Na jihu Čech dopekli novou koalici. Vede ji ČSSD, ANO zamířilo do opozice

Autor: ČTK, Mii - 
26. dubna 2017
09:48

Zástupci nové jihočeské koalice ve středu podepsali smlouvu. ČSSD, uskupení pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a hnutí Jihočeši 2012 budou vládnout kraji s těsnou většinou zastupitelů, kterých mají v součtu 28 a 55. Novou hejtmankou se stane Ivana Stráská (ČSSD). Na čtvrtečním mimořádném zasedání zastupitelstva nahradí v čele kraje svého stranického kolegu Jiřího Zimolu, který ohlásil, že na místo hejtmana rezignuje.

„Věříme, že koalice bude pevná, i když má většinu jen jednoho zastupitele. Neplánujeme, že bychom se opírali o opozici, ale přejeme si, aby její připomínky byly věcné a Jihočeský kraj fungoval tak, jak tomu bylo v posledních letech,“ řekl ve středu Zimola.

Koalice nahradí dosavadní alianci, kterou tvořilo ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. Spolupráce těchto tří subjektů skončila hlavně kvůli sporům ohledně financování vedoucích představitelů krajem řízené společnosti Jihočeské nemocnice. ANO, druhý nejsilnější politický subjekt při podzimních krajských volbách na jihu Čech, tak míří do opozice.

Nová koalice si na základě dohody rozdělila vedoucí pozice. Stráskou budou zastupovat náměstci Josef Knot (Pro Jižní Čechy), Jaromír Novák (ČSSD), Zdeněk Dvořák (KDU-ČSL) a Pavel Hroch (Jihočeši 2012). V jedenáctičlenné radě budou mít čtyři zástupce sociální demokraté, tři Pro Jižní Čechy a po dvou KDU-ČSL a Jihočeši 2012.

Změny v nemocnicích

Partneři se shodli na tom, že hodlají změnit systém odměňování ve vedení Jihočeských nemocnic. Předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha minulý týden uvedl, že dá svou funkci k dispozici. Nahradí jej bývalá ministryně zdravotnictví a nyní krajská zastupitelka Zuzana Roithová z KDU-ČSL.

ANO kritizovalo fakt, že Bláha za své funkce ročně bere 7,2 milionu korun. Výše příjmu se nelíbí ani současným koaličním partnerům. „Věříme, že plánované změny ušetří řádově miliony korun ročně. Tyto peníze pak chceme přerozdělit mezi lékaře a sestry,“ uvedl předseda jihočeské KDU-ČSL Jan Bartošek.

Po rozpadu předchozí koalice se snažilo novou koalici vytvořit i hnutí ANO. Oslovilo rovněž KDU-ČSL, Jihočechy 2012 i Pro Jižní Čechy a navíc chtělo spolupracovat i s ODS. Většina politických subjektů ale dala přednost konkurenčnímu projektu a spolupráci s ČSSD. V jihočeském zastupitelstvu jsou po loňských podzimních volbách i komunisté.

VIDEO: Takhle Jiří Zimola ohlašoval svoji rezignaci:

Video „Chlapské řešení.“ Zimola veřejně oznámil, že jako hejtman skončí 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

prycsnima ( 26. dubna 2017 11:02 )

 Už se těšíme až bude ve třídách 91% muslimů. A proto všichni volíme ty hováda jako vždy.Hlavně velký kecy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud