Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Babiš dal Agrofert do fondu, na firmu mu dohlédne jeho Monika

Autor: val, ČTK - 
3. února 2017
12:40

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) vložil akcie svého Agrofertu a SynBiolu kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Informovala o tom Česká televize. Správci jsou Zbyněk Průša a Alexej Bílek. Dohled nad nimi bude vykonávat tříčlenná rada, jejíž členkou je i Babišova životní partnerka Monika Babišová.

Babiš, který byl jediným akcionářem Agrofertu i SynBiolu, sdělil, že do jednoho svěřenského fondu vložil 90 procent akcií Agrofertu a 100 procent akcií SynBiolu, pod který spadá investiční fond Hartenberg. Zbylou desetinu akcií Agrofertu pak dal ministr do druhého fondu. „Vyhověl jsem zákonu o střetu zájmů. Bohužel ten zákon se změnil na lex Babiš, který je podle mého názoru protiústavní,“ řekl ČT.

Dodal, že už není akcionářem a přestal být generálním ředitelem. „Teď jsem se zbavil Agrofertu, už nejsem vlastník Agrofertu,“ řekl.

Nebude prý mít o společnosti informace a nebude do ní zasahovat, nebude mu z ní plynout zisk. Nevyloučil ale, že až pominou důvody ke střetu zájmů, zase si akcie vezme nazpátek.

Média mu zatím zůstanou

Zákon o střetu zájmů, jehož účinnost začíná 9. února, mimo jiné omezuje firmám členů vlády přístup ke státním zakázkám a k dotacím. Podle Babiše stát zákonem porušuje evropské právo, protože omezuje jeho vlastnická práva. Ministr už dříve prohlásil, že jedna z firem holdingu Agrofert podá kvůli zákonu stížnost k Evropské komisi. Prezident Miloš Zeman, který zákon o střetu zájmů vetoval, již dříve oznámil, že se kvůli zákonu obrátí na Ústavní soud. Stejný krok zvažují i poslanci hnutí ANO.

Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Tato část zákona se však bude vztahovat až na kabinet, který vznikne po podzimních volbách do Sněmovny. Pod Agrofert spadá mediální dům Mafra, vicepremiér vlastní i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

Sobotkovi s Fialou se řešení příliš nezamlouvá

Politici většinou nepovažují vložení akcií Agrofertu a SynBiolu do svěřenských fondů za definitivní vyřešení střetu zájmů Andreje Babiše. Premiér Bohuslav Sobotka to označil za polovičaté řešení. Podle předsedy ODS Petra Fialy se Babiš Agrofertu zbavovat ani podle novely zákona o střetu zájmů nemusel, jde mu pouze o to, aby společnost mohla dál čerpat dotace a pobídky. O Babišův střet zájmů se chtějí nadále zajímat TOP 09 i KSČM.

Sobotka novinářům po konci hlavní části neformálního summitu Evropské unie na Maltě řekl, že převedení Babišových firem do svěřenských fondů považuje za polovičaté řešení. „Vlk zákona se nažral, ale koza obchodních zájmů Andreje Babiše zůstala celá,“ uvedl předseda vlády.

Fiala zdůraznil, že zákon Babiše nenutí, aby Agrofert někam převáděl. „To dělá jenom proto, aby mohl Agrofert čerpat státní dotace a pobídky, takto je na to potřeba se dívat,“ řekl Fiala novinářům ve Sněmovně.

Vložení akcií do dvou fondů, které v pátek Babiš oznámil, považuje Fiala za nejméně bolestivé řešení. „On do značné míry na Agrofert mít vliv dál bude, počkejme si, jak to bude fungovat,“ dodal Fiala s tím, že mu to nepřipadá jako definitivní řešení problému střetu Babišových zájmů.

joudajoudovy ( 3. února 2017 17:20 )

tajtrdliku, hop! tajtrdliku, sedni! tajtrdliku, lehni! tajtrdliku, cekej! budou granulky......

joudajoudovy ( 3. února 2017 16:42 )

chte to zpetnou vazbu drmolo a zapracovat na sobe. tve argumenty jiz nikoho neberou a sam se stavas narodnim tajtrdlikem

joudajoudovy ( 3. února 2017 16:29 )

HA HA HA, mas to marne, mas to marne.... a co zavrit chemika za všechny jeho podvody a lumpárny , pak bude vše v pořádku.

janejaneja ( 3. února 2017 16:18 )

Směšné.

joudajoudovy ( 3. února 2017 16:03 )

kde je schizofrenik zdenekk se svymi nickackymi odnozemi? zrejme vzteky demoluje pribytek a jeho najezeny lisci ocas prochazi procesem ebonitove tyce. komu ten chudacek nyni bude nasazovat psi hlavu, kdyz duvody pominuly? ze by se pustil do degenerata z orliku, ktery vlastni becherovku ci kalouska, jenz nabyl podivne dedictvi v podobe hradcanskeho velkobytu?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa