Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Sobotkovi pobočníci v televizi zaútočili na Babiše. Chtějí konec šéfa ANO

Autor: ČTK, bk - 
30. dubna 2017
14:30

Vysvětlení nákupu korunových dluhopisů společnosti Agrofert, které ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš poslal Sněmovně, je podle předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka neuspokojivé. A pro ČSSD nepřijatelné. Záležitostí by se měla zabývat koaliční rada a nabídnout řešení, uvedl v neděli Sklenák v pořadu Partie televize Prima. Babiš by měl podle Jana Hamáčka (ČSSD) kvůli kauze dluhopisů sám opustit vládu, bylo by to nejideálnější řešení, řekl šéf Sněmovny v pořadu Otázky Václava Moravce. 

Myslím, že by se měla sejít koaliční rada, jednotlivé koaliční strany by si měly navzájem sdělit své postoje a pokusit se najít řešení, uvedl Sklenák. Měla by podle něj jednat i o případném odvolání Babiše z vlády. „To finální rozhodnutí je samozřejmě na premiérovi,“ dodal. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že se k Babišově záležitosti vyjádří příští týden.

„Aby nás pan ministr Babiš přesvědčil, že všechny jeho operace byly legální a v pořádku, abychom řekli: 'Jasně, tak takhle to bylo a můžeme jít dál', to v tom jeho vyjádření chybí,“ uvedl Sklenák. Babiš v dopise Sněmovně naopak tvrdí, že všechny jeho transakce s Agrofertem, který do února vlastnil, jsou legální. Nákup dluhopisů Agrofertu za zhruba 1,5 miliardy byl podle vicepremiéra zákonný i mravný.

Sklenák se s tím neztotožnil. „Já mám pocit, že dnes už je téměř jisté, že ta operace s korunovými dluhopisy skutečně měla sloužit k tomu, aby získal nezdaněný zisk z Agrofertu,“ uvedl. S odkazem na Babišovu exnáměstkyni Simonu Hornochovou řekl, že Babišův způsob nákupu dluhopisů byl v podstatě zneužitím práva.

Kohoutová: Babiš prostě nic nevysvětlil

S Babišovým vysvětlením není spokojena ani pravicová opozice. „Babiš prostě nic nevysvětlil, uvedla poslankyně ODS Lenka Kohoutová. „Máme teflonového Babiše, po kterém všechno sklouzne,“ poznamenala. Podle ní je jedinou možnou variantou odvolání Babiše, který je také vicepremiérem, z čela ministerstva financí. Premiér by se měl rozhodnout navzdory obavám z pádu vlády a posilování Babišova hnutí ANO.

VIDEO: Babiš promluvil o dopisu pro poslance, kterým měl vysvětlit korunové dluhopisy

Video Babiš promluvil o dopisu pro poslance, kterým měl vysvětlit korunové dluhopisy - Blesk - Jaroslav Šimáček

Babiš si na středu domluvil schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, o kterém se často mluví jako o jeho politickém spojenci. „On je přece jenom zkušený matador a já jsem politický amatér a stále naivní, i když ne tak jako na začátku,“ vysvětlil, proč chce slyšet Zemanův názor.

Hamáček: Babiše dohnala minulost

Babiš by měl podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka kvůli kauze dluhopisů sám opustit vládu. Pokud by v kabinetu zůstali ostatní ministři za ANO, nebyl by to důvod k vypovězení koaliční smlouvy. Hamáček to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce.

Babiš už dříve rezignovat na vládní funkce odmítl, stejně jako své pochybení kolem nákupu jednokorunových dluhopisů společnosti Agrofert, kterou vlastnil. Celou záležitost pokládá za organizovanou kampaň vůči své osobě.

„Pan ministr financí by sám měl uznat, že ten problém je tak velký, že už nesnese odkladu a vyžaduje řešení, a měl by odstoupit. To si myslím, že by bylo nejčistší a nejideálnější,“ řekl Hamáček. Připomněl v této souvislosti rezignace ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) kvůli nepřiznanému bytu a ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) kvůli „odkloněným“ milionům.

„Stále to vnímám jako problém jednoho ministra. Prostě ho dohnala jeho minulost,“ uvedl Hamáček. Pokud nestáhne ANO po případném odchodu Babiše z vlády své ostatní ministry, což Babiš vyloučil, k vypovězení koaliční smlouvy podle Hamáčka není důvod. Kromě Babiše má ANO ve vládě ještě dalších pět ministrů.

Hamáček podobně jako jeho předchůdkyně v čele Sněmovny Miloslava Němcová (ODS) uvedl, že ho neuspokojilo vysvětlení, které Babiš ve věci dluhopisů a svých majetkových poměrů zaslal Sněmovně. Pokládá jej za politické. Němcová formu vysvětlení označila za „naprosto truchlivou“.

Sněmovna by podle Němcové měla vyzvat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k odvolání Babiše. Hamáček to ale pokládá za předčasné. „Odvolání je na rozhodnutí předsedy vlády. Nechal bych premiéra, jak se k věci postaví,“ uvedl. 

hejhej ( 1. května 2017 13:55 )

Socani potřebují ze státních peněz zaplatit právníkovým pozůstalým dluh a p. Babiš jim je nechce dát. Volební preference socanům klesají a ti idioti si svými slepičími mozky mozky, že, když budou házet na p. babiše špínu, že jim to pomůže. Proč jim na něm nic nevadilo, když ho brali do koalice. Větší podrazáky a lidský odpad jako je Sobotka a spol. snad ani neexistuje.

joudajoudovy ( 1. května 2017 07:56 )

CV kalouska: V roce 1984 se stal členem Československé strany lidové v Praze 10, kde byl až do svého přestupu do TOP09 v roce 2009. Nebyl by samet, s jeho mocenskými choutky lze předpokládat, že by dnes seděl ve vysoké funkci spolu s komunisty. Československá strana lidová (ČSL) ....po roce 1945 obnovena a ve volbách 1946 získala 15,64 % hlasů. Od roku 1948 byla podřízena vůli KSČ a spolupracovala s komunistickým režimem až do listopadu 1989, čímž se podílela na likvidaci třídního nepřítele, popravách, vraždách, odsouzení neposlušných a jejich uvěznění v pracovních táborech, ale i konfiskaci majetku, kolektivizaci a zničení živnostníků. aktivity borce Kalouska: http://www.fragmenty.cz/archiv/iy099717.html a kalouskuv ponunek karl? http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-dvoji-tvar-karla-schwarzenberga-f1l-/p_politika.asp x?c=A130123_113537_p_politika_wag

joudajoudovy ( 1. května 2017 07:22 )

sorry, ma-li byt neco spravedlive, pak zverejneni vsech drzitelu korunovych dluhopisu. napr. je nakoupila i ct, ktera zije z dani a poplatku. pokud kalousek s top, ods, vv a lidem, ale i pozdeji socani, lidovci, komunisti i usvit, neprisli s napravou zakonu, vcetne zdaneni, pak veskery krik vyse uvedenych je pouhou predvolebni taskarici a bicem na odpurce s naslednou jeho likvidaci. nakonec cely narod vi, jak zde tradicni politicke strany hospodarily, kolik udelaly dluhu a jak lidem klesla zivotni uroven. to nevidi pouze hlupaci a placeni provokateri maji slibena koryta ci dotace. je to az odporne jakym smerem se vedou predvolebni kampane, vcetne evropy i usa, a clovek si klade otazku, zda komunisticke motto: "kdo nejde s nami, jde proti nam", neni v dnesni dobe stale vice aktualni. bohuzel, natlak se vede ze strany podporovatelu centralizace, svetovych bank, korporaci, neziskovek a jejich dobre placenych pohunku. za hlasanim svobody a lidskych prav se ukryva dobyvacnost, okupace, podmaneni i likvidace narodniho spolecenstvi, ale i zmarene zivoty, znicena priroda, voda, vzduch a vydrancovane nerostne zdroje. od pradavna vsem mocipanum v jakemkoliv uskupeni neslo, nejde a nepujde o obcana, pouze o plny zok penez, moc i beztrestnost a po nich potopa. a tato vnucovana globalizace s nastolenim pseudodemokracie (i nasilim) ma zachranit svet? uprimne lituji budouci bezpaterni a cynicke generace....

Nezadat ( 30. dubna 2017 23:04 )

Hurvínek nemá pobočníky,pouze ČŮŮRÁÁÁKY.

hejhej ( 30. dubna 2017 17:42 )

pepen: Dluhopisy byly vydány za alkoholika Kalouska. Co ti pitomí politici,kterým ubývají preference chtějí řešit. Měli by řešit rozprodání průmyslových závodů v republice, OKD, slíbení zrušení církevních restitucí a jiné důležité věci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud