Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Plat exministra rozdělili mezi nastupující doktory. Přidali jim tisíce

Autor: simao - 
14. října 2016
09:50

Problémy ve zdravotnictví včetně toho, jak udržet lékaře a motivovat ty nastupující, byly častým tématem předvolebních krajských debat. Recepty se nabízejí různé, s jedním neobvyklým však přišli v Boskovicích. Propustili tam exministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) a jeho plat nakonec přerozdělili mezi mladé doktory. Těm vzrostlo nástupní ohodnocení z 18 tisíc na 24 tisíc korun, jak uvádí deník Právo. Jenže samo Julínkovo propuštění dodnes vyvolává otázky.

Lékař Tomáš Julínek byl ministrem zdravotnictví od září 2006 do ledna 2009 – nahradil Davida Ratha, předsedou vlády byl tehdy Mirek Topolánek. Stejně jako expremiér, tak i exministr Julínek z vrcholné politiky vypadl.

A to i proto, že Julínek v roce 2010 neobhájil post senátora za Brno. Vystřídal ho další lékař – Jan Žaloudík (nestraník za ČSSD), který právě dnes ve 2. kole senátních voleb svůj post obhajuje. Julínek se tentokrát již o senátní křeslo neucházel. Kromě ministerstva či Senátu ho přitom stihlo i další loučení. Na jižní Moravě a poměrně nečekané.

Strasti exministra: Jeho plat prý dali mladým lékařům

Někdejšího šéfa českého zdravotnictví, který ve svém úřadu prosazoval mj. regulační poplatky, totiž na sklonku minulého roku propustili z boskovické nemocnice. „Peníze za jeho plat byly využity lepším způsobem,“ glosovala to nyní s odstupem času starostka Boskovic Hana Nedomová (ČSSD) v deníku Právo. Finance prý použili na zvýšení nástupních platů mladým lékařům.

Julínek v nemocnici působil od října 2013 do prosince 2015, ale případ stále není dořešený. Exministr míní, že byl propuštěn právě kvůli svému členství v ODS, zatímco moci se chopila ČSSD. Před Nedomovou byl boskovickým starostou Jaroslav Dohnálek z ODS.

Právě Nedomová navrhla na valné hromadě nemocnice Julínkovo odvolání. Nešlo přitom o jedinou změnu v čele boskovické nemocnice.

Odvolán byl i jednatel Dan Navrátil, který s Julínkem spolupracoval a odmítl Julínka odvolat. Navrátilův post nyní zastává bývalý senátor za ČSSD, lékař a profesor Miloš Janeček, někdejší přednosta oddělení ortopedie v Úrazové nemocnici v Brně. Pikantní na tom je, že v roce 2005 se tam stal ředitelem, odvolal jej však v září 2007 právě tehdejší ministr Julínek.

Nadbytečný náměstek, nebo politický boj?

Změny v boskovické nemocnici, kterou využívá na sto tisíc lidí ze severní části Blanenska, se přitom „upekly“ v době, kdy byl Julínek na dovolené.

„Odjel jsem na měsíc na dovolenou, týden nato odvolali jednatele bez udání důvodu. Já jsem se vrátil minulý týden z dovolené a udělali tohle. Ta výpověď je evidentně účelová, netuším, proč jsem si ji zasloužil, když je nemocnice konečně v zisku, nakupuje, vše se modernizuje a běží projekty za desítky milionů korun,“ stěžoval si Julínek po odvolání na iDnes.cz.

Julínek se proto rozhodl soudně bránit, že zrušení pozice náměstka bylo neoprávněné. „Ušetřilo se, protože jeho post náměstka pro ekonomiku a správu nemocnice byl efektivní,“ stojí si však i dnes za rozhodnutím starostka Nedomová. Nemocnice má kromě jednatele Miloše Janečka v čele dva náměstky – pro LPP (léčebně preventivní péči) a pro ošetřovatelskou péči.

Tomáš Julínek v minulosti působil ve Fakultní nemocnici sv. Anny v Brně a také v Nemocnici s poliklinikou Ivančice, kde dělal postupně primáře oddělení ARO, náměstka ředitele a v letech 1994 až 1998 i samotného ředitele. Po odchodu z vysoké politiky radil i dalšímu premiérovi z ODS Petru Nečasovi.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa