Nobelovka pro Babiše? Zeman s nekritičností přestřelil, tvrdí Sobotka

Autor: ČTK - 
11. prosince 2016
14:45

Přes návrhy změn v elektronické evidenci tržeb (EET), které projednává Poslanecká sněmovna, by se měli podnikatelé na její zavedení připravovat podle platného zákona. V pořadu Otázky Václava Moravce ČT to v neděli uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Také dodal, že v souvislosti s rozpočtem byl prezident Miloš Zeman k ministru financí až příliš nekritický.

Sobotka upozornil, že evidence tržeb má mimo jiné sloužit k narovnání podnikatelského prostředí a ověření účetnictví firem. „A až se ověří, tak je možné o tom (změnách) diskutovat. Jinak to otevírá cestu k šedé ekonomice,“ uvedl.

Změny obsahuje vládní daňový balík, který především zvyšuje daňové slevy na děti. Sněmovna by o něm měla jednat na počátku ledna v posledním čtení. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhl, aby se EET nevztahovala na podnikatele, kteří mají daň stanovenou paušální částkou a jejichž příjmy v předchozích třech letech nepřekročily 250 000 korun ročně. Druhou změnou je vynětí e-shopů v případech, kde zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti. Výjimky v EET chtějí i poslanci vládní KDU-ČSL. Opoziční ODS a TOP 09 navrhují zákon o evidenci tržeb zrušit. 

Sobotka se vyjádřil také k zániku stovek menších venkovských hospod v souvislosti s EET. Podle průzkumu Sdružení místních samospráv České republiky kvůli EET zaniklo zhruba 700 menších podniků, většinou bez nabídky teplého jídla. „Určitě to (zánik venkovských hospod) není dobrá zpráva. Ale mohou tam být i další důvody. Je třeba se podívat, zda EET byl jediný důvod nebo poslední důvod, jak se vyvíjely tržby, jestli by měly šanci dlouhodobě přežít, i kdyby systém EET nepřišel,“ uvedl premiér.

Zeman podle Sobotky málo kritizoval Babiše

Premiér rovněž zmínil Andreje Babiše ve vztahu k prezidentu Miloši Zemanovi. Ten byl podle Sobotky ve svém projevu k rozpočtu ve Sněmovně vůči předsedovi hnutí ANO nekritický. Nobelovu cenu, o které se Zeman v bonmotu v souvislosti s Babišem v projevu zmínil, si podle Sobotky zaslouží úředníci a ministři za vyčerpání peněz z evropských dotací. Premiér zároveň označil Babiše za neférového hráče, protože v politice využívá doping v podobě svých médií a firem.

Předseda vlády se s Babišem setká v úterý v rámci svých bilančních schůzek s členy své vlády. Premiér poznamenal, že na straně ministra financí vidí nedostatek v tom, že dosud nebyla přijata novela zákona o rozpočtových pravidlech, která souvisí s čerpáním evropských prostředků. Babiše kritizoval také za návrhy změn v systému elektronické evidence tržeb.

Sobotka zopakoval, že největší potíže na ministerstvech řízených hnutím ANO vidí u ministra dopravy Dana Ťoka. „Pokud Andrej Babiš nechce vyměnit ministra dopravy, což už avizoval před několika týdny, tak samozřejmě přebírá plnou zodpovědnost i on osobně za to, co se odehrává na ministerstvu dopravy,“ řekl Sobotka.

Elektronická evidence tržeb začala platit 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.

Sobotka promluvil o chaosu ve vládě i v pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére:

Video  Sobotka o hádce na vládě: Babiš byl chaotický, změny v EET donesl narychlo na papíře  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

joudajoudovy ( 12. prosince 2016 07:08 )

sobotka ma dalsi problem? skoda, ze si stale neuvedomuje, ze s jeho politickou stranou ma problem cely narod, ktery se tesi z kazde ztraty kyticky, nebo-li ruzicky. http://www.sanep.cz/pruzkumy/volebni-preference-listopad-2016-publikovano-7-11-2016/

tomik007 ( 12. prosince 2016 04:06 )

Premierove: Toporanek, Necas a ted tohle

flesch2z ( 11. prosince 2016 21:09 )

Co to je nobelovka, toaletní papír? Obama dostal taky nobelovku, prý mírovku. Dnes jí má každej kdo umí fňukat i slimačka.

gabreta ( 11. prosince 2016 21:01 )

Chcípající kobyla kope. To je přesně to, co předvádí ta zubatá pleš ze Strakovky! Nejvíc ten blb pobaví, když řekne, že Babiš nehraje fér, když vlastní noviny. Rozhodně Babiš hraje čistší hru, když si noviny koupí, než ostatní strany, který si ty noviny a ČT podplatí!!

gabreta ( 11. prosince 2016 20:54 )

Kde by vzal volební pávo, když ho zbavili svéprávnosti!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud