Ministři letos rozdali miliony. Kdo dostal rekordní odměnu 395 tisíc?

Autor: zst - 
10. srpna 2016
08:59

Ministerstva už rozdala odměny za první polovinu roku 2016. Vůbec nejvyšší udělil svému člověku ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Komu konkrétně ale nechce říct. Zkrátka ovšem nepřišla třeba ani oštěpařka Barbora Špotáková. Ta si na ministerstvu obrany za reprezentaci země vysloužila 219 tisíc korun. Informace přinesla Mladá fronta Dnes.

Státnímu zaměstnanci č. 1 vyplatil rezort dopravy podle svých slov zatím nejvyšší letošní odměnu 395 tisíc korun. Podle deníku si ji vysloužil státní tajemník a Ťokův první náměstek Tomáš Čoček. Ministerstvo nechtělo jméno komentovat a ani samotný úředník informaci nepotvrdil.

„Nevidím důvod, proč bych na to měl odpovídat. Mně uděluje odměny pan Postránecký (náměstek ministra vnitra pro státní službu – pozn. red.), protože jsem státní tajemník. A pokud vím, tak ministerstvo dopravy zveřejnilo odměny pouze s uveřejněním čísel, nikoliv se jmény. Pokud tedy takto obvoláváte jednotlivé lidi, tak to trošku ztrácí ten původní efekt,“ řekl k tomu Čoček.

Státní tajemník na ministerstvu dopravy Tomáš Čoček dostal nejvyšší odměnu za první pololetí roku 2016.Státní tajemník na ministerstvu dopravy Tomáš Čoček dostal nejvyšší odměnu za první pololetí roku 2016. | Ministerstvo dopravy ČR

Nejvíce zaměstnanců dostalo pak odměny na ministerstvu vnitra Milana Chovance (ČSSD). Přilepšilo si hned 2078 lidí, a proto rozdal rezort nejvíce peněz. „V průběhu prvního pololetí 2016 byly zaměstnancům ministerstva vnitra poskytnuty odměny v celkové výši 31 473 854 korun,“ napsala Hana Malá z tiskového oddělení.

U Jurečky jméno netajili, brala i Špotáková

Druhou nejvyšší odměnu vyplatilo ministerstvo zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Na rozdíl od rezortu dopravy se ale jménem příjemce netajilo. Čtvrt milionu korun navíc dostal náměstek pro řízení sekce ekonomických a informačních technologií Zdeněk Adamec. Mimo jiné prý za vytvoření plánu revitalizace IT infrastruktury na tři roky.

U Martina Stropnického (ANO), tedy na rezortu obrany, si pak nejvíce přilepšila ženská oštěpařská jednička Barbora Špotáková. Ta na probíhajících olympijských hrách v brazilském Rio de Janeiru obhajuje prvenství. Špotáková je zároveň vojákyní z povolání a má hodnost kapitánky. Odměnu dostala za vzornou reprezentaci země.

Barbora Špotáková na červencovém mistrovství Evropy, kde obhajovala stejně jako v Riu první místo. Skončila nakonec pátá.Barbora Špotáková na červencovém mistrovství Evropy, kde obhajovala stejně jako v Riu první místo. Skončila nakonec pátá. | Reuters

Rozdalo se 278 milionů korun

Úřad vlády a jednotlivá ministerstva rozdaly během prvních šesti měsíců celkem 278 milionů korun 11 574 zaměstnancům. V průměru přilepšila každá instituce zhruba pětistovce lidí. Nejméně odměněných ohlásily rezorty kultury a spravedlnosti.

V porovnání s předchozím půlrokem vyplatily instituce zhruba o 20 milionů více. Odměny jsou ale v souladu se zákonem, podle kterého mohou úředníci ve státní službě dostat maximálně 25 % ročního platu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 10. srpna 2016 19:33 )

pamatujete to oblbovani.... ++Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - trvá) -----aby nazacatku?? UKAZAL??? protoze si LUZA precejenom neco pamatuje...... ...11.7.2014---Kabinet Bohuslava Sobotky ocenil úředníky za první půlrok práce. Mezi zaměstnance jednotlivých ministerstev rozdělil prémie ve výši 155 milionů korun..... a ty keci.... ty komentare... ....Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka přitom ještě loni odmítal praxi, kdy vláda nadělí svým oblíbencům štědré prémie. Ty v minulosti v extrémních případech převýšily i roční plat. „Je to nespravedlivé. Tato praxe by měla být ukončena nejpozději nástupem nové vlády,“ plánoval Bohuslav Sobotka. +++Za neúměrné rozhazování na prémiích kritizovala politická scéna oba předchozí kabinety. Třeba Nečasova vláda ještě před svým koncem stihla v létě 2013 schválit bonusy za 243 milionů korun. Takovou sumu označil úřednický premiér Jiří Rusnok za strašidelnou: „Když si představím, jak těžce se dnes v této zemi žije mnoha lidem a státní správa oprávněně brečí, že není na mnoho věcí, tak mě to zaráží a považuji to za velmi neprofesionální přístup minulé vlády,“ prohlásil předchůdce Bohuslava Sobotky v premiérském úřadě. Jenže i jeho ministři zařídili úředníkům nemalé benefity. Ač Rusnokův kabinet nezískal důvěru sněmovny a vládl v demisi, vyplatil svým zaměstnancům před loňskými Vánoci bezmála 180 milionů korun. SOUDRUZI LZOU A LZOU .... az se jim prasi od UST......

zdenek43 ( 10. srpna 2016 19:02 )

hlavne, ze to stale a dokola zerete soudruhum-pratelum z CSSD , ze nebudou tolik Rozmazlovat uredniky..... podrizene ........ hlavne kdyz byla pravice u vlady to bylo kecuuuuuuuuuuuu, a to Ceska republika byla v obdobi svetove a posvetove krizi - takze se skutecne muselo makat ........ale ted za vlady soudruhu-pratel z CSSD + soudruhu-StBaku ekonomika slape ani by se o to Vlada B.Sobotky pricinila ,,,,,, a Sobotka rozhazuje prachy ....... 22.7.2013+++++Bezmála 250 milionů korun si rozdělili ministři Nečasovy vlády na odměny za první pololetí tohoto roku. Největší část této sumy vyplatilo ministerstvo obrany, zejména v souvislosti s pomocí po povodních. V porovnání se stejným obdobím vloni ministři rozdali odměny více než třiapůlkrát vyšší. Jak uvedly Lidovky.cz, za plnění mimořádných a zvlášť významných pracovních úkolů vláda rozdělila 243 812 636 korun. 29.7.2015++++++Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) rozdala úředníkům na odměnách za první pololetí roku téměř 220 miliónů korun, o 55 miliónů více než za stejné období loni. Ve srovnání s druhým pololetím 2014 je však objem odměn asi o deset miliónů nižší.

strychnin ( 10. srpna 2016 11:42 )

 Kec, hltáš všude, i Farnou.

nezadat1 ( 10. srpna 2016 10:56 )

 Na to jak jsme zadlužení bych to nazval rozkradení a poslat je na 10 roků na výrobní linku s platem 13500 hrubého.

moiaza ( 10. srpna 2016 10:52 )

 Tyto články ze zásady nečtu. Nechci si kazit hezký den, přestože prší. A blít před obědem také nemám zájem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud