Podvod? Stát dotuje i špatné kotle, tvrdí Šincl a varuje před rakovinou

Autor: val - 
10. prosince 2016
06:43

Stovky lidí mohou podle poslance ČSSD Ladislava Šincla přijít o práci kvůli nekalé obchodní soutěži mezi výrobci kotlů. Poslanec tvrdí, že se tzv. kotlíkové dotace vztahují i na levný slovenský výrobek, který nesplňuje stanovené podmínky. Doplácejí na to prý české firmy, jež budou muset propouštět. Varuje i před zhoršením ovzduší a s tím souvisejícími chorobami. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) tvrdí, že se případem zabývá intenzivně několik měsíců, ale není tak jednoznačný.

„Na českém trhu jsou nekvalitní zahraniční kotle, které mohou způsobit zhoršení kvality ovzduší, potažmo i zdraví obyvatel. Přestože prokazatelně nedosahují požadovaných parametrů kvality emisí, tzv. ekodesign, vztahují se na ně kotlíkové dotace. Lidé si je běžně pořizují a dostávají na ně dotaci z Evropské unie i příspěvky z krajů, měst a obcí,“ stěžuje si Šincl.

Podle něj se jedná o nekalou soutěž, neboť si lidé raději kupují nekvalitní kotle slovenského výrobce, aby ušetřili. Na to pak doplácí ostatní výrobci, kteří parametry splňují. A hrozí prý výpovědi stovkám lidí. „Mají rozjetou výrobu, obchodní plán a teď se jim nedaří výrobky prodávat, protože všichni kupují o půlku levnější kotel, protože se lidi snaží ušetřit,“ uvedl pro Blesk.cz Šincl, který varuje před mnohamilionovými škodami a výměnami stovek nevyhovujících zařízení.

Nádory v hlavě, krku i v ústech

Vadí mu také, že nekvalitní kotle zhoršují životní prostředí. „Škodliviny v ovzduší prokazatelně zvyšují riziko například nádorů hlavy, úst a krku nejen u dospělých, ale dnes i u dětí, zejména u obyvatel Moravskoslezského kraje. Sám jsem onkologický pacient, u kterého byl diagnostikován nádor krku, a velice často se s těmito lidmi v onkologických čekárnách potkávám. Udělám tedy vše pro to, aby  takto postižených lidí v našem kraji dále nepřibývalo,“ prohlásil.

Poslanec ČSSD Ladislav ŠinclPoslanec ČSSD Ladislav Šincl | ČTK

Obrátil se proto na ministerstvo životního prostředí i SFŽP. Šéf resortu Richard Brabec se ale hájí. Jeho resort se prý spolu s fondem touto záležitostí několik měsíců intenzivně zabývá. A řeší mimo jiné rozpor mezi výsledky zkušebních ústavů. Zatímco totiž brněnský Strojírenský zkušební ústav vyhodnotil kotel jako nevyhovující, výrobce se ohání kladným posudkem z Piešťan. 

„My jsme si nechali udělat certifikaci arbitrážní z polské zkušebny, která má úplně stejné hodnocení jako obě tyto zkušebny – jak ta česká, tak ta slovenská, a ta potvrdila údaje ze Slovenska. Takže jsme se dostali do situace, kdy Státní fond životního prostředí potažmo ministerstvo by mělo rozhodovat, která zkušebna má přednost,“ řekl Brabec. 

Richard Brabec (ANO)Richard Brabec (ANO) | ČTK

Situaci podle něj ztěžuje fakt, že peníze na dotace pochází z EU. „Kdyby to byly peníze z českého rozpočtu, tak bychom si možná mohli dovolit tam dávat nějaká další kritéria. Ale my – a to věřte, že na to máme x právních posudků – se musíme chovat nediskriminačně. To znamená – není věcí ministerstva nebo Státního fondu životního prostředí, aby rozhodoval, která zkušebna má přednost,“ řekl s tím, že v opačném případě by ministerstvu hrozila žaloba za nadržování.

Věří, že v dalším kole dotací, které by měly být od příštího roku, budou nastaveny jiné podmínky, takže nynější problém nebude pokračovat. Zatím požádal ministerstvo průmyslu a obchodu o pomoc. „Oni můžou vyvolat tzv. recertifikaci a to, aby někdo řekl, jaká zkušebna má vlastně pravdu,“ vrátil se k problému s rozdílnými analýzami. 

„Já jen chci po státním fondu a po ministerstvu, aby byla rovina, aby byly stejné podmínky,“ tvrdí Šincl. A varuje, že slovenský kotel nemusí být jediným problematickým. Už nyní je podle něj v podezření i jeden polský kotel. Alespoň v prvním případě se prý jedná o stovky výrobků, kterých se případně budou muset lidé zbavovat. S problematikou už oslovil i premiéra a hodlá se „k tomu vracet pořád dál a dál, dokud ten problém nebude odstraněn“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Pepino987 ( 11. prosince 2016 11:18 )

žádný čurá k jako ty mi nebude čmoudit pod nos ty smradlavé sajrajty, které ty pálíš v kotli!!!

zdenek43 ( 10. prosince 2016 20:30 )

V roce 2006 vstoupil Tykač na pole energetiky. Koupil 50% podíl hnědouhelné společnosti MUS -- Mostecké uhelné /////MUS podnikatel Antonín Koláček....2012 Česká policie oznámila, že začala stíhat Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Luboše Měkotu, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause pro podezření, že vyvedli ze společnosti 150 milionů dolarů a použili je na nákup akcií této firmy.///// , kterou přejmenoval na Czech Coal. Bezprostředně po jeho vstupu do energetického sektoru vyeskalovala vleklá hádka s českým energetickým gigantem ČEZ o cenu hnědého uhlí....... Pokus o prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA miliardáři Pavlu T y k a č o v i nevyšel, a tak opět konsoliduje svojí skupinu Czech Coal. Antimonopolní úřad v pátek povolil Tykačově firmě Haltixar převzít společnost Severní energetická. Ta se z holdingu vyčlenila právě za účelem snahy o prolomení limitů. Pavel Tykač definitivně získal podíly od dvou dosavadních spolumajitelů Tomáše Fohlera a Jana Dienstla. Nyní tak kontroluje sto procent společnosti Severní energetická. "Spojení do jedné skupiny umožní lépe čelit nepříznivé situaci na energetickém trhu. Abychom obstáli, bude třeba významně racionalizovat provoz jednotlivých společností," uvedl Pavel Tykač. Czech Coal byl historicky druhým největším těžařem hnědého uhlí hned po Severočeských dolech ze skupiny ČEZ. Před třemi lety ale došlo k velkým změnám. Tykač se tehdy dohodl s ČEZ na dodávkách pro elektrárnu Počerady na dalších 50 let. A svůj byznys rozdělil na ten bezpečný a na rizikový................... +++++++Společnost Severočeské doly a.s. je jako řízená osoba součástí koncernu řízeného společností ČEZ.......

zdenek43 ( 10. prosince 2016 20:16 )

Nové ekologické kotle spalují pouze jeden typ uhlí – takzvaný „ořech 2“. Nejde už použít dosavadní uhelnou „klasiku“, takzvanou kostku, která je méně kvalitní. Koupit ořech 2 ale nemusí být jednoduché. O dotace na pořízení ekologičtějšího kotle totiž žádá stále víc lidí. Ořech 2 se ale těží pouze na dvou místech v Česku. Na trhu operují dvě uhelné společnosti, které nabízejí hnědé uhlí ořech 2 (velikost frakce 5-25 mm). Jedná se o firmu Czech coal Group (Mostecká pánev), která prodává ořech 2 s výhřevností 19,8 MJ/kg, obsah síry 1,7 %. Severočeské doly a.s., pak prodávají hnědé uhlí ořech 2 pod obchodním názvem Ledvice nebo Bílina s výhřevností 17,6 MJ/kg, obsah síry 0,77 %. Z pohledu výhřevnosti je pak kvalitnější uhlí z Mostecké pánve, ale má vyšší obsah síry, což může mít vliv na životnost kotle.

sores ( 10. prosince 2016 14:05 )

Ať vláda přidá lidem z daní na topení a každý si dá plyn místo uhlí! Nechápou že si lidé jiné topení nemohou dovolit a pálí kde co!! Nažraný také hladového nepochopí a tak je to s prachatými a politiky!! U nás se mají dobře jen megaři a ti co berou od 30 tisíc nahoru!Tací si stěžovat nemusí, ale kolik jich je oproti těm co to nemají???? Zajímá to někoho????

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud