Ransdorfa před rokem zadrželi Švýcaři. Jeho smrt policie stále neobjasnila

4. 12. 2016
06:02

V neděli je to přesně rok, co švýcarská policie zadržela v bance v Curychu českého europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM). Po několika týdnech plných vysvětlování komunistický politik ve věku 62 let zemřel. Policie dosud nevyřešila podrobnosti ohledně jeho úmrtí.

Na přelomu letošního ledna a února adresovala Vlasta Ransdorfová, vdova po komunistickém europoslanci, otevřený dopis předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi. Žádala ho v něm, aby prošetřil úmrtí jejího manžela a celou tzv. švýcarskou kauzu.

„K čemu máme státní orgány, Listinu základních práv EU a Úmluvu o lidských právech Rady Evropy, když si v civilizované cizině dovolí chovat se k českému občanu jako k psovi?“ ptala se například. (Internetové stránky jejího manžela, na kterých dopis uveřejnila, už nefungují.)

Video Proslov na Ransdorfově pohřbu - Zbyněk Pecák
1080p 720p 480p 360p 240p

Premiér se s dopisem obrátil na policejního prezidenta a případu se ujala pražská policie. Ta však i po měsících tápe. „V dané věci probíhá neustále prošetřování, zatím bez konkrétního závěru,“ sdělil Blesk.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Měl si jít pro deset miliard korun

Podle původních informací měla být příčinou úmrtí mozková příhoda. Objevily se ale také různé konspirační teorie. Vdova po europoslanci se domnívá, že mu život ukrátila tzv. švýcarská kauza. Právě kvůli podezření, že byla na Ransdorfa narafičená, se obrátila na Sobotku.

Více o Miloslavu Ransdorfovi se dočtete ZDE

Ransdorfa zadrželi 4. prosince 2015 švýcarští policisté. Podle původních informací se měl snažit spolu se třemi Slováky vybrat na falešné doklady 350 milionů eur (v připočtu téměř 10 miliard korun). Jak ale potom politik upřesnil, jel do Curychu zprostředkovat kontakt mezi bankou a jejím klientem, který ho o to požádal. Jak se později ukázalo, jednalo se o dříve trestaného podvodníka, kterému ale Ransdorf nadále věřil.

V květnu letošního roku švýcarská prokuratura zrušila trestní stíhání Ransdorfa a dalších tří mužů. Tamní úřady údajně přiznaly zadrženým odškodné.

flesch2z ( 5. prosince 2016 00:11 )

Co chce jeho žena řešit? Jestli to na něj neušili kolegové z KSČM, kdo by měl zájem ho odrovnat? Říkal, že je při smyslech, že nenaletěl a byl diabetik. Není, co řešit.

tomik007 ( 4. prosince 2016 15:53 )

V bruseli prezdivany jako: "SPACI PYTEL"

prezny ( 4. prosince 2016 11:41 )

-- Policie plánuje postavit nový komplex budov včetně laboratoří. Náklady se odhadují na více než 2,6 miliardy

prezny ( 4. prosince 2016 11:39 )

Možná se do toho krimi pustí až postvaví ten novej barák

tomik007 ( 4. prosince 2016 09:50 )

Ten uz hraje s KHOLOTJUKEM karty v pekle

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa