Sobotka mění důchody. Vláda je bude moci zvyšovat bez ohledu na zákon

Autor: ČTK, zst - 
17. února 2016
11:50

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) posílá do sněmovny návrh, který má kabinetu umožnit zvyšovat penze víc, pokud by valorizace podle pravidel zákona měla být hodně nízká. Důchody by ale mohl ročně zvedat maximálně o 1,7 procenta. Penzisté by vyšší částku dostávali vždy od ledna jako dosud.

Na úpravě pravidel valorizace se dohodla v prosinci koalice. Aby změna začala platit, musí ji schválit zákonodárci a podepsat prezident. „Měníme pravidla zvyšování důchodů. Vláda bude moci svým rozhodnutím valorizovat penze více, než jí zákon umožňuje dnes,“ uvedl ke středečnímu rozhodnutí kabinetu předseda vlády.

Zvyšování důchodů v řádech desetikorun považuji za výsměch lidem, kteří celý život pracovali a odváděli peníze do důchodového systému, proto si zaslouží důstojné podmínky,“ uvedla k tomu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Podobný návrh jsem nesla na vládu už v loňském roce a jsem opravdu ráda, že tentokrát se podařilo v koalici najít shodu,“ připomněla v tiskové zprávě.

Podle zákona se důchody v Česku zvyšují vždy na začátku roku, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele byly ale za poslední období nízké, takže penze letos rostly v průměru jen o 40 korun měsíčně. Vláda kvůli tomu pak navrhla dát důchodcům jednorázový příspěvek 1000 korun, sněmovna schválila nakonec 1200 korun. Penzisté je dostávají teď v únoru. Pokud by kabinet přidal o 1,7 procenta, odpovídalo by to částce skoro 200 korun.

Návrh se ale nelíbí opozici. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury jde o populismus, který překonal i Jiřího Paroubka.

Podle TOP 09 zase vláda vůbec neřeší, kde na větší důchody vezme peníze. „Dnešní třicátníci ostrouhají,“ myslí si místopředsedkyně strany Markéta Adamová.

Průměrný důchod v Česku? 11 tisíc

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňského září starobní, invalidní a pozůstalostní důchod pobíralo 2,86 milionu lidí. Starobní penzi dostávalo 2,37 milionu žen a mužů. V průměru měli 11 334 korun. Důchodový účet skončil loni se schodkem 33,6 miliardy korun. Na penze se vyplatilo 385,5 miliardy a vybralo 351,9 miliardy korun.

Kabinet by podle návrhu novely měl mít možnost zvýšit penze až o 1,7 procenta, pokud by ceny a mzdy v Česku nerostly a valorizace by měla být nízká. Podle odhadů ministerstva práce by vláda ale nejspíš po opatření do roku 2020 sáhnout nemusela. Důchody by se měly díky růstu výdělků zvedat asi o 200 až 300 korun, uvedl resort v podkladech pro vládu.

Podle autorů návrhu by si zvýšení penze o 1,7 procenta vyžádalo další výdaje ve výši 0,3 procenta HDP. V loňských hodnotách to odpovídá zhruba 14 miliardám korun. Změna valorizace by se neměla týkat jen penzí, ale i příplatků k důchodu. Zákon by měl podle plánu začít platit v srpnu, aby se podle něj mohlo postupovat už pro příští rok.

Zásadně proti návrhu se postavila Česká národní banka. Podle ní nynější pravidla odrážejí růst životních nákladů i vývoj ekonomiky. Nepovažuje za vhodné, aby o tak velké sumě rozhodovala sama vláda „diskrecí“.

Vláda už dřív možnost schválit i vyšší než zákonnou valorizaci měla. Novela to ale před pár lety zrušila. Zákonodárci to zdůvodňovali třeba tím, že by kabinet neměl mít šanci před volbami přidávat víc, a tak si „kupovat hlasy“.

Sobotkova vláda by podle nových pravidel ráda postupovala už při zvýšení důchodů pro příští rok. Navrhuje proto projednat normu v parlamentu zrychleně, aby mohla začít platit už od srpna.

mimiroro ( 27. února 2016 11:01 )

Poslanci si taky zvedli platy o 40 Kč (ale na hodinu)

mimiroro ( 27. února 2016 10:57 )

Když se zvedají platy státních zaměstnanců o 3 % a vlády o 10% tak důchodci by vyšší zvýšení než 1,7 % asi nepřežili.To nepokryje ani minulé dluhy které vláda vůdči důchodcům má.

flesch2z ( 18. února 2016 00:14 )

Zastavte inkluzi a podobné nesmysly a peněz bude dost už zítra!

flesch2z ( 17. února 2016 18:20 )

Souhlasím s 1pepanem, okamžitě zvednout důchody o 2 600 Kč. Pokud budu vycházet z 2 600 Kč pak bych ještě přidala odškodné cca 400 tisíc na hlavu, protože to je částka o kterou k dnešnímu dni byli všichni důchodci okradeni. Dokud vláda nebude jednat pro dobro svých občanů, tak si zpět jejich důvěru nikdy nezíská, tím spíš ne populismem před volbami a každá další vláda bude mít podmínky k vládnutí horší a horší.

kobyla1 ( 17. února 2016 17:22 )

Sobotko ty svi.nskej skur.venče, tebe odstřelit jako škodnou

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud