Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

„Výplod Zemanovy přemíry alkoholu a ega.“ Korteho zlobí vyzrazení islamisty

Autor: Zuzana Štíchová - 
14. ledna 2017
05:20

Člen bezpečnostního výboru a poslanec Daniel Korte (TOP 09) se opět ostře pustil do prezidenta Miloše Zemana. V září 2015 o něm prohlásil v souvislosti s uprchlickými kvótami, že blábolí. Teď ho v rozhovoru pro Blesk.cz nešetřil kvůli Zemanovým slovům o pobytu Afričana napojeného na Islámský stát v Česku. Podle Korteho Zeman mohl možného teroristu varovat, „že se po něm jde“.

Jako obyčejný člověk jsem ve středu slyšela varování prezidenta Zemana, ve čtvrtek zase uklidňování premiéra a ministra vnitra. Co si z toho mám odnést?

Jsou to dvě informace, které platí zároveň. Pohybuje se zde nebezpečný člověk a obyvatelstvo se nemá obávat. Nejsem příjemcem zpráv zpravodajských služeb, nevím, co je to za člověka, z čeho je podezřelý, jestli prochází z východu na západ, nebo ze západu na východ – třeba jestli nemíří do Sýrie. V každém případě to, co udělal prezident, je krajně neodpovědné, on je sice ústavně neodpovědný, ale neměl by být nezodpovědný a měl by vážit dosah svých slov. Jestliže se honosil tím, že nevyzradil žádnou utajovanou skutečnost, protože nevyzradil jeho jméno ani národnost, pouze udal oblast, tak já se domnívám, že vyzradil tu podstatnou skutečnost. Toho člověka varoval. On teď ví, že se o něm ví a že se po něm jde. Být tím člověkem, tak na území České republiky již nejsem, a tudíž platí to, co řekl premiér a ministr vnitra.

Daniel Korte (vpravo) je jedním ze členů sněmovní komise, která se zabývá reorganizací policie, kterou prosadil ministr vnitra.Daniel Korte (vpravo) je jedním ze členů sněmovní komise, která se zabývá reorganizací policie, kterou prosadil ministr vnitra. | ČTK

A není to účel prezidentových slov? Že chtěl toho člověka upozornit a docílit toho, že Česko opustí? Nemám pocit, že by Miloš Zeman dělal a říkal věci bezúčelně…

O tom upřímně řečeno docela pochybuji. Vnímám to jako výplod dlouholeté konzumace přemíry alkoholu se zbytnělým egem dohromady.

Takže nemyslíte, že tohle mohl být ten účel?

Panu prezidentovi do hlavy nevidím a jsem za to docela rád. Ale tu informaci jsme dostali od nějaké partnerské služby, a jestliže se tímto způsobem „provaří“, tak budou naši partneři ostražití, aby nám ty informace příště poskytovali.

Co může být konkrétním důsledkem? Že příště o tom člověku zkrátka nebudou vědět ani ti, kteří by skutečně měli? Nebo si tohle zahraniční tajné služby dovolit nemohou…

Dovolit si to mohou. Pokud si to vyhodnotí, že to je potenciální nebezpečí úniku té informace, tak nám to prostě neřeknou. A naše služby se mohou ocitnout v informačním vakuu. Tudíž ačkoliv pan prezident je ze zákona příjemcem práv zpravodajských služeb, já být ředitelem zpravodajských služeb, tak bych zvažoval, co mu řeknu a co mu neřeknu.

Může to kromě dopadu na důvěryhodnost způsobit i něco dalšího? Odvrátí se od něj třeba i někteří evropští politici?

To nevím, ale je to na hranici trestného činu poplašné zprávy. Může to vyvolat strach mezi obyvatelstvem, nějakou hysterii a lidé začnou lynčovat kdejakého Araba. Protože když byl dotyčný z Maghrebu, tak pravděpodobně to byl Arab, že… To se může stát. Prezident je neodpovědný, trestněprávně.

Co se s tím teď dá dělat? Dá se ta situace nějak zachránit?

Ne. Čím víc se o tom bude mluvit, tím hůře.

Takže tisková konference pana premiéra a ministra vnitra… Měla nějaký dopad?

Měla-li dopad na pana prezidenta, to nevím. Tiskovou konferenci jsem neviděl, ale šlo o uklidňování veřejnosti. To je v pořádku, nejitřit vášně, ale spíš dávat lidem pocit jistoty.

Jak by to podle Vás mělo vypadat v situaci, kdy by české tajné služby skutečně měly informace o teroristovi na našem území. Vždy o tom někdo z politiků bude vědět, jak ošetřit, aby se tohle už nestalo, a kdy se lidé pak vlastně dozví, že tu to nebezpečí je?

Vyvolávání strachu a hysterie není dobrá cesta. Strach je špatný rádce. Jsem opoziční poslanec, takže nemám důvod zvlášť chválit vládu obecně, ale co se týče té bezpečnostní politiky, tak nemohu ministrovi vnitra toho mnoho vytknout. Jsem přesvědčen, že kdyby hrozilo bezprostřední nebezpečí, o kterém služby vědí, tak že by na to občany připravily.

Nebo by možná bylo nejdřív odstraněno, pokud by to bylo možné, pak by byli informováni lidé…

Anebo tak. Ale my jsme tak malá země, že se tyto věci dají ohlídat. Neohlídáte pochopitelně osamělé vlky.

Video Poslanec Daniel Korte se proslavil také svým zpěvem. Předsedající Miroslava Němcová se ho ptala na postoj k návrhu... - Youtube.com

Když se vrátím k panu prezidentu Zemanovi. Co říkáte na to, že v Berlíně zemřela první česká oběť teroristického útoku v Evropě, a on rodině nekondoloval. Měla by to být slušnost? Nebo by to i podle Vás bylo prázdné gesto, jak o tom prezident mluvil. Až se uklidní emoce, pak si prý pozve rodinu na Pražský hrad…

Je to vždy jen gesto, je otázka, co to těm pozůstalým může přinést. Když si to představím, tak mně by kondolence příliš útěchy nepřinesla.

A přinesla by ji Vám návštěva u prezidenta?

Nikoliv. Já jsem na Pražský hrad nevstoupil za minulého prezidenta a nevstupuji tam ani za tohoto prezidenta.

salto ( 16. ledna 2017 15:32 )

Korte je správný muž na správném místě. I díky jemu se stává TOP zcela nevolitelnou stranou

lesnismes ( 14. ledna 2017 18:04 )

Doufam ze EU cesku neda jiz ani EURO!To sama plati o celem vychodnim bloku.Podekujte potom vsem tem nackum co za vas myslej,nackove.A samozrejme zemanovi a klausovi.dobre vam tak

fexe ( 14. ledna 2017 13:39 )

Běž do PR DE LE RUDÁ SVINĚ

pavel981 ( 14. ledna 2017 13:24 )

Neštěstí nechodí po horách, ale Hradčanech. Usvědčený lhář, alkoholik (virotik ☺)a proletářský zpátečník je omylem dočasnou pohromou pro ČR. První (a poslední) president hospod, socek a rudo-oranžového póvlu. Ještě chybí trestní oznámení za porušení Zákoníku práce a to požívání alkoholu při výkonu práce. Bohužel status činitele a imunita ho chrání Jinak už by byl v kriminále. Nic ale není na věky...

amgal ( 14. ledna 2017 13:16 )

Co sem pletete Cortése trubko? Korte odzpíval zprávu poslancům ve sněmovně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud