Mistr inkluze dořediteloval: Vzbouřili se mu učitelé kvůli manželce!

Autor: Zbyněk Schnapka - 
16. června 2016
10:52

Místo speciálním pedagogům mu naslouchala ministryně školství Kateřina Valachová (39, ČSSD). V inkluzi byl pro ni mistrem. Teď ale ředitel ZŠ v Poběžovicích na Domažlicku Vladimír Foist (47) skončil. Vzbouřili se mu učitelé, pět jich dalo výpověď. Škole prý velela jeho manželka Lenka.

Zatímco pro neziskové a s nimi spřízněné organizace byla Foistova škola nekriticky oslavovaným ideálem inkluze, s problémy se v Poběžovicích potýkali už několik měsíců. Mezi ředitelem a učitelským sborem to jiskřilo. Situace se vyhrotila tak, že pět učitelů se rozhodlo odejít.

Právě v době, kdy se Foist stal členem expertního týmu Valachové a s Martinem Šimáčkem, manželem poradkyně Kláry Laurenčíkové, založil Institut pro sociální inkluzi, rodičům dětí a starostům okolních obcí docházela trpělivost.

Strachovali se o kvalitu výuky a žádali rychlé řešení situace. „I já jsem cítil napětí mezi ředitelem Foistem a učitelským sborem. Řekl jsem mu, že pro uklidnění situace by bylo vhodné, aby pro svoji manželku našel jiné uplatnění. Jako asistentka pedagoga překračovala na škole své pravomoci,“ řekl starosta Poběžovic Hynek Říha.

„Ze začátku to byla perfektní ženská. Ale od kolegyň vím, že pak jim zasahovala do výuky. Začala třeba děti známkovat, vybírala jim žákovské a psala jim poznámky,“ řekl učitel Zdeněk Karas (28), který ze školy v Poběžovicích odešel učit do Domažlic.

Při konfliktech své ženy s učiteli se ředitel Foist měl chovat jako manžel a ne jako vedoucí pracovník. To začalo jeho tým, který se držel ředitelova hesla: Táhneme za jeden provaz, rozdělovat. Ředitel Foist se ale k problémům ve škole postavil tak, že rezignoval a ze školy odešel.

Nedělá správně inkluzi, měla odejít?

Inkluze, společné vzdělávání, vyvolala na škole problém. Někteří žáci především ze sociálně slabších rodin získali individuální učební plán. Učením se vůbec nezabývali a jejich rodině to bylo jedno. Žáci hřešili na to, že když mají tento plán, tak nemohou propadnout.

„Moje manželka řekla, že když opakovaně tyto děti nic neplní, nebude na to brát ohled a nechá je propadnout. Měla kvůli tomu konflikt s paní ředitelovou, která tvrdila, že to nemůže udělat,“ říká bývalý kantor školy Zdeněk Karas. Ředitel Foist si ji pozval na kobereček:

„Řekl jí, že je dobrá učitelka, je zaměřená na znalosti a na výkon, a proto by měla učit na výběrové škole, a ne v inkluzní třídě,“ dodal Karas.

Nutil ředitel žáky bonzovat?

Ve škole učila kantorka, která předtím působila na střední škole. Byla rázná, občas vypustila z úst tvrdší slovo, ale ne sprosté. Uměla si ve škole zjednat pořádek. „Jednou přišel ředitel do třídy, rozdal dětem lístečky a řekl, ať děti napíší, jaká sprostá slova používá paní učitelka při hodinách. I ona se totiž nepohodla stejně jako moje žena s paní ředitelovou,“ popsal odchod další kolegyně Zdeněk Karas.

Co učitelům taky vadilo?

Z neziskové organizace Open Society Fund nabídli učitelům, kteří budou mít zájem, že poradí s inkluzí. Měli přijít do hodiny a vše vyhodnotit jen s konkrétním učitelem. „Místo anonymního vyhodnocení se k nám výsledky dostaly oklikou, a to veřejně. Já měl 34 bodů, ale má manželka, která se předtím nepohodla s paní ředitelovou, dostala jen 2 body,“ řekl Zdeněk Karas.

Inkluzivní génius

13,6 milionu ze státního rozpočtu (výroční zpráva 2014) dokázal získat Vladimír Foist pro svou školu, která měla 228 dětí, 17 pedagogů a 8 asistentů speciálních pedagogů i psychologů. Suma, o které se může mnoha školám nechat zdát. Jeho rozsáhlé zkušenosti ze spolupráce s nevládními organizacemi v oblasti inkluze dokonce na svých stránkách ocenila i MŠMT.

Vyjádření ředitele Foista:

„Na funkci jsem rezignoval po důkladném zvážení všech okolností, abych předešel negativnímu dopadu na mou rodinu a vlastní zdraví. Existuje více rodin, kde oba dělají spolu na jednom pracovišti. Já měl odjakživa podporu manželky, nikdy se nestavěla proti sboru. A už vůbec ne tak, aby to nějakým způsobem zneužívala. V tomhle případě stojím za ní a možná právě proto i ta rezignace.“

Další videa
Články odjinud