Kadeřnice a cukráři, pozor: Evidence tržeb se už brzo dotkne i vás

Autor: ula - 
5. srpna 2016
17:12

Start elektronické evidence tržeb (EET) začne v prosinci a odborníci radí, aby se již ti, kterých se první vlna týká, začali chystat. Mělo by jít zatím hlavně o hoteliéry a provozovatele restaurací. Na řadu ale mohou ještě před Vánoci přijít například i takové kadeřnice.

Vše závisí na tom, jaké služby kadeřnice poskytuje. Pokud pouze pečuje o vlasy, může si ještě počkat – spadá totiž do 4. fáze. Pokud prodává vlasovou kosmetiku či jiné produkty, už se jedná o maloobchodní prodej a v tom případě je třeba se připravit na druhou fázi.

„Zvláštní pozornost by EET měly věnovat kadeřnice, které svým zákazníkům účtují nápoje či drobné občerstvení. Jde o gastronomické služby a ty budou muset být elektronicky evidovány již od 1. prosince, i když jde jen o doplňkovou činnost,“ upozorňuje Michal Wantulok, manažer pro vnější komunikaci společnosti Dotykačka.

Cukráři by měli také zpozornět

Cukráři, podnikatelé ve výrobě, spadají do třetí fáze EET, která je účinná od března 2018. Přesto budou muset také evidovat tržby už od letošního prosince, pokud prodávají zboží, které zákazníci zkonzumují rovnou na místě.  Půjde tedy o výrobny, které zároveň fungují i jako klasická cukrárna.

V druhé fázi pak do evidence přibudou tržby za prodej jiných než vlastních výrobků – například dárkových košů, lahvového vína apod.

Podívejte se, do jaké fáze spadáte:

Fáze EETFáze EET | www.jaknaetrzby.cz

Jak je to s hotely?

Hotely z hlediska zařazení do konkrétní fáze EET představují speciální kategorii. Je obecně známé, že jejich provozovatelé budou muset hned v první fázi začít evidovat své tržby za ubytování.

Hotely však mnohdy poskytují široké spektrum doplňkových služeb, na které se vztahují až pozdější fáze EET. „Pokud hotel nabízí pouze ubytování, případně restaurační služby, veškeré tržby bude evidovat již v první fázi. Součástí hotelu však může být obchod se suvenýry. U něj je možné tržby evidovat později, od března 2017. Speciální kategorií jsou kadeřnické, kosmetické či masážní služby, u nichž se bavíme o čtvrté fázi,“ vysvětluje Wantulok.

Rozdělení do jednotlivých fází určují závazné termíny, od nichž je elektronická evidence tržeb pro podnikatele povinná. Pokud byste evidovali služby později, bylo by to porušení zákona. Proto je lepší si zjistit, do jaké fáze přesně spadá vaše podnikání.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

djaba ( 6. srpna 2016 21:56 )

Pane chytrý,internet tam má a o tu okurku ho marně prosím léta .Asi proto , že není ODEESÁCKÝ kritik všeho .

djaba ( 5. srpna 2016 21:27 )

Zajímavé ,můj oblíbený trafikant má registračku už několik let .Nejenže má přehled o tom co prodal a další údaje a ví kolik by měl mít v kase peněz .Říká - když koupím v marketu jednu okurku , taky dostanu účtenku .A mnohých restauracích dostávám po léta natištěný účet s přesným výpisem jídel či nápojů a ne mazanici s čárkami .Tak o co jde ?

zednik ( 5. srpna 2016 20:04 )

A to jako má být omluva pro to, že tedy může krást? Krácení plateb daní není nic jiného než krádež.

fortun ( 5. srpna 2016 19:50 )

podnikej raději ty , ať máš na můj důchod troubo

Samo ( 5. srpna 2016 19:34 )

Je to proto, že Babiš umí optimalizovat daně, aneb co by jste chtěli po žábě co sedí na prameni. Sám si nechá uzákonit dotace pro své firmy, sám si je vyplatí a sám si je zdaní. Pak je jasné, že Agrofert měl v roce 2015 o 40% vyšší zisk, byl na 3. místě co se týká tržeb, ale protože umí optimalizovat daně, tak v odvedených daních v první desítce nenajdete a daně za něho musí odvést drobní živnostníci a řemeslníci v rámci EET. Nic bych mu neodvedl i za cenu, že bych musel skončit s podnikáním.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud