Zemřel slovenský exprezident. Kováčovi selhalo srdce

Autor: ČTK - 
5. 10. 2016
21:30

Ve věku 86 let dnes zemřel bývalý slovenský prezident Michal Kováč. Uvedl to mluvčí tamního ministerstva vnitra Petar Lazarov. Kováč, který byl prvním prezidentem samostatného Slovenska po rozpadu československé federace v roce 1993, byl minulý týden hospitalizován.

"Navzdory úsilí lékařů (exprezident) zemřel krátce před 20:00 na selhání srdce," uvedl Lazarov.

Kováčovo funkční období v letech 1993 až 1998 poznamenaly spory s tehdejším autoritářským premiérem Vladimírem Mečiarem. V roce 1995 byl Kováčův syn zavlečen do Rakouska; z únosu byla podezřelá slovenská tajná služba. Vyšetření případu brání amnestie, které v roce 1998 udělil Mečiar, jenž vykonával i některé pravomoci hlavy státu. Před rozdělením Československa Kováč zastával post předsedy Federálního shromáždění.

"Odešel první prezident moderního slovenského demokratického státu. Pan Michal Kováč byl prezidentem ve složitém období, kdy se sváděl bezohledný a doslova surový zápas o vnitřní charakter a budoucnost Slovenské republiky na mapě Evropě a světa," uvedl v reakci na Kováčovo úmrtí nynější prezident Andrej Kiska. Za politováníhodné označil, že se Kováč nedožil justiční spravedlnosti za únos svého syna.

"S lítostí jsem přijal zprávu o úmrtí prvního slovenského prezidenta. Spojovali nás vynikající mezilidské vztahy - profesionální i osobní," napsal v prohlášení premiér Robert Fico, jehož strana v minulosti nepodpořila ve sněmovně návrhy na zrušení zmíněných Mečiarových amnestií.

Kováče léta trápila Parkinsonova choroba. Minulý pátek přivolala k exprezidentovi záchranku jeho opatřovatelka kvůli zvýšenému pulsu a problémům s dýcháním. Po převozu do nemocnice a po zhoršení stavu ho lékaři uvedli do umělého spánku. Na začátku týdne se Kováčův zdravotní stav zlepšil, byl při vědomí a dýchal sám. V úterý se ale jeho stav opět zhoršil.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
rentierskej ( 7. října 2016 10:51 )

tak je hezké, že jsi hrdý slovák; (jen škoda, že nakonec sám neumíš napsat alespoň něco z toho, CO tedy pro slováky právě kováč udělal). ale tak co už... tak VIVAT SLOVAKIA!

ccir ( 7. října 2016 00:58 )

Veľmi veľa!

rentierskej ( 6. října 2016 13:43 )

já ti to neberu, ale KONKRÉTNĚ, co udělal tedy pro slováky tak významného? (já jsem nechtěl znevažovat jeho smrt; jen ho vnímám jako "politickou loutku," která se nijak ZVLÁŠŤ zajímavě nezapsala do dějin). a co se týká českých presidentů, tam bych si našel, kdo a co dokázal. (ale o těch článek není).

ccir ( 6. října 2016 02:09 )

Hej, prezident moderného demokratického štátu a nie len akýsi predseda akejsi vo svete neznámej oblasti toho bývalého a už nebohého unitárneho štátneho celku! To ostatné ti nebudem komentovať, zdá sa však že Tebe sa vtedy neušlo asi nič a tak máš takýto názor. Aj to je názor. Netreba ťa tu zaň ponižovať. Platí však jedno;každý je si svojho šťastia strojca sám ... Slovensko tiež ... A dnes má práve najmä u vás v Česku výročie heslo - Pravda a láska víťazí nad lžou a nenávisťou ... Skús teda tú druhú časť toho hesla čo máš asi podľa Tvojho príspevku v svojom vnútre zameniť za tú prvú časť hesla a bude sa ti žiť lepšie a ľahšie, uvidíš.

ccir ( 6. října 2016 01:57 )

Bol veľmi významným slovenským prezidentom a pre samostatné Slovensko v jeho ťažkých začiatkoch urobil veľmi veľa, ďaleko viac ako všetci prezidenti samostatného Česka až dodnes pre Česko!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa