Minimální mzda stoupne: Od nového roku poskočí na 11 tisíc

Minimální mzda roste, od nového roku stoupne na 11 tisíc. (ilustrační foto)
Autor: ČTK, val - 
5. 10. 2016
10:59

Od příštího roku vzroste minimální mzda o 1100 korun. Nově tak bude činit přesně 11 tisíc. Rozhodla o tom ve středu vláda na základě dohody se sociálními partnery. Pracující za minimální mzdu tak budou pobírat 66 korun na hodinu. Přijatý návrh zároveň ruší zvláštní sazbu minimální mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem. Bude tak platit jedna sazba minimální mzdy pro všechny zaměstnance.

„Pracovat se musí vyplatit. (Minimální mzda) by měla růst i v budoucnu,“ uvedl v pondělí Sobotka na Twitteru. Minimální mzdu pobírá zhruba 3,2 procenta zaměstnanců, což je 115 000 lidí. 

Po zvýšení dosáhne minimální mzda přibližně 38,2 procenta průměrné mzdy. Náklady podnikatelů na zvýšení minimální mzdy z 9900 korun na 11 000 korun měsíčně budou činit zhruba 3,5 miliardy korun. Ve státní sféře to bude 610 milionů korun. Podle vládní analýzy by tyto náklady při současné hospodářské situaci neměly představovat riziko propouštění a nárůst nezaměstnanosti. 

Odbory žádají ještě vyšší růst, a to o dalších 500 korun. Zaměstnavatelé jsou proti. Premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka už dříve uvedl, že vláda bude usilovat o další růst.

Státní kasa krvácí, bouří se opozice

Proti dalšímu růstu minimální mzdy je Svaz průmyslu a dopravy. Zaměstnavatelé pro zvyšování minimální mzdy žádají jasná pravidla, aby firmy předem věděly, jaké budou náklady. Zvyšování minimální mzdy nutí firmy zvednout i ostatní tarify a přidat také dalším pracovníkům. Tlak na základní složku pak zmenšuje pohyblivou motivační část, podotkl už dřív šéf svazu Jaroslav Hanák.

A nesouhlasí ani Hospodářská komora. „Další zvýšení minimální mzdy může poškodit zaměstnavatele i zaměstnance. Je potřeba minimální mzdu odpolitizovat!“ vzkázal vládě její prezident Vladimír Dlouhý.

Ozvala už se také opozice. Už aby byly volby, uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala. Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Adamové z opatření kabinetu z poslední doby krvácí státní kasa.

Odbory žádají v kampani Konec levné práce, aby minimální mzda stoupla na 11 500 korun. „Pracovat a pobírat minimální mzdu u nás znamená být pod hranicí chudoby, to je naprosto neakceptovatelné,“ uvedl nedávno předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Nižší minimální mzdu než v Česku má ze států EU pouze Litva, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko, uvedl Sobotka v tiskové zprávě s tím, že rozhodnutí vlády posune stát směrem k vyspělejším ekonomikám.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tgbg ( 5. října 2016 16:33 )

Minimální mzda 11 000 Kč. Komunističtí lumpové se neštítili dávat platy 800 Kč a důchody 200 Kč.

Bocian ( 5. října 2016 16:32 )

To by se muselo snížit obrovské množství důchodů hlavě většině bývalých vrcholových politiků. (Dyba, Kočárník, Klaus, Ježek, atd..........

zdenek43 ( 5. října 2016 12:55 )

- Minimální mzdu, na jejímž zvýšení pro příští rok se v pondělí nedohodli zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů, pobíralo v loňském roce podle dostupných údajů zhruba 115 000 zaměstnanců, tedy 3 %. 115 000 x 95 korun ....... 15000*95=10.925.000 10925000*12=131.100.000 no vidite ........ jak lze vysat prachy od .....Uklízeči v provozovnách osobních služeb,Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních,Číšníci a servírky,Pracovníci ostrahy, strážní,Pomocníci v kuchyni,Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů,Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur,Vrátní,uklízeči a pomocníci v hotelích, průmyslových a jiných objektech,Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech, a zase pod oblbovacima heslama typu ......„Kdo pracuje osm hodin denně, nesmí být chudý.. ....uvedla ministryně Michaela Marksová (ČSSD) na svém profilu na Facebooku.

zdenek43 ( 5. října 2016 12:34 )

Zvýšení minimální mzdy zaplatí nejchudší zaměstnanci Minimální pojistné zaměstnanců - ať už pracují na celý úvazek nebo třeba méně - se totiž podle § 3 zákona o pojistném na zdravotní pojištění počítá z minimální mzdy. Pojistné činí 13,5 %. Zvýšení minimální mzdy o 700 Kč měsíčně tedy vynutí zvýšení odvodu pojistného těch, kteří pracují na méně, než na plný úvazek a legálně tedy za méně, než za minimální mzdu. O 94,50 Kč měsíčně. Všimněme si, že tato změna zasahuje výhradně zaměstnance, ne osoby samostatně výdělečně činné (podnikatele). Jejich minimální měsíční vyměřovací základ je totiž polovina průměrné mzdy v ekonomice - tedy vyšší než je minimální mzda. Proč to ale vláda dělá, když alespoň její ekonomicky vzdělaní členové musejí vědět, že tím dále znevýhodňují málo kvalifikovanou práci? Jako by nestačily daně, které konkurenti zaměstnanců (stroje či dodávky např. zahraničních firem) za svůj výkon platit nemusí. Dělá to proto, aby z těch nejchudších zaměstnanců získala větší daňový výnos, konkrétně pro systém zdravotního pojištění, který nespravuje stát, ale tzv. zdravotní pojišťovny. (v praxi jde spíš o jakési další finanční úřady)

11karel11 ( 5. října 2016 11:53 )

I dospělým dětem to ubližuje, když jejich tata se tahá veřejně s takovou courou. Slováčkovi patří nakopat do pr......

Zobrazit celou diskusi
Další videa