Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Poslanci stanovili nejvyšší cenu volebních kampaní. Chovanec vytáhl Jančuru

Autor: ČTK, val - 
6. září 2016
19:24

Na kampaň pro sněmovní volby budou moci strany vyčlenit maximálně 90 milionů korun, u prezidentských voleb bude strop činit 50 milionů. Novelu v tomto znění v úterý odsouhlasili poslanci. Zároveň přijali některá upřesnění, která jim doporučili senátoři. Zákon tak míří rovnou k prezidentu Zemanovi.

Senátní úpravy mají zabránit tomu, aby se do limitů na kampaň započítaly i ty náklady, které vynaložil jiný subjekt než kandidát nebo strana, za kterou kandiduje. Hrozilo by totiž, že by se do těchto limitů započítávala i negativní kampaň vedená proti těmto stranám, upozornil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Připomenul přitom kampaň, kterou proti němu rozjel podnikatel Radim Jančura na svých autobusech.

Koalice se s opozicí ve Sněmovně přesto přes hodinu přela o to, zda nová pravidla budou v praxi skutečně účinná a nebude je možné obcházet. Podle Marka Bendy (ODS) například není zřejmé, zda se do limitu bude započítávat i dodatečné uhrazení dluhu za kampaň prezidentského kandidáta, jako tomu bylo u pozdějšího ministra financí Jana Fischera.

Vizualizace autobusů Student Agency Vizualizace autobusů Student Agency | Student Agency

Nová pravidla podle Martina Plíška (TOP 09) nepamatují ani na případy, kdy kandidující politici budou vystupovat v reklamních spotech, jako tomu bylo v případě předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a Vodňanského kuřete. ODS se marně pokoušela projednávání normy alespoň o týden odložit a sporná místa vyjasnit. Sněmovna by nicméně nemohla novelu vrácenou Senátem jakkoliv upravit. Musela ji pouze schválit, pokud chtěla dosáhnout jejího přijetí, neboť na znění volebních zákonů se musejí podle ústavy dolní a horní komora shodnout.

Zákon počítá s tím, že v případě voleb do Sněmovny bude moci každé kandidující uskupení za kampaň utratit maximálně 90 milionů korun. V případě krajských voleb má být limit stanoven na sedm milionů korun na kraj. Kandidáti na senátora by podle návrhu nesměli dát za kampaň více než 2,5 milionu korun. Padesátimilionový strop pro evropské volby by nadále měli dodržovat i kandidáti na prezidenta.

Schůze Poslanecké sněmovny 6. září v Praze. Zleva místopředsedové Sněmovny Jan Bartošek a Jaroslava Pokorná Jermanová, předseda Jan Hamáček a místopředseda Vojtěch Filip. Schůze Poslanecké sněmovny 6. září v Praze. Zleva místopředsedové Sněmovny Jan Bartošek a Jaroslava Pokorná Jermanová, předseda Jan Hamáček a místopředseda Vojtěch Filip. | ČTK/Michal Krumphanzl

Zavedení limitů se nebude týkat komunálních voleb ani voleb do zastupitelstva hlavního města Prahy, byť plní roli krajského zastupitelstva. Limity budou mít ale také nekandidující osoby, a to podle senátní verze 1,8 milionu korun u voleb do Sněmovny a nejvýše 50 000 korun na senátní obvod u voleb do horní komory. Musely by se také zaregistrovat u nově vznikajícího Úřadu pro dohled nad hospodařením stran.

Norma má také zvýšit stranám pro sněmovní a evropské volby volební kauci, tedy příspěvek politických stran státu na volební náklady, a to z 15 000 na 19 000 korun. Ministerstvo vnitra to zdůvodnilo inflací. Novela počítá také s povinným zřízením transparentních volebních účtů a podřízením dohledu nad hospodařením stran zmíněnému úřadu.

hejhej ( 7. září 2016 16:21 )

Jančura socanům nemůže pomoci. Nezapomínáme na : církevní restituce - podvod před volbama, zlikvidování ÚOOZ, aby se zametly stopy zlodějským politikům, tahání přivandrovalců proti vůli občanům, zvýšování platů sobě - důchodcům jen 40,-Kč a ještě mno dalších důvodů, proč ČSSD nevolit. Kampaň k zblití. Dnes při projíždění Ostravou jen 2 plakáty k smíchu nebo pláči?: komunistický kandidát - vyžraný jako prase, kandidát , snad i nynější hejtman ještě více vyžranější.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa