Zeman vyznamená Sáblíkovou? Pro metál si přijdou režisér Kačer či velvyslankyně

Autor: val - 
6. 10. 2016
12:25

Až se 28. října budou opět na Pražském hradě předávat státní vyznamenání, chybět by u toho nemusela ani populární česká olympijská vítězka. U příležitosti oslav vzniku Československa připíchne prezident Miloš Zeman metál např. režiséru Janu Kačerovi, možná však i rychlobruslařce Martině Sáblíkové. O adeptech na státní medaile informují Lidové noviny.

Podle deníku převezme 28. října z rukou prezidenta vysoké vyznamenání režisér Jan Kačer nebo třeba velvyslankyně v syrském Damašku Eva Filipi. Jí se Zeman nedávno zastával, když hrozilo, že bude muset kvůli věku opustit svůj post.

Mezi oceněnými budou jako obvykle také sportovci. Podle LN se vyznamenání dostane gymnastce Věře Růžičkové, která zvítězila na olympijských hrách v Londýně v roce 1948. Ve hře je prý i rychlobruslařka Sáblíková, které se Zeman také zastával – když se jí nepodařilo dostat na letošní hry do Ria.

VIDEO: Za nemocnou Popelku Libuši Šafránkovou převzala vyznamenání její sestra

Video Tři oříšky od Zemana - Blesk TV

Pithart nominaci odmítl

Návrhů na jmenování dorazilo Zemanovi několik. Patří k nim například imunoložka Blanka Říhová, ředitel Masarykova onkologického ústavu a šéf senátního zdravotnického výboru Jan Žaloudík. Z veteránů by mohl vyznamenání dostat in memoriam legionář a účastník protinacistického odboje Václav Šára nebo letecký maršál RAF Karel Janoušek.

Státní vyznamenání budí jako vždy kontroverze. Nominaci letos už dopředu odmítl například astrofyzik Jiří Grygar nebo expremiér Petr Pithart. Loni byl Zeman kritizován například za ocenění agentky StB Jitky Frantové Pelikánové nebo Miroslava Tomana, někdejšího ministra zemědělství několika komunistických vlád.

Podívejte se, kdo získal od Zemana vyznamenání v minulých letech:

Vše o státních vyznamenáních 2016 čtěte zde >>>

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tgbg ( 6. října 2016 18:37 )

Jenom, aby se nám Milouš u toho vyznamenávání neposcal!

mescaIin ( 6. října 2016 18:10 )

hrdinové si snad zaslouží metály za hrdinství a ne za zásluhy

Andrej_Babis ( 6. října 2016 17:30 )

Vážení přátelé, rád bych vám moc poděkoval za aktivní účast v našem projektu Chceme lepší Česko. Projekt vás zaujal víc, než jsem doufal. Je vás přes 24 tisíc, kteří jste se stali jeho součástí. Sdíleli jste s námi přes 430 tisíc odpovědí a 5,5 tisíce vašich vlastních návrhů a názorů. Díky vám máme ještě lepší a autentičtější představu o tom, co potřebuje naše země, váš kraj, město či vesnice. I díky vám se nám podařilo připravit krajské programy, které povedou ke kvalitnějšímu životu ve všech koutech naší země. Za dobu, co jsme ve vládě, se ukázalo, že řídit finance jako firmu funguje. Posíláme krajům nejvíc peněz v historii. Teď je důležité, aby je současní hejtmani neprošustrovali. Tyto peníze musejí jít především na lepší dopravní dostupnost, kvalitnější zdravotnictví a sociální služby. Budu moc rád, když v krajských volbách tento víkend 7. a 8. října podpoříte naše kandidáty. Jsou to profesionálové, kteří jsou úspěšní v reálném životě, a ne žádní papaláši. Zároveň vás chci ubezpečit, že v projektu Chceme lepší Česko s vámi i nadále počítáme a brzy se na vás obrátíme s dalšími tématy. Díky moc za vaši podporu. Andrej Babiš

mescaIin ( 6. října 2016 15:45 )

Miloš Zeman

Zobrazit celou diskusi
Další videa