Česko bylo kvůli dalajlámovi na koberečku. Hrad si usmiřoval Peking prohlášením

Autor: ČTK - 
20. 10. 2016
18:53

Čína v úterý pohrozila Česku zhoršením vztahů kvůli schůzkám politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Ve stejný den večer vydali nejvyšší čeští ústavní činitelé prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. O zveřejnění prohlášení rozhodl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Hrad. Prohlášení kritizovali politici, univerzity či nevládní organizace.

Dalajláma se v předchozích dnech účastnil mezinárodní konference Forum 2000 v Praze. Někteří čeští politici avizovali, že se s dalajlámou setkají, a čínské ministerstvo zahraničí si proto ještě před tím pozvalo českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová řekla serveru Aktuálně.cz, že čínská strana velvyslance vyzvala, aby se oficiální představitelé Česka s dalajlámou nesešli, v opačném případě hrozila zhoršením vztahů s Českem.

Kopecký ale Peking upozornil na to, že dalajlámova cesta je soukromá, že Česko rozlišuje soukromý a oficiální program členů vlády a k soukromému programu se české ministerstvo zahraničí nevyjadřuje. Současně podle mluvčí ujistil čínskou stranu, že Česko nemění svou politiku jedné Číny.

Se 14. dalajlámou Tändzinem Gjamcchem se mimo jiné setkal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). V reakci na to pak prezident Miloš Zeman, premiér Sobotka a předsedové parlamentních komor vydali prohlášení, že by považovali za nešťastné, aby osobní aktivity některých českých politiků byly vnímány jako změna oficiální politiky Česka vůči Číně. Zároveň vyjádřili respekt k územní celistvosti Čínské lidové republiky, která dalajlámu označuje za separatistu bojujícího za nezávislost Tibetu.

14. dalajláma na Foru 2000 v roce 201614. dalajláma na Foru 2000 v roce 2016 | 

O zveřejnění prohlášení rozhodl Hrad, řekl novinářům premiér. Podle něj ale neobsahuje nic nového proti stanoviskům předchozích vlád. „Na tom, že to bylo zveřejněno, nevidím vůbec nic špatného,“ uvedl. Podle serveru Česká justice by bez prohlášení hrozilo, že se neuskuteční jednání čínského premiéra s českým v listopadu v Rize.

Ústavní činitelé mohou podle 15 českých nevládních organizací „servilitou“ v úterním prohlášení znevážit českou zahraniční politiku. Přijetí dalajlámy podle organizací není důvodem pro zhoršení vztahů Česka s Čínou. „Agendy podpory lidských práv a zahraničního obchodu nejsou nikterak v rozporu,“ uvádí čtvrteční stanovisko, pod kterým jsou podepsány třeba Amnesty International, Asociace pro mezinárodní otázky, Centrum pro studium demokracie a kultury, CEVRO, Člověk v tísni či Forum 2000.

Lidé se přišli na Hradčanské náměstí v Praze přivítat s duchovním vůdcem dalajlámou.Lidé se přišli na Hradčanské náměstí v Praze přivítat s duchovním vůdcem dalajlámou. | 

Kriticky se k prohlášení ústavních činitelů vyjadřovali i někteří politici či univerzity. Ve středu se s dalajlámou sešlo na půdě Senátu 50 zákonodárců a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek označil setkání za dobrou odpověď na prohlášení. Některé vysoké školy zase vyvěsily tibetskou vlajku. Vyvěsily ji i radnice, v jejichž čele jsou zástupci hnutí Starostové a nezávislí. Vlajky mají symbolizovat podporu uznávané duchovní autoritě, kterou dalajláma bezpochyby je, sdělil ČTK předseda hnutí Petr Gazdík.

Pražští lidovci ve čtvrtek poděkovali ministru Hermanovi a dalším představitelům KDU-ČSL za to, že se s dalajlámou sešli. Hermana se zastal i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Řekl, že ekonomické vztahy s Čínou nevidí jako mimořádně dobré a některé firmy podle něj už litují spojenectví s Čínou. Prezident Zeman ale prohlásil v rozhovoru pro televizi Prima, že Babiš není správně informován. Čínské investice v Česku dosáhly podle Zemana 50 miliard korun. V březnu Hrad uváděl, že hodnota ekonomických dohod mezi českými a čínskými společnostmi, uzavřených tehdy v Praze, letos dosáhne 95 miliard.

Doporučujeme
nate ( 20. října 2016 22:43 )

sendrasak ( 20. října 2016 20:43 )

  Zeman potřebuje od Číny prachy na volební kampaň, jelikož Lukoil už nedá, protože je v prde.li jako celé rusko. Obchod s Čínou tvoří jenom necelé 2%,tak jaképak strachy. Omlouvat se čínským svi.ním je absurdní. Každý slušný člověk ví, že lidská práva musí být nadřazena nad ekonomickým prospěchem.

krutasbimbo ( 20. října 2016 20:36 )

inkoust ani u Kubery nevyniká

krutasbimbo ( 20. října 2016 20:25 )

inkouste, byl by lepší prezident a bez té "géňovi" partičky kašparů

krutasbimbo ( 20. října 2016 20:21 )

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa