Stropnického poradkyně s platem přes 100 tisíc skončí, tvrdí ministr

Autor: Jaroslav Šimáček - 
2. prosince 2016
13:35

Ministr obrany Martin Stropnický (59, ANO) má již delší dobu v resortu poradkyni, která bere přes 100 tisíc měsíčně. Nyní se za to opět dočkal kritiky. Rýpl si do něj exministr Alexandr Vondra (55, ODS) i poslanec a člen Výboru pro obranu Antonín Seďa (55, ČSSD). Výše takové odměny jim přijde neobvyklá, sdělili Blesk.cz. Dle Stropnického přitom kontrakt se Zuzanou Lieblovou (47) skončí ke konci roku, kdy bude její práce dokonána.

Poradkyně s platem 100 tisíc, tedy vyšším, než mají náměstci ministra? Na ministerstvu obrany Martina Stropnického (ANO) realita, za niž si nyní Babišův ministr vyslechl kritiku. Jenže podle ministra nutnost, když chtěl do státní správy přitáhnout experta zvenčí, který by bral v soukromé sféře ještě více.

Zaujme však i porovnání v rámci platů na samotném resortu, který vede politik, zkušený diplomat a herec Stropnický – zatímco průměrný měsíční plat náměstků ministra obrany pro řízení sekcí a státního tajemníka v Ministerstvu obrany činil 87 820 Kč za loňský rok a ředitelé odborů brali průměrně 70 411 Kč měsíčně, Zuzana Lieblová si přišla na větší balík.

Podivuje se nad tím i poslanec Antonín Seďa (ČSSD) „Přestože Ministerstvo obrany dává méně peněz na odměny, existuje výjimka. Tou je vaše poradkyně Zuzana Lieblová. Jen v loňském roce si přišla údajně na téměř 1,3 milionu korun,“ předhodil poslanec ministrovi při interpelacích ve Sněmovně.

Vondra si rýpl: Můj hlavní poradce bral 60 tisíc

Tahle částka zhruba odpovídá dříve uvedenému platu Lieblové 104 484 korun měsíčně, na který upozornil týdeník Euro. „Mám praktickou manažerskou zkušenost, i proto se na mě pan ministr obrátil,“ komentovala to Lieblová. Seďa prý rozumí tomu, že schopné manažery je třeba zaplatit, ale mělo by to mít své hranice.

Do Stropnického si rýpl i exministr obrany Alexandr Vondra. „Tu paní neznám, nikde nic jsem o jejích schopnostech neslyšel. Můj hlavní poradce František Šulc, který je velmi respektovaným bezpečnostním odborníkem, pobíral zhruba 60 tisíc, prozradil Blesk.cz Vondra. Že bere Lieblová přes sto? „Připadá mi to absolutně nepřiměřené,“ dodal Vondra.

Poradkyně a prodej firmy do panamského ráje

Stropnický se přitom v reakci na poslance Seďu snažil předložit argumenty, proč poradkyně Lieblová dostávala a stále ještě pobírá vysoký plat. Uvedl, že působila v nadnárodním prostředí a její ohodnocení práce pro resort už tak bylo kompromisem. „Je to mimořádně zkušený člověk,“ hájí Lieblovou ministr. Zmínil i její práci v auditní a poradenské firmě či to, že je absolventkou nejen ČVUT, ale i Worcester Institut of Technology.

Jednu zkušenost Lieblové nezmínil. Dle časopisu Týden stála v minulosti společně s dalším poradcem ministra obrany Rostislavem Frysem za poradenskou společností, kterou však prodali na podzim 2014 – krátce před svým nástupem do státních služeb – firmě sídlící přímo v Panamě, zemi označované za daňový ráj, dle níž nese pojmenování i obří kauza Panama Papers.

Poradci se však hájili, že se jim se zájmem ozval kupující a nešlo o nic nekalého. „Není žádná souvislost mezi prodejem obchodního podílu v malé společnosti – ani činností této společnosti – a prací na ministerstvu,“ říkal letos na jaře časopisu poradce Stropnického Frys a stejně tak Lieblová uváděla, že jde pro ni o již uzavřenou kapitolu. Samotné ministerstvo pak oba poradce pochválilo za jejich výsledky v oblasti projektového řízení a ICT poradenství.    

Stropnický: Její plat není v rozporu s dobrými mravy

Vzhledem ke zkušenostem z praxe tak bylo platové ohodnocení Lieblové na ministerstvu podle Stropnického sice „lehce nadstandardní“, ale nikoli „v rozporu s dobrými mravy“. A stále nižší, než jaký plat pobírala Lieblová předtím. „Každý, kdo trošičku jenom zná chod ze státní správy, ví, jak je nabíledni takové lidi získat za tabulkový plat. Je to nejenže obtížné, ale prakticky nemožné,“ uvedl nyní Stropnický.

„Tato dáma nastoupila na ministerstvo v závěru roku 2014 a byla pověřena vypracováním programu optimalizace fungování resortu jako celku, což je práce dlouhodobá při rozsahu toho resortu,“ hájil ministr dál svou poradkyni. Práce se však nyní blíží ke svému konci, inženýrka Lieblová by proto měla skončit pracovní poměr s ministerstvem s koncem tohoto roku, prozradil Stropnický.

Poslanec Seďa: Budu chtít vidět její práci

Poslanec Seďa, který je i členem sněmovního Výboru pro obranu, uvádí, že paní Lieblová pracovala na systému akvizic. „To bych pochopil, protože tento systém je nefunkční a brání nákupům potřebného vojenského materiálu,“ řekl Blesk.cz Seďa

„Pan ministr řekl, že se ukončí spolupráce z důvodu ukončení práce paní poradkyně. Rozhodně budu chtít vidět tuto práci a zejména její aplikaci do systému akvizičního procesu. Jinak je to zodpovědnost a věc pana ministra, kdy ukončí spolupráci s paní poradkyní,“ pokračuje Seďa.

A zároveň si postěžoval, že je otázkou, zda s materiálem pro ministra Stropnického bude obeznámen i Výbor pro obranu, který se nefunkčností systému akvizic věnuje roky. „Proto mne mrzí, že jsme nebyli jako poslanci seznámeni s tím, že se něco připravuje, a nemohli jsme do této procedury vstoupit,“ říká sociální demokrat.

Antonín Seďa má přitom k armádě blízko – je absolventem Vojenské akademie A. Zápotockého v Brně, kterou vystudoval v oboru stavby letadel a v minulosti pracoval v Letu Kunovice.

Proč se rozhodl reagovat na plat Lieblové? „Rozhodně taková výše platu není u poradců obvyklá, nehledě na skutečnost, že inženýrka Lieblová tam pracuje již od roku 2014. Nezdá se mi, že je správné a motivační pro ostatní zaměstnance rezortu a zejména vojáky, když plat poradkyně přesahuje plat náměstka i náčelníka generálního štábu,“ dodal Seďa pro Blesk.cz.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

1912 ( 3. prosince 2016 05:43 )

takové cou..ry něco stojí vzal si příklad od Nečase

sores ( 2. prosince 2016 15:00 )

Nechápu když je u nás 10 tis.plat jak je možné dávat jiným úřednicím přes 100 tisíc???? práce jako práce ne snad? Je to bordel dělat až takové platební rozdíly a lidi drží hubu a krok, udělají předklon ať se děje co se děje.Češi se bojí jít do stávky, nemají to v genech, odvahu a hrdost.

308win ( 2. prosince 2016 14:16 )

Náměstkyni pro nákup dá statisíce a vojáci stojí ve frontách před armyshopy aby si koupili výstroj kterou potřebují a herec k tomu ještě vrací 5 miliard????? za které jim mohl koupit aspoň kanady prostě Kocourkov

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud