Válka s ISIS, ochrana Čechů před terorem i byznys. Sobotka odletěl do Izraele

Autor: Jaroslav Šimáček - 
22. května 2016
00:30

Hrozbě teroristických útoků čelí jejich země prakticky každý den. To Izraelce přimělo k řadě promyšlených opatření. A i když je bezpečnostní situace v Česku a Izraeli rozdílná, Češi se od Izraelců chtějí učit a sdílet s nimi poznatky. Těsně před odletem do Jeruzaléma to potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který mluvil například o ochraně civilních cílů a infrastruktury před terorismem. Zmínil ale také české podnikatele, kteří se s ním do Izraele vládním speciálem vydali.

Podstatná část české vlády zamířila v sobotu do Izraele kvůli nedělnímu takřka celodennímu jednání. V čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou budou ministři z řady resortů či jejich náměstkové jednat se svými protějšky o otázkách výzkumu, vzdělávání, kultury, turistiky. A samozřejmě i bezpečnosti.

Spolu s nimi vyrazila na „misi“ i zhruba třicetičlenná podnikatelská delegace, mezi kterou v odletové hale korzovali i ministři Michaela Marksová (ČSSD), Richard Brabec (ANO) či Svatopluk Němeček (ČSSD). „Už nás to tam nebaví,“ říkala s úsměvem Marksová a ukazovala na VIP salónek na letišti v Praze-Kbelích, kam byl přistaven vládní speciál.

Marksová si zahrála na letušku

Dobře naladěná ministryně Marksová si pak na moment zahrála v letadle na letušku a ukazovala, kde jsou bezpečnostní východy.

Sobotkův kabinet však nevyrazil na výlet, čeká jej intenzivní, byť jednodenní jednání. „Je to už počtvrté, kdy se schází zástupci české a izraelské vlády. Celkem tedy do Izraele teď letí, pokud dobře počítám, osm členů české vlády,“ říkal skupince novinářů včetně redaktora Blesk.cz premiér Bohuslav Sobotka před odletem.

Vládní Airbus A319 se vypravil v sobotu kolem 17:45 z Prahy a přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Bulharsko a Středozemní moře kolem Kypru si to namířil do Izraele, konkrétně do Tel Avivu. Na mezivládní jednání, která se už dvakrát uskutečnila v Izraeli, konkrétně v letech 2011 a 2014, jednou pak v Praze.

Na řadě byli sice tentokrát Izraelci, ale přiletět v květnovém termínu nemohli, a tak vlády hledaly nejbližší možný termín jednání. Nakonec se operativně domluvily, že do Izraele poletí opět Češi.

Sobotka s izraelským prezidentem i premiérem

Program mají Sobotka a spol. v neděli nabitý. „Součástí konzultací bude i moje jednání s izraelským premiérem. Sejdu se ale také s prezidentem Izraele a předsedou Knésetu (izraelského parlamentu – pozn. red.),“ popisuje premiér Sobotka.

„Návštěva je možností prodiskutovat společné projekty, společnou spolupráci. Já jsem velmi rád, že se konzultace konají, protože mám zájem na tom, aby pokračovaly dobré, přátelské, těsné vztahy mezi ČR a Izraelem,“ uvedl český premiér.  

Video  Premiér Sobotka před odletem do Izraele  - Blesk - Jaroslav Šimáček

Stropnický zůstal doma, Šlechtová přiletěla po vlastní trase

S vládní výpravou neodcestovali z Prahy dva ministři, ovšem z rozdílných důvodů. Šéf resortu obrany Martin Stropnický (ANO) zůstal doma – kvůli tomu, že v pátek rezignoval jeho izraelský protějšek Moše Jaalon. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) pak do Izraele zamíří v neděli rovnou z pracovní cesty v Číně.

Páteční rezignace izraelského ministra obrany nebyla pro premiéra Sobotku až takovým překvapením. Prozradil, že Izraelci o ní mluvili již dříve. 

„My jsme už měli avizováno před několika dny, že bude probíhat určitá rekonstrukce, politické změny v architektuře izraelské vlády, projevilo se to tím, že v tuto chvíli skončil ve funkci izraelský ministr obrany. My jsme se dohodli s panem ministrem Stropnickým, že nemá cenu, aby teď do Izraele jezdil, že má cenu počkat, až bude jmenovaný nový ministr obrany, a sejít se s ním, buď ho pozvat do Prahy, nebo se s ním sejít v Izraeli,“ uvedl Sobotka, který českým novinářům odpověděl na několik dotazů. 

Český premiér: Izrael čelí hrozbě útoků dnes a denně

Ministr Stropnický do Izraele nevyrazil, jak to ovlivní jednání o bezpečnostní spolupráci?

Tato dimenze se bude odehrávat jenom na úrovni mého jednání s panem Netanjahuem. Určitě při těch našich vzájemných rozhovorech, které nás čekají, se budeme také bavit o bezpečnostní spolupráci. Chci s ním také mluvit o tom, jak Izrael vnímá pokračování vývoje v Sýrii, jak vnímá aktivity Islámského státu v Iráku, jak celkově hodnotí vývoj situace v oblasti Blízkého východu.

Izrael je náš strategický partner v oblasti Blízkého východu, je to také strategický partner v oblasti bezpečnosti. Máme intenzivní spolupráci ministerstev obrany, máme spolupráci bezpečnostních složek a jsem rád, že teď ta spolupráce má i novou dimenzi a to je spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti. Velmi aktivní je v tom Český národní bezpečnostní úřad. Jeho šéf také je součástí naší delegace.

Nedávno byl na pražské konferenci k Auditu národní bezpečnosti Izrael několikrát zmíněn jako vzor. Co se od něj mohou Češi naučit?

Já bych samozřejmě chtěl, abychom využívali poznatků bezpečnostních expertů Izraele v celém spektru, nejenom pokud jde o kybernetickou bezpečnost, ale určitě budeme také jednat o preventivním zabezpečení infrastruktury před potenciálními teroristickými útoky. Samozřejmě ta bezpečnostní situace v Izraeli je nesrovnatelně horší než potenciální bezpečnostní situace v ČR. Izrael musí čelit reálnému nebezpečí teroristických útoků v zásadě dnes a denně. Samozřejmě má také vypracované postupy, technická, technologická opatření.

Já bych byl rád, abychom byli schopni sdílet s Izraelem ty nejmodernější technologie, které mohou sloužit také k ochraně civilní infrastruktury, k ochraně např. cestujících v rámci dopravy apod. tak, abychom byli schopni poskytnout lidem v ČR maximální bezpečí s využitím těch nejmodernějších technologií, které jsou dostupné.  

Vyráží s vámi také rozsáhlá podnikatelská delegace. Co je cílem českého exportu v Izraeli?

Podnikatelská delegace má zhruba 30 členů. Pokrytí oborů je poměrně široké – od softwarových firem, IT firem přes firmy, které podnikají v oblasti dopravního strojírenství, v oblasti zdravotnické techniky, biotechnologií. Naším cílem je, abychom pokračovali v trendu, který dnes je – roste český export do Izraele. Já jsem rád, že loňské výsledky potvrdily, že jsme úspěšní v pronikání na izraelský trh, a samozřejmě bychom v tom rádi pokračovali. Stejně tak bych chtěl na semináři představit ČR potenciálním investorům z Izraele jako prosperující zemi, která je stabilní a poskytuje bezpečné zázemí pro možné izraelské investice.

Jaké budou hmatatelné výsledky vašeho jednání?

Bude podepsáno politické prohlášení mezi ČR a Izraelem, to bude podepsáno na úrovni předsedů vlád, tam se hlásíme k těm dimenzím naší strategické spolupráce, podporujeme i pokračování v následujících letech. Bude podepsána dohoda o spolupráci v oblasti rozvojové pomoci, to je nový prvek. Tam jsme doposud s Izraelem naše kroky nekoordinovali, to je nový krok. A budou podepsány dohody týkající se spolupráce v oblasti vědy, výzkumu, vzdělávání a kultury.

Video  Přílet premiéra Sobotky a vládní výpravy do Tel Avivu  - Blesk - Jaroslav Šimáček

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

cid2000 ( 25. května 2016 11:17 )

Zase se vrátila doba,kdy kdejaký moderáturek,kdejaká Mini Free Cool In sluníčková kavárenská hvězdička dostane naopak velký mediální prostor,aby mohla hanit a nakopla Prezidenta naší země Zemana!Je to módní,...defacto jsou pořadníky od vedení státní televize,rozhlasu se hlásit k napadení Prezidenta!Nikoho nezajímá,že jej poprvé v historii země zvolili občaní svobodně!Tím více to štve knížecí bakkallovskou Pražskou nacisitickou kavárnu kolaborantů,kterým Prezident Beneš sebral po 2.sv.válce majetek za zradu národa!Čím více lžou,tím více jim lidi už nevěří!Češi jsou švejkové ponaučeni totalitou nikomu nedůvěřovat a nevěřit tomu co se veřejně masivně hlásá v Tv,rozhlase a internetu!Dnes je hrdina člověk co musí makat,má rodinu,děti,musí odvádět daně a tihle knížecí zločinní sluníčkáři mu šlapou po hlavě,po důstojnosti,okrádají ho a nutí jej sloužit jejich jedinečné pokřivené předělané havlo-pravdě,jejich názoru s USA,banderiovci,ISIS,Turky na věčné časy proti Rusku za každou nesmyslnou cenu, proti historii výsledkům 2.sv.války,proti Syrskému lidu,rozvrátit státy,které nechtí poslouchat americkou C.I.A. jako Srbsko,nechtí dovážet fanaticky hordy miliónů muslimských migrantů bez kontroly atd!Tihle zrádci sluníčkáři nechtí již vlastní národ,vlastní historii,.....jsou to zmetci co usilovně pracují na zničení historie Evropských národů,kultůr,křesťanských tradic.....navíc preferují ve velkém uvádět se na veřejnosti,že ten či onen politik,velvyslanec,herec,zpěvák je homosexůál,přinejmenším bisexuál!Heterosexuální klasická rodina je v dnešní době špína a nuda!!Je velice populární TOP VIP se chlubit jinou sexuální orientací a dávat to módně na odiv všem!Kdo není teplomet je OUT ve společnosti těchto sluníčkářů!Prý to je kreativní,krásné a svobodomyslné!Svět se řítí do s.r.a.č.e.k. s takovou bandou co nám vládne se slabým ustrašeným Premiérem země,který se nechává jen hladit po hlavičce do samého vyhlazení od Angely I. Šílený a jiných!

eda22 ( 22. května 2016 13:26 )

Tak lůze se nezavděčí, to je zřejmé, ta totiž vlastně neví, co chce. Jen všechno neguje.

anno ( 22. května 2016 09:26 )

OChrana Čechů před terorem ISIS je zvací list pro teroristy do Sobotkovy vlády. Ten umí tak bojovat jen proti vlasním lidem!

eda22 ( 22. května 2016 05:14 )

Je dobře, že Sobotková vláda drží tradiční proizraelskou linii. Sobotka je vůbec nejlepší premiér samostatné ČR.

Zobrazit celou diskusi
Další videa