parkovací kartu a svoji kartu poslance, neměl by botičku dostat. „Jsou ale naopak judikáty, které brání obecně odtahování aut,“ zmínil Plíšek rozhodnutí soudů, podle kterých by měli strážníci řešit situace pro změnu primárně na místě.

salto ( 1. března 2017 09:05 )

Nadlidi - hnus

joudajoudovy ( 1. března 2017 07:48 )

pan velkomozny s usty plnymi slibu, co udela pro sve volice, hlavne v dobe pred volbami. usednuvsi ke korytu, zajem verejny se zmeni v zajem privatni. pohadka o raji na zemi nam je predcitana jiz 27.let a skutek, utek.

mirekriox ( 1. března 2017 07:38 )

A proto volím pouze toho,kdo bojuje o trestní a hmotnou zodpovědnost politiků, a to je POUZE SPD TOMIO OKAMURA ! !

krtekzhor ( 1. března 2017 05:54 )

stačí jen když lidi nebudou bl-bí a nebudou volit ten stejný ksindl jako je benda atd kteří se sněmovny drží jako klíštata

1912 ( 1. března 2017 05:21 )

bojkotovat tuhle verbež a nevolit ty zrůdy !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud