Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

První dáma Babišova úřadu o EET i udání: Zdražování v hospodách nás překvapilo

Autor: Marcel Mihalik - 
15. prosince 2016
19:00

První polovinu měsíce fungování elektronické evidence tržeb Blesk.cz zhodnotil s náměstkyní ministra financí pro daně a cla Alenou Schillerovou. Kolik bonzáků už naprášilo své sousedy? A vyhrožují vysoké státní úřednici stejně jako jejímu šéfovi Andreji Babišovi (ANO)?

Bonzují vám lidé hospodské, co nevydali účet?

„Udání chodí. Finanční správa zřídila web e-tržby.cz, kde je formulář, kam lze oznamovat, že jste třeba nedostali účtenku. K dnešku je to 1200 podnětů. Dostáváme dotazy, jestli když někdo nahlásí pochybný podnik, tak tam vyrazí kontrola. Já tímto vzkazuji, že ne. Finanční správa to využije v rámci své analytické činnosti, neznamená to ale, že všeho hned nechá a poběží kontrolovat.“

Co se tedy bude teď dít?

„Nechystáme hon na čarodějnice. Nechystá se žádné plošné postihování tam, kde zjistíme, že oproti předchozím letům extrémně vzrostl obrat. Ty údaje budou sloužit analytickému týmu, Finanční správa je bude shromažďovat a pak teprve zahájí kontroly.“

Vnímáte, že jsou podnikatelé se změnami už sžití?

„Já vnímám, že jsou zmateni. Chápu, že většina živnostníků pracuje od rána do večera, nemá čas obrážet námi organizované konference. Nedávno mi volal zoufalý pán z Ostravy, který neměl absolutně žádné informace. Když jsem mu vše vysvětlila, tak poděkoval, že jsem ho uklidnila. Přestože jsme uspořádali 100 akcí, máme infolinku, kam přišlo za období od 1. srpna do 6. prosince 23 tisíc dotazů, tak ta neinformovanost je vysoká.“

A nevyhrožoval vám někdo pod tlakem změn, jako tomu bylo v případě pana ministra Babiše?

„Absolutně ne. Chodí mi samozřejmě dopisy. Některé chválí mou práci, ve většině se jich lidé zlobí, ale nemůžu říct, že by mě uráželi.“

Podle šéfa Asociace podnikatelů a manažerů Radomila Bábka je EET „plošná restrikce, zavedená se stejnou logikou, jako bychom zákonem zavedli sledování kamerami do všech domácností, protože v některých dochází k domácímu násilí“. Jak to vnímáte vy?

„S názory pana Bábka zásadně nesouhlasím. Pro mě jsou velmi demagogické. To přeci nemůžeme srovnávat. Zavést kamery do domácností? To je naprosté narušení soukromí, které máme zaručeno Ústavou a Základní listinou práv a svobod. A jestliže už dnes vydává obchodník spotřebiteli účtenku, která obsahuje mnohem víc údajů, než požaduje EET, tak je to absolutně nesrovnatelné.“

Podnikatel Buzek zase tvrdí, že po zavedení EET v Chorvatsku se podíl šedé ekonomiky na HDP zvýšil na 28 %. Západní země EET nemají, východní ano. Proč se inspirujeme jimi?

„Je třeba si uvědomit, že v 17 zemích Evropské unie existuje nějaká podoba elektronické evidence. My jsme poslední zemí z V4, která neměla evidenci tržeb. Byly dvě cesty, kterými jít. Buď cestou registračních pokladen, které jsou nepoměrně dražší než pokladní zařízení na EET a které jsou napadnutelné, nebo cestou EET. To nejlevnější vybavení se softwarem a tiskárnou si můžete pořídit do 5000 korun. Navíc dáváme těm živnostníkům, těm nejpotřebnějším, těm co nejvíc naříkají, jednorázovou slevu na dani ve výši 5000 Kč. Každý z těch podnikatelů má dnes třikrát dražší telefon. Stravovacím a ubytovacím službám jsme teď po 12 letech snížili navíc daň o šest procent.“

Přesto ale hostinští tvrdí, že kvůli vám a Babišově EET musí zdražit…

„To mě překvapuje. To jsme nečekali. My jsme čekali, že to zůstane tak jako dosud, protože jsme restauracím snížili DPH z 21 na 15 procent. Já jsem ale zaznamenala i názor, že někteří naopak zlevní.“

Do karet vám hraje i odezva mezi pokladnami a Finanční správou. Podle serveru HlídačEET je to zatím extrémně rychlé.

„Ano. My jsme panu Bláhovi vděční za HlídačEET, protože si myslíme, že to je něco, co ukazuje, že systém funguje bez potíží. Osobně pana Bláhu neznám, ale měla jsem možnost přečíst si s ním rozhovor u vás v Blesku a zdál se mi naprosto objektivní. Ministerstvo financí chystá během 14 dnů něco podobného ve vlastní režii a dopředu říkám, nebude to stát ani korunu.“

Jak chápat obrat ministra Babiše, jenž chtěl na poslední chvíli od EET ušetřit e-shopy a drobné živnostníky? Tak vy nejdřív v rozhovorech deklarujete, jak počkáte, až se EET rozjede pro všechny a zjistíte, jaké jsou reálné tržby, pak na základě zkušeností uděláte případné výjimky… To jste museli být opravdu pod tlakem, když jste do toho praštili už před spuštěním EET…

„Výjimky z EET, které jsou nyní, jako jsou banky, letadla, autobusy MHD či linkové, to bylo součástí politické dohody. Pak je jakási pojistka formou nařízení vlády. Ta může svým nařízením z EET vyjmout určité druhy podnikání buď trvale, nebo dočasně. To, s čím přišel pan ministr Babiš v roli poslance, je vynětí pro paušalisty. Ona to je vlastně výměna. Výměna od povinnosti evidovat v EET za paušální daň. Protože pan ministr nežije ve vakuu, komunikuje s poplatníky, jezdí tu svou pubtour, tak nosil v hlavě snahu pomoci těm nejmenším. My jsme se zamýšleli, proč paušální daň, která je v zákoně od roku 2001, využívá jen 40 poplatníků za rok. A rozhodli jsme se, že tento institut zatraktivníme tak, že o paušální daň budou moci požádat ti, kteří mají kromě příjmů z podnikání, také příjmy ze závislé činnosti a kteří mají zaměstnance.“

Čím je paušální daň tak sexy?

„Pan ministr navrhuje, aby se týkala poplatníků s hrubým příjmem do 250 tisíc korun ročně, což jsou nějaké vedlejšáky. Spočítejte si, kolik to vychází na měsíc, to je pár korun. Na paušální daň ale nebude právní nárok, Finanční úřad žadatele o ni nejprve »svlékne do naha«. Poplatník bude muset říct, jaký má předpoklad příjmů a výdajů, jak to bylo v předchozích letech a podobně. Finanční úřad to posoudí a vydá rozhodnutí. Paušální daň dostane jenom ten, koho si finanční správa proklepne. Takový poplatník nevede žádné účetnictví, nepodává daňové přiznání, protože daň má jasně danou a nepřijde mu žádná kontrola, protože co by tam kontrolovala.“

Někteří živnostníci takříkajíc „jedou na paušální výdaje“. Čím se to odlišuje od paušální daně?

„Zásadně. O paušální dani rozhodne Finanční úřad a poplatník jasně ví, kolik zaplatí. Minimálně to je 600 korun. U paušálních výdajů je to tak, že buď ten živnostník jede na skutečné výdaje, nebo si vybere takzvaně výdajový paušál, který je u nás 80 %, 60 % a 40 %.“

Statistiky:

34 640 000 účtenek bylo vytištěno (od 1. 12.)

66 695 certifikátů bylo vydáno

53 104 autentizačních údajů bylo vydáno

40 972 poplatníků se zapojilo do EET (od 1. 11.)

85 milisekund trvá odezva mezi EET a Finanční správou 

vagina ( 17. prosince 2016 10:23 )

Beati pauperes spiritu quoniam ipsorum est regnum caelorum.

vagina ( 17. prosince 2016 10:18 )

po vyzkoušení asi 250 přezdívek při povinné registraci, byla tato jediná volná.. Dále NEsouhlasím se zpracováním osobních údajů a se zasíláním obchodních sdělení. , ale jinak bych se sem nedostal.. A k meritu věci: Byli jste někdy někdo v supermarketu a koukli se na ceny??? Tam se nezdražuje?? A babišné?" je protizákonné, zatímco platby bankám při vkladu na vlastní účet ano? Vzpamatujte se!!!

bjutifl ( 16. prosince 2016 17:04 )

Bohužel těmhle malejm hospůdkám by ani zdražení nepomohlo. Tržby jsou tam tak nízké, že jsou jen přivýdělkem. Tyhle hospůdky se vzhledem k nejen počátečním, ale i k paušálním nákladům a nárůstu administrativy rovnou zavírají a stejně tak to dopadne i s malými krámy na vesnici. Střízlivý odhad, vycházející z analýz a ze současného dění uvádí, že se to bude týkat až osmi tisíc provozoven. Zdražení může zachránit pouze ty trochu větší hospůdky s celodenním provozem a aspoň základním menu.

louze ( 16. prosince 2016 15:08 )

Dobrý den, ono když máte venkovskou hospodu kam Vám chodí denně 10 a o víkendu 20 osob a to max. Do toho nevaříte, tak se dá pochopit, že nejspíš zdražíte. Když počáteční náklady jsou přes 10.000,- Korun. Každopádně jak se tato divně tvářící žena může vůbec divit. Měla by se se svým kolegou burešem sebrat a táhnout jinam !!!

bjutifl ( 16. prosince 2016 12:26 )

Stačí se podívat na fotku tý krávy. Je to prototyp lhářky. Typování podle gest a mimiky na ní sedí na sto procent. Proč je veřejnosti zatajováno, že internet nezvládá ani první vlnu EET? Jak se postupně ráno začne připojovat EET, začnou padat portály, k lidem se nedostávají důležité informace, rychlost internetového připojení klesne na 40%. Je zkrátka absolutně přetížený. Odborníci na to předem upozorňovali, Babiš ani jeho slouhové, jako tahle kráva z toho překvapení bejt nemůžou, ale lhát a zatajovat to budou do poslední chvíle než internet definitivně zkolabuje, jen aby Babiš získal co nejvíc informací a výhod pro sebe.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa