Speciální pedagožka o inkluzi: Postižené děti se nenaučí téměř nic!

Autor: A. Vetkovská - 
7. června 2016
20:07

Hon na čarodějnice začíná. Inkluze neboli společné vzdělávání schváleno a teď ministerstvo školství hodlá »zašlapat do země« speciální pedagogy. Praktické školy »umřou« samy?!

Přestože ministryně školství Kateřina Valachová (39, ČSSD) opakovaně tvrdila, že praktické školy nikdo rušit nechce, na speciální učitele útočí jinak – tabulkami! Ministerstvo školství rozeslalo školám dotazník, údajně kvůli odborné kvalifikaci. Pedagogy, kteří vystudovali magisterský obor Učitelství pro školy a mládež vyžadující zvláštní péči (ŠMVZP), však sráží do kolonky učitel pro první stupeň základních škol.

Na rozdíl od matikářů, fyzikářů, učitelů jazyků, tedy oborových učitelů, speciální pedagogové specialisty podle ministryně nejsou. Těm oborovým přitom podle ministerstva stačí kurz, aby dokázali vzdělávat postižené děti. Speciální pedagogové, kteří na jejich výuku studovali, tak podle úředníků nejsou schopni děti na druhém stupni učit ani občanskou nauku. Kam to povede? „Postižené děti se nenaučí téměř nic, s čím by jednou obstály v životě,“ říká speciální pedagožka Jana Karvaiová. I představa socializace postižených dětí tak, jak ji staví ministerstvo, je problematičtější. „V běžné škole budou zažívat neúspěch. Odcházejí pak do života s velmi nízkým sebehodnocením, ztrácejí vůli se v životě uplatnit,“ dodává předseda Asociace speciálních pedagogů ČR Martin Odehnal.

Ponižování speciálních pedagogů povede ke zrušení řady praktických škol a tříd, aniž by si ministerstvo »ušpinilo ruce«. „Když bude ministerstvo speciální pedagogy degradovat výhradně na učitele prvního stupně, pak nebude dostatek pedagogů, kteří by mohli děti na druhém stupni škol pro žáky s lehkým mentálním postižením učit, byť k tomu odborné znalosti i schopnosti mají,“ objasňuje Karvaiová. Logický důsledek bude, že tato zařízení přestanou splňovat úřední podmínky a kraje je jako zřizovatelé budou moci jednoduše zrušit.

Ministerstvo školství se chová jako chytrá horákyně. Tvrdí, že jsou školy připravené od září zahájit společné vzdělávání a že odborníků je dost. Na straně druhé posvětilo na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně rozjezd studia oborů Speciální a inkluzivní pedagogika a Inkluzivní vzdělávání.

hejhej ( 7. června 2016 22:09 )

Postižené děti se nenaučí téměř nic.To ví každý normálně myslící člověk mimo ministryně Valachové. Ta vymýšlí jeden nesmysl za druhým.

balika ( 7. června 2016 21:16 )

A nepostižené děti se nenaučí také nic, protože bude ve třídě chaos.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud