Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Viróza, vulgarity, Čína i Hitler gentleman. Zemanovi ve Zlíně sečetli přešlapy

Autor: simao, ČTK - 
6. října 2016
15:31

Prezident Miloš Zeman zakončoval ve čtvrtek třídenní návštěvu Zlínského kraje. Při posledním setkání s občany mu předhazovali nejen jeho virózu a servilitu k Číně, ale vytýkali mu i další údajné přešlapy za jeho prezidentování. Včetně toho posledního, za který je Zeman kritizován - že na Zlínsko, kde je lídrem SPO organizátor jeho cesty Vladimír Kruliš, přijel právě těsně před volbami. Prezident se bránil, že nikoho veřejně nepodporuje.

„Servilita k Číně. Zaprodaný Krteček. Ovčáček. Stabilizace společnosti. Podpora Konvičky. Spory s rektory. Pohrdání soudy. Mynář. Nejedlý. Kampaň SPOZ. Schůzka v Lánech. Hitler je gentleman. Korunovační viróza. Vulgarity z Lán. Rhodos. Odsun na řecké ostrovy. Rozdělování společnosti. Stop Zemanovi. Stop totalitě.“ To je jen část z hesel na lesu cedulí, které vítaly prezidenta Zemana ve Zlíně při setkání s občany. Proti prezidentovi totiž vyrazili protestovat místní aktivisté, kteří se mu rozhodli sečíst jeho nejrůznější údajné přešlapy za dobu, co je ve funkci.

„Již dříve jsme zvažovali, že podnikneme tichý protest v případě jeho další návštěvy města. Chtěli jsme připomenout prezidentovi jeho přešlapy. Netušili jsme ovšem, že tato návštěva bude sama o sobě dalším přešlapem,“ vysvětloval Tomáš Pasterný ze spolku Zlínská křižovatka.

Zemanovi opět vytkli jeho věrné Zemanovce

Narážel na to, že se Zeman do Zlínského kraje vydal krátce před krajskými volbami, ve kterých jako lídr Strany práv občanů (SPO) ve Zlínském kraji kandiduje Vladimír Kruliš, který coby hradní zaměstnanec organizuje celou Zemanovu cestu. Na kandidátce SPO, někdejších Zemanovců, jsou přitom i kancléř Vratislav Mynář a Zemanův ekonomický poradce Martin Nejedlý.

„Za SPO kandidují lidé z Hradu, strana spojila svou existenci právě s prezidentem. Prezidentova cesta do kraje je tak fakticky předvolební kampaň SPO s průhledným financováním z prostředků Hradu, potažmo nás občanů,“ dodal Pasterný, který však sám kandiduje v krajských volbách - je na šestém místě společné kandidátky Zelených a Pirátů nazvané Otevřený kraj.

Podobně jako on kritizují termín Zemanovy návštěvy také opoziční politici ze zlínského krajského zastupitelstva. Prezident v průběhu návštěvy kraje uvedl, že nepřijel podpořit žádnou stranu, ale vyzvat lidi k účasti u voleb.

Zeman: Dal bych vám za pravdu, ale lžete

Miloš Zeman na náměstí Míru upozornil, že je ve Zlínském kraji počtvrté. „Já zastupuji tady tu skupinku s těmi třiceti transparenty, jedná se o 30 případů, kdy si myslíte, že jste udělal nějaký přešlap,“ uvedl jeden z organizátorů a předal Zemanovi 30 otázek. „Je to forma tichého protestu. A slušného. Nejsme zastánci vyřvávání a hvízdání a házení vajíček. I mezi lidmi, co s vámi nesouhlasí, jsou různé skupiny,“ dodal.

Zeman formu protestu ocenil. „Chtěl bych jenom docela upřímně, že si vážím formy vašeho protestu. Není to vyřvávání, není to pískot, je to prostě vyjádření nesouhlasu s konkrétními postoji prezidenta republiky, které zase jiné postoje většina obyvatel podporuje. A to je v demokracii normální,“ reagoval prezident.

Hejtman Stanislav Mišák (ČSSD) dle něj může potvrdit, že během jediného setkání nevyslovil jméno jakékoli politické strany nebo hnutí, které by v krajských volbách podpořil. Jedinou výjimkou bylo jeho varování před Dělnickou stranou sociální spravedlnosti, kterou považuje za neonacistickou.

„Kalendář mých krajských výjezdů je pevně určen. A ve Zlínském kraji jsem byl přibližně před rokem touto dobou. A končím vždycky Vysočinou, abych pak mohl strávit týden dovolené na Vysočině. Příští rok jsou parlamentní volby. Kdybych se řídil vaši logikou, no tak bych zase nemohl jezdit před parlamentními volbami a tím pádem by vypadla poměrně značná část setkání s občany,“ hájil se Zeman. 

„Kdybyste mi prokázal, že vedu kampaň - a vy přece sakra víte, co to znamená slovo kampaň, na to nemusíte mít snížené rozumové schopnosti, jak jste říkal - kampaň znamená, že přesvědčuji lidi, aby někoho nebo něco volili, kdybyste mi dokázal jediné slovo, jedinou větu, tak bych vám dal za pravdu. Takto tvrdím, že lžete. Tečka,“ dodal Zeman.

Zeman si nechal udělat uprchlickou statistiku

Během setkání se zlínskými občany však debatoval i na obvyklé téma uprchlické krize. Zopakoval svůj názor, že velká většina uprchlíků nejen v Německu jsou tzv. ekonomičtí migranti, kteří nepřišli za prací, ale za sociálními dávkami.

„Můj odhad, který samozřejmě může být zkreslený, zní, že do pracovního procesu se v současné době zapojilo jenom minimum migrantů a řeknu vám statistiku, o kterou se opírám. Nechal jsem si udělat statistiku kvalifikační struktury těchto migrantů a ukázalo se, že 37 procent z nich má základní vzdělání. Říkal jsem si: No tak to není tak špatné. Ale pak se ukázalo, že ten zbytek nemá vůbec žádné vzdělání,“ říkal Zeman.

Prezident vedle toho dnes ve Zlínském kraji navštívil Experimentárium ve Střední průmyslové škole Otrokovice a multimediální centrum Filmový uzel ve Zlíně.

Závěrečná tiskovka: Volili tu Schwarzenberga, připomněl Zeman

Zeman se na závěrečné tiskovce vrátil k protestu. Ocenil jeho korektnost, upozornil, že neřekl „ani slovo, ani větu“ ve prospěch zmiňované strany, tedy SPO, jejíž jméno opět raději nevyslovil. „Přál bych si, aby forma protestu, která se objevila ve Zlíně, byla tak korektní a tak zdvořilá i v jiných městech, pokud tam tedy nějaké protesty budou,“ poznamenal Zeman.

Připomněl, že Zlín byl jediným krajským městem kromě Prahy, které v prezidentských volbách volilo jeho protikandidáta - tedy Karla Schwarzenberga. Zeman také hájil kancléře Mynáře a další své věrné, kteří kandidují ve volbách - prý nezná zákon, který by jim to zakazoval.

Hejtman Mišák nicméně přiznal, že prezidentskou kancelář oslovil kvůli možné změně termínu, protože jsou se Zemanem přátelé a tušil, že může dojít na tyto spekulace. Dostal však odpověď, že jiný termín možný není.

oldedek ( 9. října 2016 10:36 )

Míla založil svojí popularitu na rádoby rozumování stařešiny, mudrce, který i o komplexních problematikách dokáže promlouvat jakoby moudrým a prostému lidu srozumitelnými bonmoty a využívá faktu, že politická a mediální gramotnost značné části společnosti přímo vybízí k manipulaci. Jenže blbejch ubývá a ubývá a zároveň mu "značně pomáhají" ti jeho Hradní kašpárci a ta jejich "starost" o Hradního pána začíná být směšná a směšnější a směšnější...

noacojezase ( 6. října 2016 21:53 )

Udělej si nový nick bez i ať to má ten mezulán těžší.

mgrmarie ( 6. října 2016 21:41 )

A pod všemi svými nicky.

buban ( 6. října 2016 19:50 )

Pleskoni - a jím placení přispěvatelé, si zase rochní. Jen by mě zajímalo, co sečetli Zemanovu protikandidátovi - "knížeti", či co a jak spočítají tomu běsovi, který hodlá protikandidovat a do Česka přitáhnout milion čmoudů.

noacojezase ( 6. října 2016 19:32 )

Klon jsi ty a ještě k tomu ubožák.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud