Babiš školil Vietnamce o účtenkách. V Sapě ho ostříhali za 50 korun bez ní
Přínosy a úskalí elektronické evidence tržeb a nových účtenek přišel vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) vysvětlovat početné vietnamské obchodnické komunitě do pražské tržnice Sapa. Ještě před tím se ale nechal u místní kadeřnice ostříhat, stálo ho to 50 korun. Poradil jí proto, ať zdraží.
Česko má třetí největší vietnamskou komunitu v Evropské unii. Více Vietnamců žije už jen ve Francii a Německu. Řada z nich se v Česku živí jako podnikatelé a obchodníci. I jich se tak postupně už od prvního prosince letošního roku dotkne zavedení elektronické evidence tržeb (EET).
„Vietnamci jsou součástí našeho života. Jsou extrémně pracovití, vstřícní a milí,“ lichotil vicepremiér Andrej Babiš (ANO) několika stovkám Vietnamců, kteří na konferenci o EET přišli. Komunitě také slíbil, že se okamžitě začne angažovat v zavedení přímé linky z Prahy do Vietnamu. „Zjistil jsem, že žádné přímé spojení není. Hned zavolám šéfovi Aeroholdingu, aby na tom začal pracovat. Dal jsem to sám sobě za úkol,“ přislíbil veřejně Babiš.
Podle předsedy Svazu vietnamských podnikatelů žádné zásadní problémy pro restauratéry ani prodejce na tržnicích nenastanou. „Každý začátek je těžký, ale ve spolupráci s ministerstvem financí to zvládneme,“ řekl Blesk.cz Pham Thanh Long.
Ani Andrej Babiš žádné specifické komplikace s Vietnamci v souvislosti se zaváděním EET nečeká. „Češi mají občas názor, že Vietnamci neplatí daně. Není to pravda,“ komentoval názory, že vietnamští trhovci se vyhýbají nejen placení daní. Sám Babiš to o nich ostatně jednou na půdě Sněmovny prohlásil. Pak se za svůj výrok omluvil.
Podívejte se na komentář vicepremiéra Babiše i Pham Longa:
Babiš vyrazil za Buddhou i za holičem
Ještě před začátkem konference se vicepremiér a šéf státní kasy prošel největší vietnamskou tržnicí v Česku. „Jsem v Sapě poprvé a je to neuvěřitelné. Podíval jsem se do takového malého buddhistického chrámu, který tady mají, dokonce jsem se nechal ostříhat. Chodím normálně v Průhonicích, ale tam musím vždycky čekat a tady mě vzali hned. Stálo mě to jen padesát korun. Normálně platím 380,“ rozpovídal se Andrej Babiš o návštěvě tržnice.
Prozradil také, že účtenku od kadeřnice nedostal, ale jí by se EET mělo dotknout až v roce 2018. „Poradil jsem jí, ať zvedne tarif, že je to hrozně levné,“ dodal vicepremiér. Nakonec zvládl Babiš i tradiční vietnamskou polévku pho.
Vietnamští obchodníci jsou s EET smířeni... A neumí česky
Blesk.cz se také vydal do obchodů v tržnici Sapa, aby zjistil, zda jsou podnikatelé skutečně na on-line pokladny připraveni a zda vůbec ví, co je čeká.
Kromě tradiční odpovědi „neumím česky“ obchodníci nejčastěji krčili rameny s tím, že jde o zákon a oni ho musí dodržovat. „I kdyby EET nebylo, měli bychom účtenky vydávat. Máme vše připraveno, ale je to zbytečné. Bude to pro nás složitější a přibude administrativa,“ komentoval nadcházející změny Chung Ke Quang.
O několik metrů dále ale jeden z obchodníků neví, co všechno bude zavedení EET znamenat. „Co k tomu říct, budeme to zkrátka muset dodržovat. Moc informací o tom nemám,“ přiznal Le Minh Tung.
Podívejte se na fotografie z Babišovy návštěvy tržnice Sapa:
A největším faulem EET prý je NEZAJIŠTĚNOST DAT. Ta nahrává velkým hráčům, kteří snadno najdou cestu k zjištění podrobných informací o konkurenci... Oligarcha Babiš likviduje střední třídu a buduje OLIGARCHOSTÁN. Mrkněte se na 100 nejbohatších Čechů, minimálně třetina z nich jsou bývalí kádři PZO, KSČ a StB. Těm to nepochybně vyhovuje.