Učitelům stoupnou tarify o šest procent, míní vláda. Peníze přidá i úředníkům

Učitelé by si podle vlády měli polepšit až o osm procent na svých platech. Odbory ale požadují 10procentní navýšení.
22. 6. 2016
16:10

Vláda se shodla na navýšení peněz na platy učitelů od příštího roku o osm procent, platové tarify by měly stoupnout o šest procent. Uvedl to na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Peníze na platy dalších státních zaměstnanců se podle Sobotky zvýší o pět procent, přičemž v tarifech se zvýšení projeví o čtyři procenta.

„Když roste ekonomika, musí se to projevit i v životní úrovni lidí a kvalitě veřejných služeb. Nejvíce dostanou učitelé, školství je prioritou vlády,“ sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Vláda se na svém jednání vrátila k návrhu rozpočtu na příští rok, který připravuje ministr financí Andrej Babiš (ANO) se schodkem 60 miliard korun. Prioritami rozpočtu mají být zdravotnictví, učitelé a věda.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) minulý týden uvedla, že v novém návrhu státního rozpočtu, který ministerstvo financí předložilo na jednání koaliční rady, je pro školství ve srovnání s původním návrhem sedm miliard korun navíc. Na dnešním jednání ale chtěla Valachová předložit i návrh na desetiprocentní navýšení, které požadují školské odbory.

Vedle toho také požadovala, aby se vláda vyjádřila ke strategii do dalších let. Učitelům by mohla zajistit perspektivu dalšího růstu výdělků.

Debaty o rozpočtu budou pokračovat i během léta. Vláda musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září.

anka ( 23. června 2016 01:01 )

ucitele si zaslouzi kazdou korunu, kterou dostanou....

flesch2z ( 22. června 2016 19:37 )

zvyšte min. mzdu a důchody taky o 6% a bude ok. Pokud to neuděláte, pak zdravotnictví a školství okrádá důchodce a pracující občany za min. mzdu!! Ále, co se rozčilovat, stejně ČSSD půjde do kytek.

plysovykozisek ( 22. června 2016 19:28 )

 *** učitelům zvyšovat plat. A dělníci budou mít stejný houby co předtím. Spíš ubrat by měli blbečkům.

krdassaneda ( 22. června 2016 19:07 )

Ty musíš na úřadech trávit většinu svého života, když to víš tak přesně.

bobobo ( 22. června 2016 18:59 )

úředníkpm?To znamená těm neochotným,zapšklým a drzým ženským,co sedí za stolem a jdou proti občanovi?Na to peníze jsou?Vždyť se tam jen popíjí a nejen káva,práce mají tak na hodinu,zbytek prodiskutují a běda je vyrušit.Výsměch lidu to je !!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa