Babišova evidence za dveřmi a firmy bez pokladen: Hospodští odkládají přípravy

Autor: simao, ČTK - 
11. srpna 2016
12:07

Na hotely a restaurace se v první fázi spuštění bude vztahovat systém EET, který vehementně ve Sněmovně prosazoval Andrej Babiš (ANO), až se dočkal úspěchu. Hoteliéři a hospodští však zatím připraveni nejsou. Jen 7 % z nich v průzkumu uvedlo, že mají pokladny na EET nachystané. Řada z nich se navíc kýžené změny chystá realizovat na poslední chvíli.

Necelé čtyři měsíce před spuštěním elektronické evidence tržeb (EET) ještě nemá přes 80 procent stravovacích a ubytovacích podniků pokladní systém kompatibilní s EET.

Dvě třetiny z nich hodlají na nový pokladní systém přejít až na poslední chvíli, tedy v listopadu. Vyplývá to z průzkumu, který provedla agentura TNS Aisa na vzorku 600 podniků mezi 4. a 9. srpnem. Objednala si jej firma Eet1, která v srpnu vstoupila na trh pokladních systémů.

Téměř čtyři měsíce po schválení zákona o evidenci tržeb uvedlo 84 procent ze všech dotázaných provozů, že ještě nemají systém pro EET. Jen 7 procent z nich potvrdilo, že jsou jejich pokladny na zavedení EET skutečně připraveny.

Dvě třetiny z restauratérů bez EET plánují nechat pořízení systému na poslední chvíli. V letní sezoně se totiž nechtějí touto novou povinností zabývat. Zbylá třetina restauratérů hodlá řešit otázky EET v horizontu příštích týdnů či několika měsíců.

„Pozdní nákup systému může přinést nemalá rizika, protože i přes jejich uživatelskou jednoduchost by jej měly podniky otestovat v ostrém provozu. Od 1. prosince budou zodpovědní i za to, že jejich zaměstnanci ovládání nezvládnou,“ uvedl zástupce Eet1 Karel Hamr.

Mezi respondenty průzkumu byli zástupci malých a středních podniků z pohostinství z celé České republiky. V drtivé většině šlo o provozy o velikosti do 24 zaměstnanců. Nejvíce respondentů bylo z Prahy (12 procent), zbylé kraje a okresy byly zastoupeny rovnoměrně.

EET bude spuštěna od 1. prosince, v první fázi se bude tato povinnost vztahovat na hotely a restaurace. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Vláda si od zavedení EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice nové opatření ostře kritizuje a tvrdí, že EET zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

VladimirSedovsky ( 12. srpna 2016 15:07 )

Zde je další důkaz toho, jak je EET nesmyslná. Jsem rád, že TOP 09 na tuto nehoráznost dlouhodobě upozorňuje a kritizuje ji. Je to šmírovací systém, který nezaručuje lepší výběr daní! http://www.top09.cz/proc-nas-volit/fakta-a-argumenty/proc-nezavadet-elektronickou-evidenci-t rzeb-18044.html

zdenek43 ( 12. srpna 2016 09:53 )

Podaří se paskvil zastavit? ANO?? JEN KDYZ ve Volbach 20016 a hlavne ve Volbach 2017 NEVYHRAJI - soudruzi-pratele z CSSD + soudurzi-StBaci z ANO2011 a samo panbickari? z Narodni fronty KDU-CSL a jeste soudruzi-komuniste KSCM... JAK JEDNODUCHE Stejně tak je zřejmě protiústavní, když už byly přímo v zákoně od povinnosti online evidence trvale osvobozeny některé typy podniků, a to mnohdy dokonce bezdůvodně (např. mnohé společnosti na finančních trzích, hromadné dopravní prostředky či veřejná WC), a jiné byly osvobozeny alespoň dočasně. Vláda chce totiž vyzkoušet fungování svého příslušného informačního systému jen na některých pokusných odvětvích (jako jsou restaurační a ubytovací služby či následně obchody), avšak v ostrém režimu z hlediska pokusných podniků (na rozdíl od projektu elektronických zdravotních knížek IZIP, který byl Všeobecnou zdravotní pojišťovnou za vlády Petra Nečase testován pouze nanečisto ve dvou krajích). Věřme tedy, že se Asociaci podnikatelů a manažerů podaří přinejmenším odložit, či pozastavit účinnost tohoto paskvilu z dílny ministra financí Andreje Babiše schváleného všemi přítomnými poslanci za ČSSD, ANO a KDU-ČSL a také menšinou poslanců zvolených za Úsvit. Nadějí by také byla případná jiná vláda, protože ODS se staví proti jakýmkoli registračním pokladnám (a nepodpořila tedy ani „online pokladny“), koalice TOP 09 ‑ STAN také byla proti „online pokladnám“ (byť předseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek v minulosti jako předseda KDU-ČSL podpořil v rámci koaličního kompromisu registrační pokladny) a KSČM je v této otázce rozdělená (avšak nakonec žádný její poslanec nepodpořil současnou verzi „online pokladen“).

zdenek43 ( 12. srpna 2016 09:44 )

Ministerstvo financí počítá s online evidencí spropitného. Povinnost online evidovat spropitné (dýško, tringelt, tuzér, všimné, diškreci, bakšiš) byla Ministerstvem financí, které Zákon o evidenci tržeb předkládalo, nařízena od počátku.Tato povinnost jednak ze zmíněného zákona vyplývá, protože spropitné je tržba, jednak je uvedena také v důvodové zprávě k zákonu, což je jakýsi výklad zákona ze strany předkladatele, aby byl v případě pozdějších nejasností zřejmý jeho záměr. Ministerstvo financí však mění názory. V důvodové zprávě tvrdí, že spropitné bude např. v restauracích povinně evidováno online jedině v případě, že zůstane majiteli restaurace (zaměstnavateli číšníků). Stejný názor zopakovalo pro Skutečnosti také Generální finanční ředitelství (po Ministerstvu nejvyšší orgán daňové správy). Podle něj tedy spropitné vyplacené zpátky číšníkům dokonce není zahrnováno ani do obratu pro účely zjištění, zda podnikatel (číšníkův zaměstnavatel) nepodléhá povinné registraci k DPH. Jsou tak znevýhodňováni podnikatelé, kteří nabízejí svým zaměstnancům raději stabilní mzdu než proměnlivé odměny ve formě spropitného. Lze připustit i logický výklad, že se spropitné stává součástí tržeb vždy a až následně se případně z podnikových tržeb odečítá jakožto mzdový náklad, pokud je vyplaceno číšníkům. To by znamenalo, že spropitné bude muset být evidováno online vždy. Konečné rozhodnutí závisí na výkladu daňového práva a nesouvisí se Zákonem o evidenci tržeb. Velkým překvapením však bylo, když přišly v červenci 2016 Hospodářské noviny s novým výkladem příslušné náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, kde se přiklonila k názoru, že spropitné (zaplacené v hotovosti) bude muset být evidováno vždy. Jen o několik dní později však Ministerstvo financí pro Echo24.cz uvedlo, že pokud spropitné jakožto součást mzdy vyplácejí zákazníci rovnou číšníkům, evidovat se nebude. I v takovém případě sice podle oficiálního výkladu daňového práva podléhá zdanění (jakožto součást mzdy), avš

pepazdp ( 11. srpna 2016 22:21 )

zednik, žvaň tu za sebe, ty lide blbej zvyklej.Já se od Babiše ojeb@´vat nenechám. Kdo chce moc, nemá nic. Já už daně platím jinde, jako spousta dalších. Neušetřím na tom, o to mi ani nejde, ale bordelstát vedenej gaunerem Babišem si moje daně nezaslouží.

zednik ( 11. srpna 2016 21:43 )

Lid je zvyklý, to neřeš. Řeš svoje EET . Teď odrbe ještě tebe . Předtím ti blaho státu a lidu na srdci neleželo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud