Zločiny komunismu si připomene Senát, KSČM chce být o „Vítězném únoru“ krotká

Autor: Václav Lang - 
22. února 2017
21:20

V sobotu uplyne 69 let od dovršení komunistického převratu v roce 1948. Na pátek je proto v hlavním městě naplánováno hned několik protikomunistických manifestací, jedna z nich dokonce v Senátu. KSČM se oproti tomu chce držet zkrátka, respektive v oficiálních rozměrech. Nedá se vyloučit, že se neoficiálně půjdou někteří představitelé jako každoročně klanět k hrobu někdejšího československého prezidenta Klementa Gottwalda.

V pátek dopoledne proběhne pod záštitou senátora Tomáše Czernina (TOP 09 + STAN) obsáhlý seminář s názvem Zločiny komunismu. Vystoupí na něm Jiří Kocián z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd, Jan Kalous z Ústavu pro studium totalitních režimů nebo europoslanec TOP 09 a bývalý novinář Jaromír Štětina.

Na akci se bude také promítat film The Soviet Story – Příběh rudého zla. Podle anotace na stránkách horní komory „vypráví příběh sovětského režimu, a jakou roli hráli Sověti v nejhrůznějším nacistickém projektu – holokaustu“. Prostor bude také pro diskusi s hosty.

Další akce už se uskuteční převážně pod širým nebem. Spolek Bezkomunistů.cz pořádá v pátek od 17 hodin na Staroměstském náměstí happening Komunismus je ostuda lidstva! Komunisti jsou ostuda Česka. V dokumentech pro pražský magistrát uvádějí předpokládanou účast 300 lidí, na sociálních sítích účast potvrdil jen zlomek.

Krotcí komunisté a akce proti Babišovi

Stejná iniciativa chce s protestem na Staroměstském náměstí pokračovat i v sobotu. V týž den pořádá iniciativa Politika a svědomí pochod Nechceme další normalizaci, sorry jako! Zaměřená je především proti ministrovi financí Andreji Babišovi a jeho poslední kauze s korunovými dluhopisy. Před sídlem komunistické strany zase v sobotu večer proběhne akce Vyhánění temna z ulice Politických vězňů.

Tam proběhla podobná akce už ve středu, kdy aktivisté demonstrativně před sídlem KSČM vyhodili do koše srp a kladivo. 

Komunisté naproti tomu žádnou oficiální poctu „Vítěznému únoru“ nechystají. Dá se však očekávat, že se zejména tvrdé jádro komunistických přívrženců jako každoročně sejde nad hrobem Klementa Gottwalda na Olšanech. „Pokud tam třeba nějací členové budou chtít položit kytičku nebo tak, tak to udělají, ale nějak programově nebo oficiálně nic takového nemáme,“ uvedla pro Blesk.cz mluvčí KSČM Helena Groffová. Pravidelnou návštěvnicí této akce bývá poslankyně Marta Semelová, ta na dotaz Blesk.cz nereagovala. 

„Naší prioritou je dnes příprava na volby. Určitě toto datum neuctíváme (nejsme církev), ale připomínáme ho jako historický předěl z pohledu dneška. Kulaté výročí jako šance k nějaké ucelenější a nečernobílé reflexi bude opět za rok,“ reagoval pro Blesk.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „I tzv. antikomunistickým kritikům by podle mě slušela nečernobílá reflexe, to ovšem je jejich věc, čím přispějí do veřejné debaty k tématu minulosti,“ dodal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 23. února 2017 13:05 )

tak si nejak napiseme o komunistech ..... a pak zase na to jen a jen Koukame jako telata na nova vrata ..... A TIM , ZE NIC NEDELAME - TAK VLASTNE SOUHLASIME CO SE ODEHRAVA ...... 2013...Scénář budoucí spolupráce ČSSD a KSČM se postupně naplňuje. Zveřejněná minulost vadí....Ve středu 10. dubna 2013 v podvečer většinově oranžová Rada Ústavu pro studium totalitních režimů odvolala ředitele Daniela Hermana. Co to znamená? Sociální demokracie přebírá vedení nad nenáviděným, nepohodlným ústavem. Odvolání Hermana předcházela změna Rady ÚSTR. Postupně sem byli dovoleni lidé, kteří jednoznačně nejen inklinují, ale přímo patří k ČSSD. 2012 Senát do rady vyslal 4 nové členy: --Emílii Benešovou z Národního archivu. Ta se netajila přesvědčením, že ústav je nutno zrušit. Zvláštní volba, že? --Dále politologa Lukáše Jelínka, po léta poradce Lubomíra Zaorálka, který v ČSSD nahradil ostrého Davida Ratha a je znám tím, že ústav nenávidí. -- Dál byl dovolen Michal Uhl. Ten zas pracoval v týmu prezidentského kandidáta Jiřího Dienstbiera (ČSSD), opět muže, který se jasně vyslovil pro zrušení ústavu. Mimochodem stejně jako Miloš Zeman. -- Poslední byl Senátem zvolen Jan Bureš, městský zastupitel za ČSSD a politolog Metropolitní univerzity. Muž, který zpochybňuje, že u nás za bolševika byla totalita, a který upřednostňuje spolupráci socialistů s komunisty Vojtěcha Filipa. Radu vede Petruška Šustrová, bývalá disidentka, která nerada, když se o ní píše, že patří k levici. Do vedení ústavu dříve podporovala Jiřího Pernese, studenta VUML a člověka, který opisoval cizí práce. Nejvíc toužila po hlavě Daniela Hermana. Možná nepatří k levici, ale dělá přesně to, co Lidový dům chce. O tom není pochyb. Novou dočasnou ředitelkou rada zvolila Pavlu Foglovou, narozenou v roce 1964, bývalou ředitelku Českého centra ve Varšavě, překladatelku z polštiny. U tohoto ročníku snad spolupráce s StB nebo třeba studium VUML nehrozí. Přejme jí, aby ústav nezničila, aby práci na zpřístupnění inform

snehulak ( 23. února 2017 08:25 )

Já jen stále čekám, kdy si někdo vzpomene (nejspíš Bok, nebo pornoherec Janda), že 28.únor na Staromáku byl vlastně MASAKR. Tak jako si vzpomněli po 25 letech že "Brutální zásah proti studentům na Národní třídě", je název, nedostatečně vystihující ten MASAKR, při kterém neoprávněně zavraždili studenta Šmída. I když toho měli na svědomí hlavně Drahomíra Dražská a Petr Uhl.

joudajoudovy ( 23. února 2017 07:32 )

prvoku, to by vysel i lidovec kalousek, ktery pred sametem KSC podporoval.

sensadrak ( 23. února 2017 05:41 )

Které zločiny máš na mysli? Můžeš se svobodně rozhodnout, jak chceš žít, chápu, že rozhodování bolí, ale nenasazuj psí hlavu na lidi, kteří za tvůj život nemůžou.

gabreta ( 22. února 2017 23:10 )

Ten happening určitě povedou dva svatí, Kalousek s exkomoušem Štětinou!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud